Současná podoba zlínského zámku (2014)

Současná podoba zlínského zámku (2014) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Rekonstrukce zámku ve Zlíně se odkládá, radnice nesehnala dotace

  • 1
Za pět let si Zlín bude připomínat 700 let od první zmínky. Že do té doby město stihne zrekonstruovat svou nejstarší památku, je čím dál méně pravděpodobné. Na opravu zámku totiž magistrát nenašel vhodný dotační program.

„Nevidíme na jeho financování a na rekonstrukci určitě potřebujeme dotaci. Hledali jsme, ale žádný vhodný dotační program jsme bohužel nenašli,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Korec, který má památkovou péči na starosti.

V ruce už má konzultační stanovisko Národního památkového ústavu. Magistrát si ho vyžádal, aby měl jasno v tom, co by podle odborníků mělo na stavbě zůstat, jaké historické prvky a části je nutné zachovat. Tento dokument navíc pomáhá úředníkům města při vytváření zadávací dokumentace pro veřejnou architektonickou soutěž nebo konkrétní vybrané architekty.

„Na tom se stále pracuje, ale pravdou je, že musíme akutně řešit jiné věci ve městě. Především Velké kino a Památník Tomáše Bati,“ upozornil Korec.

Zatím jedinou představu o tom, jak by mohl zámek vypadat, přinesl před dvěma lety architekt Pavel Míček. Radnici ani části obyvatel města se však nelíbila (více zde).

Od té doby se ale do památky v centru krajského města vrací život. Obecně prospěšná společnost Zlínský zámek, za kterou stojí významní místní podnikatelé, znovu otevřela zámeckou kavárnu i galerii Václava Chada (více zde), část sálů využívá pohybové studio. Na nádvoří přicházejí návštěvníci do letního kina, na koncerty i za dobročinnými akcemi.