Muž bil miminko, protože plakalo. Soud ho poslal na šest let do vězení

  16:24aktualizováno  16:24
Frakturou lebky a krvácením do mozku odneslo šestiměsíční miminko agresi ze strany matčina přítele, protože plakalo. Krajský soud v Olomouci za to Zdeňka Dlapu ze Vsetína poslal na šest let do vězení. Dítě násilí přežilo.
Miminko utrpělo frakturu lebky a krvácení do mozku. Ilustrační snímek.

Miminko utrpělo frakturu lebky a krvácení do mozku. Ilustrační snímek. | foto: AP

Devětadvacetiletý Dlapa podle obžaloby v průběhu loňského roku v Karolince a Pržně, dvou valašských obcích, bil miminko své přítelkyně, s níž tehdy žil. Vše vyvrcholilo loni 24. listopadu.

„Opakovaně dítě udeřil spodní hranou dlaně pravé ruky do temenní části hlavy, v důsledku čehož u poškozeného došlo k život ohrožujícímu zranění mozku s nutností hospitalizace,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně.

Šestiměsíční kojenec utrpěl frakturu lebky a krvácení do mozku, lékařům se podařilo jeho život zachránit a nyní už zase žije s matkou. Musí však docházet na rehabilitace. Žena se následně s Dlapou rozešla (o případu jsme psali zde).

„Muž násilí vůči dítěti přiznal, vypověděl, že se jednalo o nepřiměřenou reakci na pláč dítěte. Na policii původně mluvil i o silnějším úderu, u soudu intenzitu násilí spíš bagatelizoval,“ uvedl olomoucký soudce Eduard Ondrášek.

Násilí odhalili až doktoři

Matka vyhledala lékařskou pomoc, protože se zdravotní stav jejího šestiměsíčního syna začal zhoršovat. Doktoři při prohlídce zjistili četná poranění na hlavě, která ohrožovala chlapcův život a dítě si je nemohlo způsobit samo.

„Matka, která má ještě o něco starší dceru, podle svého tvrzení násilí druha vůči miminku nezaznamenala. Muž, který byl dosud netrestaný a pracuje, se k nim prý choval hezky,“ uvedl soudce Ondrášek, podle něhož tak k násilí zřejmě docházelo ve chvílích, kdy byl muž s dítětem sám.

Podle znaleckého posudku muž není patologicky agresivní. Ale má nadprůměrný sklon řešit násilím krizové situace. U malých dětí zároveň není hlavička dostatečně srostlá, proto k podobně vážným zraněním stačí i relativně slabší údery.

Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Zdeňku Dlapovi vězení na pět až dvanáct let. Soud jej nakonec poslal na šest let do věznice s ostrahou a současně mu přikázal uhradit náklady zdravotní pojišťovny v řádu několika set tisíc korun na léčbu dítěte.

„Opatrovník dítěte, jímž je orgán péče ze Vsetína, požadoval pro miminko za utrpěnou újmu milionové odškodné. Tato částka však nebyla dostatečně zdůvodněná, proto jsem jej odkázal na občanskoprávní řízení,“ poznamenal soudce.

Dlapa, který byl stíhán na svobodě, si ponechal lhůtu na případné odvolání, státní zástupkyně, která navrhovala trest v dolní třetině sazby, se práva na odvolání na místě vzdala.

Autor:

Nejčtenější

Olomouc - Zlín 3:2, domácí souboj otočili, ale sezona pro ně končí

Olomoucký David Houska oslavuje svůj gól v utkání proti Zlínu.

Olomoučtí fotbalisté dvakrát prohrávali, nevzdali se a nepříznivý stav v semifinálové odvetě skupiny o Evropu otočili....

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

Vydrželi 26 dnů po seskoku, dva členové Carbonu se zastřelili na Slovácku

Dvůr domu v Rudicích při rekonstrukci zásahu provedeného četníky.

Od smrti Josefa Vance a Františka Kobzíka, dvou členů výsadku Carbon, uplynulo 75 let. Sami se zastřelili v obklíčení....

Další z rubriky

První prototyp legendární L 410 získá v kunovickém muzeu čestné místo

Matylda, jak pojmenovali první prototyp později legendární L 410, nedávno...

Za svůj „život“ nalétala téměř tisíc hodin a měla za sebou 1 648 startů. Matylda, jak odborníci tehdejší kunovické...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Tisíce odstínů zeleně našel Miroslav Janík v ekvádorském pralese

Miroslav Janík strávil pět týdnů v indiánské komunitě v Ekvádoru.

Pobyt v pralese mezi indiány dostal Miroslav Janík jako dárek k narozeninám. Zkušenosti z Ekvádoru chce využít při péči...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz