Okolí Vrbětic děsí silvestr. Pyrotechniku neodpalujte, prosí starostové

  14:25aktualizováno  14:25
Blížící se vánoční svátky a silvestr dělají vrásky starostům obcí v okolí Vrbětic na Zlínsku, kde explodovaly už dva muniční sklady. Chtějí požádat obyvatele, aby letos nepoužívali zábavní pyrotechniku. Z posledních událostí jsou vystresovaní zejména starší lidé.

Strach mají i lidé z nedalekých Valašských Klobouk, kde se před víkendem objevily tyto transparenty. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Obce nemohou používání pyrotechniky zakázat, musely by upravit vyhlášku, což není do konce roku reálné, proto zvolí formu výzvy.

„Myslím, že lidé to pochopí a sami budou rádi. Moc dobře vědí, jaká je tady situace,“ řekla starostka Haluzic Stanislava Zvonková, která ocenila, jak vstřícně lidé v těchto dnech reagují.

Někteří obyvatelé museli ze svých domovů již třikrát odejít při evakuaci a jakékoli další hlasité rány by především pro starší lidi znamenaly další stres.

Podobně tomu bude ve Vlachovicích, do kterých Vrbětice patří. „Určitě takovou výzvu chystáme,“ uvedl starosta Zdeněk Hověžák.

„Ať nám přispějí, když nám zkazili svátky“

Starostové také od lidí sbírají informace o škodách, které jim výbuchy a evakuace způsobily. Problémy se zvířaty, o které se lidé po nuceném opuštění domovů báli nejvíce, nebyly významné. Lidé však mají pozemky v místech, kam je nyní zakázán vstup.

Vláda do Vrbětic vyšle dalších 350 vojáků

„Nemohou tam hospodařit, nějakou dobu to potrvá, nedostanou se tam,“ podotkla Zvonková.

Hověžák dokonce chystá ještě do konce roku výzvu firmám, které mají muniční sklady v areálu, i Vojenskému technickému ústavu ve Slavičíně, který prostory pronajímá. „Mohli by nám přispět, když nám ty svátky zkazili,“ podotkl starosta.

Po státu bude také chtít, aby byly posíleny prvky varovného systému a dovybaveny prostory. Klasické odškodnění obyvatel se bude podle něj řešit až při vyšetřování události.

Devět dní nesmí nic bouchnout

Pyrotechnici navíc po druhém výbuchu z bezpečnostních důvodů rozhodli o posunutí lhůty bez výbuchů v areálu muničních skladů ze sedmi na devět dnů. „Předpokládáme, že vyskladňování nebezpečného materiálu začne nejdříve koncem prosince,“ řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Poslední neřízená detonace se z areálu ozvala v pátek ve čtvrt na devět večer. „Pokud nedojde k neočekávanému vývoji situace, zasedne v pondělí 15. prosince odborné pyrotechnické konzilium, vyhodnotí situaci, zváží všechny okolnosti a rozhodne o dalším postupu,“ uvedla Kozumplíková.

Výbuchy u Vrbětic

V areálu ve Vrběticích vybuchl v polovině října sklad číslo 16 s desítkami tun munice, minulý týden pak sklad 12, kde bylo uskladněno téměř 13 tun munice. Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní okruh, který střeží policisté a stovka vojáků. Dalších 350 vojáků přibude v následujících dnech.

Po uplynutí bezpečnostní lhůty by se pyrotechnici opět měli pustit do dekontaminace komunikací a okolí budov v areálu. Podobně tomu bylo po první explozi muničního skladu v polovině října, kdy se čekalo týden.

V neděli 30. listopadu pyrotechnici ukončili čištění areálu a prohlásili jej za připravený k odvozu asi sedmi tisíc tun munice. Výbuch ve středu 3. prosince vrátil vše na začátek.

Exploze muničního skladu číslo 12 s téměř třinácti tunami výbušnin připravila horké chvilky obyvatelům okolních obcí, které znovu čekala evakuace, ale především samotným pyrotechnikům, kteří ze střechy blízkého objektu v sobotu odstraňovali dělostřelecký granát odhozený ze skladu.

Sklad číslo 16, který s asi pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října, i sklad číslo 12 si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Vláda v pondělí rozhodla o posílení původní stovky vojáků hlídajících areál muničního skladu o dalších 350. Celkem jich ho tak bude střežit 450.

„Měli by zajistit zejména nepřetržité střežení rozšířeného, téměř čtrnáctikilometrového, chráněného okruhu kolem celého areálu muničních skladů,“ uvedla Kozumplíková. Nyní pomáhají policistům z krajského ředitelství ve Zlíně střežit prostor muničních skladů policisté z krajských ředitelství policie v Brně, Praze a Ostravě.

Uzavřena podle mluvčí zůstává komunikace od Lipové směrem na Haluzice, která zasahuje do bezpečnostního okruhu 1200 metrů od epicentra druhého výbuchu. „Toto opatření potrvá až do odvolání,“ uzavřela Kozumplíková.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Fotbalová jednadvacítka remizovala v kvalifikaci ME se Skotskem

Čeští fotbalisté do 21 let ani ve třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy neprohráli. Výběr trenéra...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Partnerství měst umožní vyjet dětem, hudebníkům i vinařům

Partnerství mezi městy má své konkrétní výstupy. Do zahraničí se dostanou děti ze škol, sportovci, vinaři či lidé...

Kvůli novým mýtným branám žádá kraj zákaz tranzitu na místních cestách

Stát chce pro nákladní vozy zpoplatnit silnici I/50, která prochází i Zlínským krajem. Do té doby vznikne u Havřic na...

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz