Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Nová dialýza v kraji nepřibude. Je to krok zpět, myslí si v Otrokovicích

  13:25
Plány soukromé firmy na zřízení střediska dialýzy v Otrokovicích nevyšly, v soutěži uspěla nabídka zlínské krajské nemocnice. Ta ovšem nové středisko neotevře, ale navýší počty lůžek na svém oddělení. S výsledkem výběrového řízení není spokojeno město Otrokovice, ani zástupci České nefrologické společnosti, podle kterých by nové centrum zvýšilo komfort pacientů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sanitka ho doma vyzvedne v devět večer, pak „posbírá“ další spolupacienty a když se dostanou do nemocnice, je půl jedenácté. Napojený na dialyzační přístroje pak na oddělení leží dalších pět hodin, další hodinu musí čekat kvůli kontrole. Zpět domů se dostává někdy až kolem sedmé ráno a polovinu dne pak prospí.

Muže ze Zlínska trápí nefunkční ledviny a řadí se k chronickým pacientům, kteří k životu nezbytně potřebují hemodialýzu kvůli čištění krve. Ve Zlínském kraji je jich kolem 400. Výše popsanou situaci zažívají někteří z nich ne jednou za měsíc, ale i třikrát do týdne.

Nadnárodní firma B. Braun Avitum, která v Česku provozuje 40 středisek, chtěla otevřít dialýzu na poliklinice v Otrokovicích a krajský úřad na její žádost vypsal v červenci výběrové řízení na poskytování této služby v okrese Zlín.

Do soutěže se kromě další soukromé společnosti přihlásila i Baťova nemocnice a vyhrála. Sen pacientů z Otrokovic a okolí se tím pádem rozplynul. Nemocnice nebude otevírat novou dialýzu, ale navýší počty lůžek na svém oddělení.

„Pro Otrokovice je to krok zpět, ale jak je vidět, stalo se z toho politikum. Nám nešlo vůbec o to, abychom konkurovali nemocnici, ale o službu pacientům, o jejich komfort a rozvoj domácí moderní dialýzy,“ prohlásila starostka Otrokovic Hana Večerková.

„Zlínská nemocnice má čtyřiadvacetihodinový provoz a pacienti kvůli léčbě jezdí i ve dvě hodiny v noci,“ poukázala.

Současné kapacity postačují, tvrdí krajský úřad

Proč ve veřejné soutěži nezvítězilo řešení, které by lidem nabídlo kratší dobu dojíždění, příznivější provozní dobu nebo moderní metody domácí léčby, a které by znamenalo i rekonstrukci prostor na otrokovické bpoliklinice nebo otevření ambulance odborných lékařů?

O vítězi rozhodovala čtyřčlenná komise složená ze zástupců krajského úřadu, zdravotní pojišťovny, České lékařské komory a České nefrologické společnosti. Tři členové dali svůj hlas Baťově nemocnici a doporučili s ní uzavřít smlouvu, jeden doporučil společnost B. Braun Avitum.

„Současné kapacity pěti pracovišť v kraji jsou dostatečné,“ vysvětlila postoj krajského úřadu mluvčí kraje Soňa Ličková.

Stejně se vyjádřili i zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny. S otevřením nového střediska v Otrokovicích souhlasila v soutěži pouze Česká nefrologická společnost.

„Náš zástupce podpořil vznik nového samostatného pracoviště, které by podle nás mohlo vhodně doplnit kapacitně a spektrem nabízených služeb dominantního poskytovatele nefrologické a dialyzační péče v regionu,“ potvrdila předsedkyně společnosti Romana Ryšavá z Kliniky nefrologie
1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Boj o pacienta i peníze

Svou roli v rozhodování komise zřejmě hrála i obava z odlivu pacientů, personálu a tudíž i peněz. Firma ale počítala s tím, že v Otrokovicích bude mít vlastní personál, nemusela by tudíž „přetahovat“ zdravotníky z nemocnice. Zároveň by nabízela i domácí léčbu, kterou Baťovka neposkytuje.

Zlínská nemocnice se stará o zhruba 65 chronicky nemocných, kteří pravidelně dojíždějí na oddělení. V Otrokovicích mělo vzniknout pracoviště pro 25 až 35 pacientů.

Už na červnovém zasedání krajských zastupitelů se v diskusi mluvilo o tom, že dialýza je pro poskytovatele velmi „zajímavá“.

„Je to zlaté vejce a když bude v Otrokovicích, bude to mít ekonomický dopad na krajskou nemocnici,“ upozornil tehdy zastupitel Robert Teleky.

„Výsledek výběrového řízení je z mého pohledu výborný. Nemocnice má velké odborné zázemí, postará se i o těžší pacienty a po rozšíření bude mít i větší kapacitu,“ doplnil před několika dny.

Ředitel špitálu Michal Filip tehdy na zastupitelstvu uvedl, že neví, zda se do soutěže vůbec zapojí. „Teď jsme na tom hraničně. Nejde jen o počet lůžek, ale i lékařů,“ řekl.

Nyní to však nemocnice vidí jinak.

Zlínský kraj v počtu lůžek zaostává

„Personální problémy nemáme,“ oznámila mluvčí nemocnice Renáta Večerková. „Máme dostatečnou kapacitu tyto služby dialyzovaným pacientům poskytnout v rámci našeho regionu. Není tedy třeba další dialyzační zařízení otevírat,“ doplnila.

Zlínský kraj ve srovnání s jinými regiony s počtem lůžek pokulhává. Má k dipozici pět dialyzačních středisek, což je méně, než jinde. Pravidelné čištění krve potřebuje zhruba 400 obyvatel, kteří jezdí do nemocnic ve Zlíně, Vsetíně, Uherském Hradišti a Kroměříži nebo na polikliniku v Uherském Brodě, kde dialýzu poskytuje B. Braun Avitum.

Ústav zdravotnických informací a statistiky má nejnovější data za rok 2019, kdy bylo v regionu 388 chronických pacientů a 64 lůžek. Srovnatelný počet pacientů má Olomoucký kraj, kde je středisek 7 a lůžek 83. Srovnatelný počet lůžek jako na Zlínsku má Karlovarský kraj, kde je ale o 140 chronických pacientů méně.

Podle Ryšavé nemocných, kteří potřebují dialýzu mírně přibývá.

„Je nutné rozšiřovat nejen stávající kapacity středisek, ale podporovat i vznik nových, stejně jako se snažit přivést dialyzační léčbu za nemocným domů, například pomocí peritoneální dialýzy či domácí hemodialýzy,“ zdůraznila.

Autor:
  • Nejčtenější

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ředitel Slovácka: Jestli chceme na úspěchy navázat, musíme zkvalitnit kádr

Premiérovou účastí ve skupinové fázi Evropské konferenční ligy vydělali přibližně 100 milionů korun, ze které jim po...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

Balanční dráha, hasičská tyč, cvičení. Města zvelebují dětská hřiště

Řada radnic ve Zlínském kraji investuje miliony korun do modernizování dětských hřišť. Kladou přitom důraz na...

Při výbuchu v Kroměříži byl doma jen kocour, přežil zavřený na záchodě

Jedním z bytů v centru Kroměříže otřásl krátce před půl devátou výbuch. Událost se obešla bez zranění, pravděpodobnou...

Otrokovické Štěrkoviště přijde o občerstvení U Hrocha, získá však lepší

Nové moderní budovy s bufetem a zázemím včetně toalet se návštěvníci rekreační oblasti Štěrkoviště v Otrokovicích...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...