VIDEO: Myslivci začínají chytat divočáky v zamořeném Zlínsku do klecí

  • 12
Osm odchytových klecí by mělo v nejbližších dnech začít fungovat v části Zlínska, kde se šíří nákaza africkým morem prasat. Myslivci budou dění u důmyslných zařízení sledovat na dálku pomocí fotopastí.

Už více než týden využívají odchytovou klec myslivci z Hvozdné. Nyní Zlínský kraj pořídil další tři zařízení pro myslivecké spolky ze Zlína-Vršavy, Ostraty a Lukova.

V okolí klecí, které budou nainstalovány na okrajích polí, případně v lese, budou myslivci zakrmovat, aby divočáky na místo přilákali.

„Těžší je chytat v lese. Ale třeba v zimě, když je zamrznutá hlína a prasata nemají takový zdroj potravy, tak chodí do klece běžně,“ výrobce odchytových klecí Luboš Hájek.

Západku musí otočit o 90 stupňů

Klece o délce tří metrů, šířce dvou metrů a výšce asi 1,6 metru nechají myslivci několik dní zcela průchozí, aby si na ně zvířata zvykla. Poté jednu ze stran uzavřou a dovnitř nainstalují záklopku.

„Klec využívá toho, že prase při příjmu potravy ryje. Kukuřice je vždy naházená uvnitř kolem západky, kterou nespustí první prase z tlupy. Když pak pootočí západku o devadesát stupňů, dvířka klece spadnou,“ popsal systém Hájek, kterému se už povedlo chytit i dvanáct divočáků najednou.

Chycená zvířata následně myslivci můžou na místě zastřelit. Pořizovací cena jedné klece je 42 tisíc korun. Na dalších více než osm tisíc přijde fotopast, která bude klec nepřetržitě sledovat, aby ji myslivci nemuseli neustále osobně kontrolovat.

„Prasata skutečně chytrá jsou, ale hlad je hlad. Otázka je, čím se bude vnadit. Když dáte samotnou kukuřici, tak to pro ně nebude tak lákavé, házíme i granule pro psy, zejména pro štěňata, které jsou kvalitní,“ poznamenal Hájek.

Testy odhalily nákazu u 90 uhynulých divočáků

Za každého divočáka odchyceného do klece dostanou myslivci 4000 korun. Zástřelné za odlovený kus mimo ohnisko nákazy, kde se střílet nesmí, činí na Zlínsku tři tisíce korun.

Pomůže armáda

Do boje s africkým morem prasat se zapojí armádní veterináři. Čtyřčlenná zásahová jednotka je od pondělí nasazena ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice.

"Úkolem skupiny bude provádět pitvy a laboratorní testy vzorků odebraných z ulovených a nalezených uhynulých prasat," uvedla Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví.

Armáda je podle ní připravena podpořit v případě masivního odstřelu divočáků nebo při větších úhynech civilní veterináře i více.

Další peníze dostávají myslivci ze zamořené oblasti od kafilerie, kam musejí ulovené kusy odvážet. Za sele je to tisíc, za lončáka dva tisíce a za dospělého divočáka 3200 korun.

Odchytová zařízení spolu s poskytovanými penězi mají pomoci snížit počet divočáků v ohnisku nákazy africkým morem prasat na Zlínsku a zabránit šíření choroby do dalších regionů.

Nemoc, která zabíjí prasata, neohrožuje zdraví lidí, ti ji však mohou přenášet na svém oblečení.

Celkem už veterináři potvrdili africký mor prasat u 90 uhynulých divočáků, přičemž všechny nově zjištěné pozitivně testované nálezy se nacházejí v katastrech, kde již byla nákaza potvrzená dříve.

Myslivci odlovili v části zamořené oblasti, kde je lov povolený, zatím 153 divočáků. Testy u žádného z nich africký mor prasat nezjistily.