Obce ve Zlínském kraji žijí na dluh, bez toho by se nemohly rozvíjet

  12:35aktualizováno  12:35
Více než polovina obcí ve Zlínském kraji žije na dluh, všechny jej ale zvládají řádně splácet. Důvodem zadlužení jsou investice, které nejde zaplatit z běžných rozpočtů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V Návojné před osmi lety dostavěli jižní křídlo zámku a vybudovali tam 15 bytů. Díky tomu vzrostl počet obyvatel a na nájemném obec dostane tolik, že to téměř pokryje splátku úvěru. Zároveň ale loni figurovala mezi deseti nejzadluženějšími obcemi v kraji.

Letos už je situace jiná. „Vzali jsme si tehdy úvěr, ale zároveň šetřili na stavebním spoření. To nám letos skončilo a dluh jsme výrazně snížili,“ vysvětlil starosta Návojné František Machara.

V roce 2017 ve statistikách figuroval dluh 10,5 milionu korun, ten se ale skokově snížil o naspořených 4,2 milionu. Nyní obec ročně splácí 648 tisíc korun, z toho 500 tisíc získá od nájemníků.

„Vyplatí se to. Máme díky tomu 40 nových obyvatel, část lidí se do obce vrátila, další jsou odjinud. V okrese jsme jedni z mála, komu neubývají obyvatelé,“ těší Macharu. V Návojné žije 670 lidí.

Údaje o zadluženosti obcí eviduje ministerstvo financí. Vyplývá z nich, že z 307 obcí Zlínského kraje jich zadluženost vykazuje 174, tedy víc než polovina. Nejzadluženějších (se závazkem přesahujícím 60 procent příjmů) je 18 obcí. 

„Žádná z nich však zatím neporušuje pravidla rozpočtové odpovědnosti. To znamená, že všechny tyto obce dluh snižují tak, jak jim ukládá zákon,“ upozornil mluvčí ministerstva Zdeněk Vojtěch.

Obce si půjčují na přípravu pozemků, lákají nové obyvatele

Zvýšit počet obyvatel chtějí i v Lechoticích, a proto si půjčili na nákup pozemků. V loňských číslech tak figuruje nejen starý úvěr na vybudování multifunkčního domu se společenským sálem, ale i nový dluh ve výši 2,5 milionu korun za pozemky. První z nich budou mít za dva roky splacený, pozemky prodali obratem.

„Ještě jsme je nestačili zasíťovat, a už jsou rozebrané,“ potvrdil starosta Lechotic Petr Maňásek. Vyroste tam dvacet rodinných domů. Zájem mají lidé ze Zlína, Otrokovic a Holešova. Asi třetinu pak tvoří mladí lidé z obce, kteří by bez možnosti koupit pozemek zřejmě odešli jinam. 

„Dohromady je to odhadem 60 obyvatel, což znamená tři čtvrtě milionu ročně do rozpočtu. Navíc se zvedne vytíženost obchodu a mateřské školy,“ věří starosta.

Obě obce na rozvoj čerpají dotace, i jejich dofinancování je ale nad možnosti rozpočtů. Lechotice s 348 obyvateli ročně hospodaří s necelými 5 miliony korun. Rekonstrukce multifunkčního domu stála víc než čtyři roční rozpočty. Jenže taky to byla 100 let stará budova, která rychle chátrala a využití se najít muselo.

Z deseti nejzadluženějších obcí v kraji je osm malých sídel do tisíce obyvatel. Hranici překračuje jen Prostřední Bečva s 1 682 obyvateli a Ostrožská Nová Ves, kde žije více než tři tisíce lidí.

Dluh obce sám o sobě ministerstvo nehodnotí negativně. „Spíš je tomu naopak, bez úvěru by nebylo možné financovat rozvoj, opravy či údržbu. Záleží však na tom, zda výše půjčky umožní bezproblémové splácení,“ vysvětlil Vojtěch.

Zlínský kraj zůstává druhý nejzadluženější

Do skutečných problémů se i v rámci republiky dostává jen zlomek obcí, řádově jde o jednotky. V nedávné minulosti hrozily dvěma obcím v kraji – Žítkové a Janové. Obě bojovaly s následky sesuvu svahu a nutnou sanaci by samy nezaplatily. Pomohl jim kraj. Ten stav zadluženosti obcí nesleduje.

„Je to odpovědnost starostů. Pokud ale nastane takto mimořádná situace, řešíme ji,“ uvedl náměstek hejtmana odpovědný za finance a rozpočet Jiří Sukop. I vedení kraje se potýká s obrovským dluhem, který je letitou záležitostí. Aktuálně je druhý nejzadluženější v Česku, výše dluhu byla loni 2 029 022 710 korun. To dělá 20,28 procenta průměru příjmů za poslední čtyři roky.

Hůř jsou na tom jen v Olomouci. Třetí v pořadí, Jihomoravský kraj, navíc dluží jen 12,55 procenta, tedy výrazně méně. Zlínský kraj splácí 102 milionů ročně, v příštím roce částka vzroste na 148 milionů. Volné peníze ale má.

„Mohli bychom udělat mimořádnou splátku a dluh výrazně snížit nebo zdvojnásobit splátky a umořit jej rychleji,“ líčí Sukop.

Staré úvěry však mají mimořádně výhodné podmínky, a tak je hospodárnější nechat je běžet. „Je lépe využít toho, že máme pevnou úrokovou sazbu, mnohdy velmi nízkou či nulovou,“ dodal Sukop.

Peníze nechávají na investice, které kraj plánuje především ve zdravotnictví, školství a dopravě.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Díky manželce jsem si oblíbil moravské víno a brynzu, říká lídr Uriah Heep

Kanadský rodák Bernie Shaw s legendární britskou skupinou Uriah Heep vystoupil...

Od roku 1986 je zpěvákem britských hardrockerů Uriah Heep, s nimiž dorazil na letošní ročník vizovického festivalu...

Zloději vytrhli ve firmě trezory a sebrali přes milion korun

Pachatelé trezory nejprve vytrhli ze zdi a poté rozřezali.

O více než milion korun přišla firma ze Starého Města. Do jejího sídla se v noci vloupali zloději a po odpojení...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz