Zlínský kraj hlídají po kauze metyl specialisté na daňové úniky a gangy

  14:40aktualizováno  14:40
Útvar odhalování korupce a finanční kriminality otevřel v areálu policejní školy v Holešově u Kroměříže nové oddělení pro Zlínský kraj. Sídlí tady také Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Protikorupční policii ve Zlínském kraji povede Patrik Hřebačka. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zatím jsou čtyři, další dva elitní policisté přibudou během několika týdnů. Teprve pak bude nové oddělení Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality ve Zlínském kraji kompletní.

Specializované pracoviště se sem vrací po zhruba osmi letech a několika obřích kauzách. Oddělení v Holešově bude podléhat brněnské expozituře.

"Jedním ze spouštěcích mechanismů pro vytvoření nového oddělení byla kauza metyl. Zlínsko nikdy nebylo mimo naši pozornost, ale přeci jen řídit vyšetřování z Brna bylo složitější," potvrdil ředitel Útvaru Milan Komárek.

Kromě otráveného alkoholu a statisíců litrů nezdaněného lihu v podzemních nádržích, které patří podnikateli Radku Březinovi (více o jeho případu zde), je ve Zlínském kraji zaměstnávali například vyděrači ze Slovenska, kteří terorizovali podnikatele (více zde), nebo zatajená půlmiliarda korun při obchodování s pohonnými hmotami (více zde).

Nejsme pro Holešov žádným rizikem

Specializované oddělení bude sídlit mezi studenty Vyšší policejní školy a Střední školy ministerstva vnitra v Holešově, které patří uzavřený areál bývalých kasáren. Právě to rozhodlo.

Stavbu nové budovy ani rekonstrukci policejní prezidium nemělo v plánu, vybíralo ze stávajících prostor. V Holešově má elitní tým k dispozici pět kanceláří, které potřebovaly jen minimální stavební úpravy. Na ostraze objektu se nemění nic.

"Naše přítomnost rozhodně neznamená žádné bezpečnostní riziko pro studenty ani pro obyvatele města," ujistil Komárek.

Od začátku roku začalo v Holešově pracovat také oddělení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Důvody jeho přítomnosti ve Zlínském kraji jsou stejné, je však mnohem víc skryté.

"Sídlíme na stejném místě, k počtům pracovníků ani dalším personálním věcem se však nebudeme vyjadřovat," uvedl pouze mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Nová oddělení vznikají výjimečně

Jde o poměrně unikátní počin, nová oddělení specializovaných útvarů vznikají jen vzácně. Expozitury kopírují bývalé uspořádání krajů, v dalších místech mají detašovaná pracoviště.

To zatím poslední, holešovské oddělení ÚOKFK povede Patrik Hřebačka, policista s téměř desetiletými zkušenostmi z brněnské expozitury.

Ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Milan Komárek.

Ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Milan Komárek.

Řešil nejvážnější případy hospodářské kriminality: na Zlínsku například machinace se spotřební daní při obchodování s pohonnými hmotami, ze kterých obvinili podnikatele Radomíra Vybírala a jeho syna Romana. O vině obou jmenovaných nyní rozhoduje soud.

Také nikdo z jeho podřízených nebude nováček. Podmínkou pro přijetí k Útvaru je vysokoškolské vzdělání a znalost daňové problematiky.

"Naši členové jsou jak z Brna, tak z dalších míst v republice," prozradil Hřebačka.

Pachatelům jde stále jen o jedno, získat co nejvíc peněz

Daňové úniky se však dávno netýkají jen alkoholu či pohonných hmot.

"Pachatelům jde pořád o totéž, získat co nejvíc peněz. A zkoušejí to s jakýmkoliv zbožím, za kterým jde daň z přidané hodnoty nebo spotřební daň," upozornil Hřebačka.

Každý další odhalený případ je navíc dokonalejší než ty předchozí. Zločinci využívají nejmodernější technologie k tomu, aby policii zabránili kauzu rozplést.

"Nemyslím, že by se Zlínsko vymykalo průměru co do počtu kriminálních činů. Je ale pravda, že ty z poslední doby byly mimořádně závažné," potvrdil Komárek.

Například kauza Radka Březiny podle něj vyčnívá nejen rozsahem škody, kterou státu způsobil, ale i způsobem provedení, či tím, jak se pokoušel ovlivňovat vyšetřování a svědky.

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

ČSAD Vsetín zřejmě přijde o Zlínský kraj, konkurence dala levnější nabídky

Ilustrační snímek.

Výběrové řízení na autobusové dopravce ve Zlínském kraji zřejmě přinese zásadní změny. Ani v jedné z oblastí totiž...

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Najdete na iDNES.cz