Když se před dvěma lety Jan Machálek zúčastnil křtu knihy o svém otci Otakaru Machálkovi, zakladateli známé potravinářské značky Otma, pochvaloval si, že vize jeho otce pokračuje úspěšně dál.
Dnes je však jasné, že na začátku příštího roku se tento podnik s uherskohradišťskou místní částí Mařatice rozloučí.
Společnost Orkla Foods Česko a Slovensko, která je majitelem Otmy, se rozhodla závod uzavřít. Plánuje totiž nové investice do svých závodů v Bzenci a Babicích, které mají navýšit jejich výrobní kapacitu. Přesune tam také většinu pracovníků z hradišťské výrobny kečupů, hotových omáček a protlaků značek Otma a Hamé.
Podle firmy jde o dlouhodobou strategii, není to reakce na koronavirovou epidemii.
„Výroba v jiném závodě Orkly nebude mít v žádném případě vliv na značku, recepturu, chuť ani kvalitu produktů. Pro spotřebitele se vůbec nic nezmění,“ řekl Petr Novák, ředitel dodavatelského řetězce společnosti Orkla Foods Central Europe.
Vnuk zakladatele: Velké firmy koncentrují výrobu
Výrazná změna to ale bude pro zaměstnance firmy i obyvatele Mařatic. Značka Otma k tomuto místu patří už 82 let. V roce 1938 založil zmíněný Otakar Machálek továrnu na výrobu kvašených okurek a zelí a dal jí také název složený z prvních písmen svého jména. Tradiční slovácké plodiny měly úspěch a společnost přežila na stejném místě dodnes.
V Uherském Hradišti také stále žijí syn i vnuk zakladatele. Aktuální zprávy o uzavření podniku na začátku příštího roku Jan Machálek komentovat nechtěl.
„Je to normální trend, velké podniky koncentrují výrobu a ruší různé menší pobočky. Samozřejmě že to člověka zamrzí, ale tak to chodí,“ podotkl vnuk Pavel Machálek, který Otmu jako ředitel vedl v 90. letech po jejím návratu do majetku rodiny.
„I místní lidé k tomu mají vztah, to je pochopitelné. Pracovali tady mnohdy dvacet, třicet let, ale slyšel jsem, že firma jim nabídne místa v nedalekých podnicích,“ doplnil.
Orkla jeho slova potvrdila. V Mařaticích v současnosti pracuje 112 zaměstnanců a naprostá většina dostane možnost působit v nedalekých Kunovicích, Babicích nebo Starém Městě. Zbylým pracovníkům bude nabídnuta pomoc a podpora pro uplatnění mimo společnost.
Pro zaměstnance Orkly pracující v Bzenci a Babicích jde o dobrou zprávu, majitel s těmito závody počítá i nadále.
„Závod v Bzenci se bude specializovat na zeleninové portfolio a okurky, Babice se zaměří na výrobu hotových jídel a paštik a v rakouském závodu Felix v Mattersburgu se budou vyrábět kečupy, omáčky a část protlaků,“ vysvětlil Novák.
Podnik založil bývalý legionářPodnikat s konzervami zkoušel už v USA, kam zamířil ve 20. letech minulého století po návratu z působení v legiích během první světové války. Byla to pro něj velká škola, dobře si zapamatoval chyby a omyly, jichž se při tom dopustil. „Výrobky jsou známy svou výbornou jakostí a jsou všude žádány. Firma také vyváží, hlavně do Itálie, Rakouska, Rumunska, jakož i severských států Finska a Norska,“ uvedl regionální tisk v roce 1947. Machálek měl za sebou nevšední životní příběh. Pocházel z rodiny uherskohradišťského pekaře a měl třináct sourozenců. Na vojně se dostal do Ruska, coby legionář na východní frontě nuceně procestoval Sibiř a zpět na Moravu se dostal přes Čínu, Japonsko, Kanadu a USA až po více než sedmi letech. Doma se pustil do obchodování se smíšeným zbožím a do nakládání okurek a zelí. Objížděl trhy a nakupoval zeleninu od tetiček a babiček. V mařatické továrně pak prodával to, co si lidé do té doby dělali doma sami. Ke kysaným okurkám a zelí přidal marmelády, ovocné šťávy nebo povidla. Po znárodnění komunisté v roce 1950 Machálka zatkli a ve zinscenovaném procesu odsoudili na čtyři roky vězení. Propuštěn byl v 61 letech ve špatném zdravotním stavu. O dvanáct let později zemřel, v roce 1968 byl rehabilitován. Po revoluci se firma dostala zpět do rukou Machálkovy rodiny a v roce 1999 se stala součástí skupiny Hamé. která pod značku Otma zařadila výrobky prémiové kvality. Skupinu Hamé v roce 2008 prodal podnikatel Leoš Novotný islandské společnosti Nordic Partners, od roku 2015 je majitelem norská společnost Orkla. |

Areál firmy Otma se nachází v uherskohradišťské části Mařatice.
Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.