VIDEO: První odpočívky inspirované Rakouskem mají hrazdu i nabíječky

  12:31aktualizováno  12:31
Více než osm let po zprovoznění dálnice D55 z Hulína do Otrokovic se řidiči dočkali i prvních ploch k zastavení. Silničáři před několika dny zpřístupnili v obou směrech odpočívky Kurovice.

Jedná se přitom o pilotní projekt, stejnou podobu má v budoucnu mít zázemí pro řidiče podél všech českých dálnic. Inspirací je Rakousko. Odpočívky u Kurovic na Kroměřížsku vznikly spolu s dálnicí, ale dosud byly uzavřené, protože na nich chybělo vybavení.

„Jde o zcela nový formát na české dálniční síti, vzniklo zde totiž prefabrikované zařízení v antivandal provedení s automatickým WC, bez stálé obsluhy,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Jan Studecký.

„ŘSD si objednalo výstavbu záchodu a jeho provoz po dobu pěti let, kdy veškeré služby kromě zimní údržby, oprav a provozu veřejného osvětlení zajišťuje externí společnost vysoutěžená v rámci otevřeného výběrového řízení,“ doplnil.

Odpočívky Kurovice nabízejí 90 parkovacích míst pro osobní a 40 pro nákladní automobily, osm míst mají vyhrazené autobusy a počítá se i se šesti karavany.

Kromě toalet jsou na nich automaty na nápoje a jídlo, nabíjecí box na mobily, dětské hřiště a cvičební prvky pro dospělé.

Fotogalerie

D55 má v budoucnu přes Zlínsko propojit Olomouc s Břeclaví a odvést z moravských měst a obcí například kamiony mířící z Polska do Rakouska.

V současnosti z dálnice funguje jen zhruba dvacetikilometrový úsek z Otrokovic do Říkovic u Přerova. Loni na podzim ale začala stavba jižní části dálničního obchvatu Otrokovic, která bude zprovozněná v roce 2021.

U dalšího pokračování dálnice do Babic zatím silničáři čekají na vydání územního rozhodnutí, o které přitom požádali předloni v prosinci.

Pravomocné stavební povolení už je naopak na úsek z Babic do Starého Města, který by měl začít vznikat v příštím roce, stejně jako další část do Moravského Písku. U Starého Města v trase dálnice pyrotechnici v minulých měsících při průzkumu našli nevybuchlou munici z druhé světové války.

Kromě Kurovic silničáři slibují také plnohodnotné zprovoznění odpočívek na D1 mezi Kroměříží a Brnem u Křenovic, kde kromě parkovacích ploch fungují zatím pouze mobilní toalety.

Benzinky zde chystá státem vlastněná společnost Čepro, která je provozovatelem sítě čerpacích stanic EuroOil. Řidiči jedoucí z Otrokovic do Brna i zpět v současnosti nemůžou tankovat na úseku dlouhém 55 respektive 75 kilometrů.

Autor:

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Další z rubriky

Filmaři proměnili zlínský hokejový stadion, z Beranů jsou Vlci

Tomáš Dalecký při natáčení filmu Smečka

Zlínský Zimní stadion Luďka Čajky si vypůjčili filmaři. Režisér Tomáš Polenský v něm natáčí snímek z prostředí...

Na Uherskohradišťsku mají první burčák, na jihu dozrávají hrozny dříve

Ilustrační snímek

Pěstitelé na Uherskohradišťsku začínají stáčet první burčák z raných odrůd révy. Ve větším množství se ve sklepích a na...

Díky dohodě krajů získají Pustevny novou rolbu pro běžkaře i závoru

Ilustrační snímek

Sjezdovky na Pustevnách, které stály už minulou zimu, se nerozjedou ani v té příští. Navíc hrozilo, že bude lokalita...

Najdete na iDNES.cz