Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Živnostníci šli na úřady práce, teď chtějí kvůli slíbenému příspěvku pryč

  10:02
Živnostníky v aktuálně špatných časech potěšil slib, že jim stát bude vyplácet 15 tisíc korun měsíčně za to, že museli zavřít své provozovny. Někteří však už byli na úřadech práce a z evidence se teď odhlašují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Marcela Mikošková provozuje kadeřnictví v centru Zlína, ale třetí týden má zavřeno kvůli nouzovému stavu, který v souvislosti s koronavirem vyhlásila vláda. Přestože se malí živnostníci ve Zlínském kraji kvůli tomu začali hlásit na úřady práce, aby měli alespoň nějaký příjem, ona vyčkávala.

A poté, co ministryně financí Alena Schillerová ve čtvrtek oznámila, že každý z nich dostane měsíčně 15 tisíc korun, se do evidence uchazečů o práci hlásit ani nebude.

„Je to přijatelnější než úřad práce, kde bych dostala zhruba čtyři tisíce korun, když jsem si to zjišťovala. Někdo říká, že i patnáct tisíc je málo a nebude to stačit ani na nájem, ale na ulici ty peníze nenajdete. Je to snad poprvé, co pro nás stát něco udělal,“ reagovala Mikošková.

Sama říká, že jí tato částka nebude stačit na zaplacení faktur za dodané zboží a nájemné, považuje to ale za lepší než nic. Oceňuje také úlevu od placení pojištění. U vlastníka budovy, v níž působí, se snaží ještě dojednat úlevu z nájmu.

„Člověk má nějakou finanční rezervu, ale kdyby tato situace trvala druhý měsíc, bylo by to už vážné. Ani teď to není nic příjemného,“ poznamenala Mikošková.

Nemá žádné zaměstnance, pracuje sama na sebe. Podobně jsou na tom i další drobní živnostníci, kteří museli kvůli nařízení vlády zavřít provozovnu. Řada z nich už se na úřady práce přihlásila, aby dostali podporu.

„O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají především lidé, kteří pracují v pohostinství, ve službách a v cestovním ruchu. Právě tyto oblasti postihla přijatá epidemiologická opatření v největší míře a zaměstnavatelé dočasně uzavřeli své provozy,“ hlásila před pár dny ředitelka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Živnostníci se zase odhlašují z evidence úřadu práce

Aby se mohli drobní podnikatelé přihlásit do evidence úřadu práce, nemuseli nutně živnost přerušovat, což řada z nich zřejmě nevěděla, museli ale kontaktovat správu sociálního zabezpečení kvůli zrušení pojištění.

Za poslední dva týdny i tak oznámila přerušení živnosti na živnostenském odboru zlínské radnice necelá stovka podnikatelů.

„Převážně šlo o řemeslné živnosti jako hostinská činnost, kadeřnictví, manikúra, kosmetické služby, dále o živnost volnou,“ nastínil Lukáš Fabián z tiskového odboru zlínské radnice.

Teď se ale situace rychle mění. Když ministryně financí slíbila, že stát přispěje živnostníkům 15 tisíci korunami, začali se živnostníci z evidence úřadu zase odhlašovat. A dost možná z ní odejdou všichni.

„Živnostníci se začínají ptát, jak evidenci ukončit, protože toto je pro ně výhodnější varianta. Nepředpokládám, že by se některý živnostník dostal do takové výše podpory,“ řekla Majdyšová. Podle ní by odhadem mohl každý dostat kolem pěti tisíc korun.

Klíčová otázka ale je, zda budou mít nárok na příspěvek od státu, pokud už byli v evidenci úřadu práce.

„Může tam být spousta podmínek, za jakých to bude vypláceno. Každopádně živnostníci na tuto možnost reagují, ptají se a žádají o pokračování živností,“ nastínila vedoucí živnostenského odboru zlínského magistrátu Naděžda Hasíková.

Desítky telefonátů denně kvůli ošetřovnému pro podnikatele

Situace je teď hodně nepřehledná a mění se každým dnem. Ani stát v tom zřejmě nemá ještě úplně jasno, neboť jde o čerstvou věc.

„Přesné technické parametry návrhu budou předloženy na jednání vlády 30. března 2020 a poté s nimi ministerstvo financí bude moci detailně seznámit také podnikatelskou veřejnost,“ předestřela ministryně Schillerová.

„S ohledem na nutnost přijmout příslušnou legislativu očekávám, že opatření by mělo být účinné asi v polovině dubna. Do té doby, prosím, vyčkejte se svými žádostmi, abychom nezahltili finanční úřady,“ vzkázala živnostníkům.

Živnostenské odbory aktuálně řeší také to, že si podnikatelé oživují přerušené živnosti i proto, že vláda schválila ošetřovné lidem, kteří zůstávají doma s dětmi, jež nemohou chodit do zavřených škol.

„Od minulého pátku řešíme velké množství telefonních dotazů, jak se přihlásit o ošetřovné. Máme 50 až 60 telefonátů denně,“ naznačil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Vyplácení tohoto příspěvku ve výši přes 400 korun na den je vázáno na řadu podmínek, které budou muset žadatelé splnit.

Autor:
  • Nejčtenější

Karlovy Vary bez extraligy? Majitel klubu uvažuje o prodeji licence

Extraligová budoucnost Karlových Varů je nejistá. Majitel klubu Karel Holoubek připustil možnost, že by Západočeši...

Pro STAN v regionu je to katastrofa, říká o korupční kauze zlínský politolog

Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) vzniklo před lety ve Zlínském kraji. Odtud dodnes jsou jeho hlavní tváře, zejména...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

Plánovaný chodník i obytný komplex v části Zlína budí vášně

Radnice řeší změnu územního plánu v lokalitě Boněcko ve zlínské části Příluky. Dotkne se i pozemku rodinného domu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam s novou internou? Projektant nedoporučil místo po prádelně

Nový centrální pavilon v Baťově nemocnici ve Zlíně nemusí stát na místě bývalé prádelny, jak se dosud vždy říkalo. S...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

Cyrilometodějská pouť konečně bez omezení. Velehrad čeká tisíce lidí

Oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu připravili pořadatelé po dvou letech znovu v...

STAN prověří i lidi v městských firmách, kvůli kontaktům s Redlem

Opoziční hnutí Zlín 21 vyzvalo na zasedání zlínského zastupitelstva městskou radu a hnutí Starostové a nezávislí, aby...

Kroměříž má unikátní encyklopedii, zůstává otevřená a dá se doplňovat

Nová encyklopedie Kroměříže nabízí odpovědi na spoustu otázek. Pravděpodobně nikdy nebude kompletní a právě v tom je...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...