Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Kvůli stavbě obchvatu zaplavuje část Otrokovic voda, obyvatelé se zlobí

  10:07
Lidem z Kvítkovic vadí, že stát při výstavbě obchvatu neudělal pozemkové úpravy, aby voda při deštích nezaplavila jejich čtvrť. Otrokovická radnice poukazuje, že obyvatele místní části měl ochránit stát už před stavbou dálnice nebo v jejím průběhu.
Vodní laguna vznikla i na poli mezi rodinnými domy a průmyslovou zónou v...

Vodní laguna vznikla i na poli mezi rodinnými domy a průmyslovou zónou v otrokovické části Kvítkovice ve směru na Napajedla. (21. 2. 2017) | foto: HZS Zlínského kraje

Když letos v červnu vydatně zapršelo, voda stekla i do otrokovické čtvrti Kvítkovice, kde zaplavila sklepy desítek domů. Špinavá voda se valila přes cesty i dvory. Některé domy poškodila. Na jednom byla škoda půl milionu korun.

Obyvatelé Kvítkovic mívají s vodou při přívalových deštích potíže už dlouho. Věřili však, že při výstavbě dálničního obchvatu města už budou vyřešeny. Opak byl pravdou. Byly možná ještě horší.

„Voda vzala ze stavby dálnice zeminu a štěrkopísek, takže do Kvítkovic nateklo bahno, bez dálnice by to byla jenom voda,“ zmínil obyvatel Kvítkovic a předseda komise tamní místní části Radek Štěrba.

„Hlavní problém ale spočívá v tom, že nad dálnicí už měly být vybudované dva suché poldry (nádrže), kanály a vodní příkopy. Pokud tyto stavby nejsou hotové, těleso dálnice vodu nažene do tří velkých propustků, jimiž se voda dostane silným proudem do Kvítkovic,“ doplnil.

Silničáři začali druhou část dálničního obchvatu Otrokovic stavět před dvěma lety. Plány na pozemkové úpravy, které obsahují výstavbu poldrů a příkopů, však ještě nemají ani stavební povolení. Investorem akce, jejíž první etapa vyjde na více než 80 milionů korun, je Státní pozemkový úřad (SPÚ).

„Stavební povolení na pozemkové úpravy by mělo být vydané během září nebo října. Pozemkové úpravy by přitom měly vznikat souběžně s dálnicí, možná že už dřív, aby to ochránilo stavbu samotné dálnice i Kvítkovice,“ míní starostka Otrokovic Hana Večerková.

Projekt chystaný SPÚ byl dokončený v roce 2014. Měl změnit odtokové poměry v okolní krajině tak, že by voda při velkých deštích nezaplavila obytné doby. V rámci 1. etapy půjde o dvě záchytné nádrže, včetně příkopů, výsadby, a tři polní cesty.

„Tato zařízení byla vybrána jako prioritní nezbytná opatření pro zamezení povodním a erozi půdy při přívalových srážkách,“ řekla mluvčí SPÚ Lenka Růžková.

Strany si jen přehazují míč, vadí obyvatelům

Úřad říká, že musel nejdříve získat potřebné pozemky, část úprav přitom byla v zástavbě, kde pozemky vykupovalo město Otrokovice.

„To se městu podařilo až na konci loňského roku. Bez těchto pozemků nebylo možné dopracovat projektovou dokumentaci, na kterou je navázaný další zákonný postup stavby,“ naznačila Růžková.

Starostka Otrokovic sdělila, že město získalo poslední potřebný pozemek v roce 2018 a loni si vyřizovalo dočasný zábor některých ploch pro stavební práce. „Myslím si, že kvůli městu se příprava nebrzdila,“ řekla Večerková.

Starostka napsala dopis ministerstvům dopravy a zemědělství, aby se akce urychlila a stát na ni dal peníze. Podepsalo se pod něj asi 130 obyvatel Kvítkovic. „Zúčastněné strany si teď přehazují míč, obyvatele to ale nezajímá,“ řekl Štěrba.

Náprava by měla přijít během dvou let

Dálniční obchvat staví Ředitelství silnic a dálnic a podle šéfa jeho zlínské pobočky Karla Chudárka se pozemkové úpravy zpravidla dělají až po do dokončení cest.

„Spíše to bývá až po našich stavbách, málokdy před nimi. Je to tak lepší i proto, že na stavbách děláme občas změny, které nejsou v projektu,“ naznačil Chudárek.

„Selský rozum a logika říká, že by se měla nejdříve realizovat opatření, která svádí vodu do příkopů, než nejdříve dokončit dálnici a teprve potom dělat protierozní opatření,“ oponuje Štěrba.

Obě státní organizace se nemohly dohodnout na tom, která z nich zaplatí jaký podíl z nákladů. Nakonec by to mělo být tak, že na silničářích bude 70 procent. Dohoda ale ještě uzavřena není. „Myslím si, že s financováním problém nebude,“ odhadl Chudárek.

Pokud silničáři budou mít peníze, mohly by práce podle Růžkové začít ještě v letošním roce. Skončily by v roce 2022. Zbytek nákladů zaplatí SPÚ a malou část Otrokovice. Celkové náklady přesáhnou 100 milionů korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Skláři využívají sluneční energii, pořídili solární panely a elektrickou pec

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku, která je jednou z nejdéle fungujících v České republice, začala k výrobě...

Sloni se přesunuli do nového, velkého pavilonu, brzy přibude samec Jack

Ve zlínské zoologické zahradě dokončili první etapu zcela nové části nazvané Karibuni. Patří slonům, kteří kromě...

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

Město Hluk řeší budoucnost historických staveb. Statek bourá, tvrz opravuje

Do dvou zásadních stavebních akcí se pustili v Hluku na Uherskohradišťsku. Obě se týkají cenných historických budov a...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...