Za smrt dívek při rallye v Lopeníku hrozí obžaloba i organizátorům

  13:02aktualizováno  13:28
Pět lidí navrhli napodruhé obžalovat policisté vyšetřující smrt čtyř dívek při nehodě závodního auta na rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku. Kromě původně souzeného mladého traťového komisaře chtějí policisté poslat před soud i šéfa závodu a tři lidi delegované automobilovou federací.

Tragická nehoda závodního vozu na RallyShow Uherský Brod 2012. | foto: HZS Zlínského kraje

„Policie předložila návrh na obžalobu pěti osob,“ potvrdil pro MF DNES státní zástupce Tomáš Pindur, který celý případ od začátku dozoruje.

„Kromě dříve obžalovaného traťového komisaře jde o čtyři osoby, které se podílely na organizaci závodu, safety plánu, zabezpečení nebo kontrolách před závodem,“ doplnil.

Policie je viní z trestného činu usmrcení a ublížení na zdraví z nedbalosti. Pindur dostal návrh policie před několika dny. Teď spis studuje a jak s ním nakonec naloží, není jisté, možností má totiž více.

„V tuto chvíli netuším, jestli na všechny podám obžalobu,“ naznačil žalobce. Podle zákona může spis také vrátit policii k došetření nebo může trestní stíhání zastavit.

MF DNES už letos v lednu informovala, že v případu jsou obvinění traťový komisař Petr Plášek, šéf závodu Petr Bujáček a tři lidé z Federace automobilového sportu ČR (viz též Zvrat v kauze rallye Lopeník, policie stíhá i čtyři pořadatele závodu).

„Je to tak, jejich obžaloba je reálná,“ potvrdil tehdy informace MF DNES žalobce Pindur.

Traťový komisař Petr Plášek dostal za smrt čtyř dívek podmínku:

Vycházel mimo jiné z rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který před dvěma lety zrušil osmnáctiměsíční podmíněný trest pro traťového komisaře Pláška, jenž byl původně označen za jediného viníka, protože nevykázal dívky ze zakázaného prostoru.

Fotogalerie

Brněnský soud vrátil případ do přípravného řízení, tedy do doby před vznesením obžaloby. Navíc už tehdy řekl, že Pláškova vina je marginální a na události mají kvůli nedostatečným bezpečnostním opatřením svůj díl viny i pořadatelé závodu a autoklub, který rallye schvaloval (více v článku Soud zrušil podmíněný trest za smrt čtyř dívek při rallye v Lopeníku).

Nejvyšší soud, který se pak případem zabýval po stížnosti ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, sice verdikt krajského soudu kritizoval, jeho výrok však měl pouze akademický význam (viz též Ministr uspěl se stížností v kauze rallye v Lopeníku, řízení ale začne znovu).

Plášek byl znovu obžalován v květnu 2017. Kauzu měl opět řešit uherskohradišťský okresní soud. Žalobce ale nakonec obžalobu od soudu stáhl a policii nařídil, ať okolnosti nehody znovu prošetří.

Před pěti lety vylétl závodní vůz při rallye z trati. V plné rychlosti srazil čtyři dívky ve věku od sedmi do devatenácti let, dvě byly sestry z Lopeníku, dvě kamarádky z nedaleké Nivnice. Všechny na místě zemřely (více o nehodě v článku Při nehodě na rallye u Uherského Brodu zemřely čtyři dívky).

Tragická nehoda při závodech v Lopeníku:

Autoři: ,

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Mladík na internetu vyhrožoval, že bude střílet do lidí jako Breivik

Ilustrační snímek

Jednadvacetiletý muž ze Zlínska na sociálních sítích vyhrožoval střelbou do lidí a následnou sebevraždou. Vyjadřoval...

Další z rubriky

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

VIDEO: Zlínská zoo získala tygřího samce z Estonska, doufá v mláďata

Na samce Boatsmana čekala ve zlínské zoo samice Tanja, zahrada doufá v úspěšný...

Rok a půl hledali odborníci ze zlínské zoo nejvhodnějšího partnera pro samici tygra ussurijského Tanju. Nakonec padla...

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Najdete na iDNES.cz