Opozice přišla o dohled nad nemocnicemi. Je to totalitní krok, zlobí se

  14:40aktualizováno  14:40
Další ostrý spor se rozhořel mezi politiky v zastupitelstvu Zlínského kraje. Opozice totiž ztratila místa v dozorčích radách krajských nemocnic a varuje před hrozící neprůhledností jejich fungování. Koaliční politici krok vysvětlují úsporami a pružnějším rozhodováním dozorového orgánu.

Hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Lubomír Nečas navrhoval pro opozici jedno místo, byl ale přehlasován. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Dozorčí rady čtyř krajských nemocnic byly dosud jedenáctičlenné, opoziční zastupitelé v nich měli tři místa. Rada Zlínského kraje, kterou tvoří sociální demokraté, zemanovci a komunisté, však nyní rozhodla o zúžení dozorčích rad o dva členy.

Čtyři místa stejně jako dříve obsadili zaměstnanci nemocnice, jedno odborník na zdravotnictví a čtyři členy delegovaly strany ve vedení kraje.

"Chtěli jsme zvýšit akceschopnost dozorčí rady a snížit její náklady," vysvětlil krok náměstek hejtmana Lubomír Nečas ze Strany práv občanů Zemanovci, který má krajské zdravotnictví na starosti.

Každý člen dozorčí rady dostává zhruba dva tisíce korun měsíčně, roční finanční úspora tak bude v řádu desítek tisíc korun.

Podle Nečase někdy byla problematická usnášeníschopnost dozorčích rad. "Například v Uherském Hradišti se rada často nesešla, protože nebyla nadpoloviční část členů," podotkl Nečas.

O členství v dozorčí radě Uherskohradišťské nemocnice přišel krajský lídr Starostů a TOP 09 Petr Gazdík. "Nejde jen o účast na jednáních. Když je člověk v dozorčí radě, dostane se ke všem důležitým materiálům a může na ně reagovat," namítl Gazdík.

Opozice si vyžádala mimořádné zastupitelstvo

Opoziční krajští politici proti tomuto kroku vehementně protestují.  Upozorňují, že budou nyní těžko kontrolovat v nemocnicích různá výběrová řízení, nákupy vybavení, hospodaření a investice.

"Od přechodu krajských nemocnic na akciové společnosti se ještě nestalo, aby v dozorčí radě neměla své zástupce opozice," zlobí se lidovecký zastupitel a místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek.

Náměstek Nečas namítá, že veřejnost má i tak dostatek jiných možností, jak na fungování nemocnic dohlížet. "Opoziční strany mají své členy ve zdravotním výboru a zastupitelé také dostávají pravidelně informace o hospodaření nemocnic," poznamenal Nečas.

Petr Gazdík

Petr Gazdík

Smysl takového dohledu ovšem opozice zpochybňuje. "Dozorčí rada nemocnice musí zachovávat mlčenlivost, takže ta nám materiály neposkytne. Dostupná bude jen povrchnější výroční zpráva, ke které se dostane každý občan," připomněl Petr Gazdík.

Šestnáct ze dvaceti opozičních zastupitelů kvůli ztrátě míst v dozorčích radách podepsalo žádost o mimořádné jednání zastupitelstva, které tak musí svolat hejtman Stanislav Mišák do 21 dní.

"Když je funkcí opozice kontrola, chceme vědět, jak nyní takovou kontrolu můžeme v krajských nemocnicích zajišťovat. Budeme také apelovat na zaměstnance nemocnic i běžné občany, aby nám hlásili jakékoliv podezřelé dění v nemocnicích. A protože nebudeme schopni takové podněty sami prošetřit, budeme nuceni podávat trestní oznámení," upozornil Gazdík.

Nečas chtěl pro opozici místo. Byl jsem přehlasován, přiznal

Hejtmanův náměstek Nečas chápe, že se nový systém skládání dozorčích rad nemocnic nemusí opozici líbit. "Při projednávání jsem se osobně vyjádřil tak, že bych nebyl proti, aby jedno ze čtyř míst vyčleněných pro politiky měla opozice, ale byl jsem přehlasován," přiznal Nečas.

Gazdík se při této příležitosti znovu opřel do podoby koalice, kterou tvoří ČSSD se zemanovci a komunisty.

"Už dříve jsme proti takové koalici protestovali a varovali, protože je tam strana, která není demokratická. A tyto nedemokratické a totalitní kroky naše obavy jen potvrzují," uvedl Gazdík. "Bez veřejné kontroly se může nemocnice rozkrádat, probíhat neprůhledná výběrová řízení a podobně," dodal.

Autoři: , ,

Nejčtenější

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Další z rubriky

Na Zlínsku hořela tuna chemikálie, lidé neměli větrat a vycházet

Hasiči v domu zasahovali v dýchací technice. (30. října 2018)

Požár palety s tunou chemické látky likvidovali v sobotu dopoledne zlínští hasiči v obci Lhotsko. Kvůli hustému kouři...

Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy...

Financovat sociální služby má stát, odmítá Čunek kritiku od Maláčové

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a hejtman Zlínského...

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD obvinila vedení Zlínského kraje, že dává málo peněz na sociální...

Najdete na iDNES.cz