Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Půlka obchvatu zdarma, druhá za peníze. Poplatek žene řidiče do Otrokovic

  16:31
Ministr dopravy odmítl udělit druhé polovině dálničního obchvatu Otrokovic výjimku, aby po něm mohli řidiči jezdit zdarma. Jeho první část z roku 2006 sice zůstává bez poplatku na základě výjimky, ovšem novější úsek, který byl otevřen zhruba před rokem, bude dál za peníze.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řidiči potřebují na projetí zhruba tří kilometrů cesty dálniční známku (celoroční vyjde na 1 500 korun) už od začátku letošního roku. To má mimo jiné za následek, že mnoho motoristů jezdí přes obytné části města, aby ušetřili.

Otrokovice si spočítaly, že po zpoplatnění výrazně narostla doprava na kvítkovické křižovatce a v části Kvítkovice. Jejich argumenty podpořil také Zlínský kraj v rámci připomínek k novele vyhlášky, jež zpoplatnění dálnic řeší. Ale nepomohlo to. Jedna polovina obchvatu bude zdarma, druhá za peníze.

„Myslím si, že je to jako v Kocourkově,“ glosovala situaci starostka Otrokovic Hana Večerková. Podle ní se tak popírá smysl obchvatů. „Bude to mít za následek, že bude více znečištěné životní prostředí ve městě a přetížené zdejší silnice. A s tím, jak se budou stavět další úseky dálnice D55, bude situace stále horší,“ obává se.

Upozorňuje na to, že lidé, kteří jezdí z Otrokovic nebo blízkého okolí do práce do nedalekého Zlína, nevyužijí dálniční obchvat, ale budou projíždět centrem nebo přes Kvítkovice. Podle srovnání loňského listopadového a letošního březnového týdne se doprava v této části města zvýšila o téměř 230 procent, tedy o více než 16 tisíc automobilů týdně. Tamní obyvatelé říkají, že je situace prakticky stejná, jako byla před výstavbou obchvatu.

„Provoz je tady pořád veliký. Místo toho, aby lidé využili obchvatu, jezdí ulicemi a snaží se ušetřit. Zvláště v dnešní době, kdy složitá ekonomická situace dopadá na mnoho občanů. Nebude to přispívat k lepšímu životnímu komfortu lidí v Otrokovicích,“ reagoval bývalý předseda komise místní části Kvítkovice a tamní obyvatel Radek Štěrba.

Podle něho je rozhodnutí státu v této věci nekoncepční a nedává smysl, protože obchvaty by měly být zdarma, aby plnily svůj účel. „I modely ze zahraničí nám ukazují, že je to cesta, jak z města dostat prašnost, emise a zvýšit v nich bezpečnost. Nerozumím našemu státu, proč jde opačnou cestou,“ vzkázal.

Ministr dopravy Martin Kupka podepsal příslušnou vyhlášku před nedávnem s tím, že se stávající rozsah výjimek z časového zpoplatnění nebude rozšiřovat. Důvod je především ekonomický, neboť stát potřebuje peníze.

V budoucnu se zřejmě zpoplatní celá trasa

„Peníze z dálničních známek tvoří významný zdroj příjmů SFDI (Státní fond dopravní infrastruktury) na provoz, údržbu a rozvoj infrastruktury,“ nastínil mluvčí resortu Martin Brychta.

Tvrdí dále, že ministerstvo současně chápe složitou hospodářskou situaci, a nechce proto přistupovat ani k redukci stávajících výjimek. „Výjimku pro severovýchodní obchvat Otrokovic rušit pro rok 2023 neplánujeme, nebylo by to citlivé ve vztahu k jiným zachovávaným výjimkám,“ zmínil Brychta.

Ovšem výhledově chce stát výjimky redukovat, což by se mohlo dotknout třeba obchvatů Kroměříže, Brna i poloviny toho otrokovického, za který se dnes neplatí.

„Nepochybně bude debata i se zástupci města Otrokovice o tom, aby byl ten doposavad vedený úsek s výjimkou do budoucna, až se postaví pokračování D55, do zpoplatnění také zapojen,“ uvedl před časem ministr Kupka.

Názor ministerstva nepomohl změnit ani Zlínský kraj, který k návrhu čerstvě schválené vyhlášky posílal připomínky. „Znovu jsme upozorňovali na to, že nesouhlasíme, aby bylo půl obchvatu zpoplatněno a půl ne. Dokonce jsem osobně jednal na ministerstvu dopravy, ale bohužel stanovisko ministerstva je konzistentní,“ řekl náměstek hejtmana přes dopravu Radek Doležel.

Motoristé ze Zlína, kteří jezdí přes Otrokovice do práce a z práce, mají na výběr ze dvou tras, pokud nechtějí platit za obchvat. Mohou jet přes kvítkovickou křižovatku nebo přes Kvítkovice.

„Častěji jezdím přes kvítkovickou křižovatku, která nebývá tak ucpaná. Horší to je na příjezdové cestě do Zlína, kde bývají v dopravních špičkách dlouhé kolony,“ dodal zlínský řidič David Pernička.

Autor:
  • Nejčtenější

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Nový Dočkal, poklady z druhé ligy, starý Zlín a kalibrované vápno

Přehled, hlava nahoře, průnikové přihrávky, dobrá střela. Hru zrychluje myšlenkou, i když sám rychlík není. Našla...

PONEDĚLNÍK: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

První Ponedělník v roce 2023 je věnován všem těm milovníkům tuzemské kopané, kteří si jdou v mrazivých teplotách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud začal rozplétat kauzu otrávené Bečvy, obžalovaní vinu odmítají

Jedním z nejsledovanějších a největších případů ekologické havárie se začal dnes zabývat okresní soud ve Vsetíně. V...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Mladá canisterapeutka je odkázaná na pomoc, zároveň však pomáhá jiným

Stačí, když ujde pár kroků, a cítí se jak po celodenní těžké fyzické námaze. Zatímco zdravý člověk únavu setřese během...

Nemá žádné limity, míní o modrotisku lektorka kurzů ve Slováckém muzeu

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti pořádá v zimních měsících rukodělné workshopy. O víkendu se tam zájemci mohli...

Kolemjdoucí ženu udeřil rýčem do hlavy, pak ji škrtil. Dostal 15 let vězení

Olomoucký krajský soud ve čtvrtek potrestal za pokus o vraždu kolemjdoucí v parčíku ve Valašském Meziříčí Jana Oravu 15...

Košt, básně i divadlo. Na fakultě vybírají nejlepší slivovici šachovým systémem

Hodnocení vzorků na zlínském akademickém koštu slivovice se i při letošním 25. ročníku řídilo takzvaným švýcarským...

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...