Administraci za ně dělá Sdružení místních samospráv ČR (SMS), které eviduje zájem více než 130 obcí a jejich příspěvkových organizací. Z kraje jich je 12, další se ale ještě mohou hlásit.
„Společný nákup se osvědčil už v předchozích letech. Umožňuje nastavení takových kritérií, která samostatná obec nikdy nastavit nemůže. Výsledkem je výrazně lepší cena a výběr mezi dodavateli, kteří jsou finančně a odborně natolik silní, že zajistí stabilní dodávky bez ohledu na výkyvy na trhu,“ shrnul místopředseda SMS Oldřich Vávra.
„Víme z praktického porovnání v minulosti, že cena pro takto velký objem energií byla výrazně nižší než u soutěže, které se účastnilo pouze několik sousedních obcí,“ doplnil.
Na to slyší i obce, například Želechovice nad Dřevnicí. „Z logiky věci vyplývá, že čím větší zákazník, tím větší vůle dodavatele, aby ho získal. Dodavatelé se dokážou o zákazníka poprat a nabídnout mu úplně jiné ceny, na které bychom se jako obec nedostali,“ řekl tamější starosta Ivo Thurner.
Současně si ale Želechovice prověřují také možnosti samostatného nákupu, aby měly srovnání cen a mohly vybrat nejvhodnější variantu.
Ušetřit jde až 1 500 Kč za MWh
Nedachlebice se na společný nákup přes burzu v Kladně vracejí po třech letech. „Čím více obcí se dá dohromady, tím je nákup výhodnější. Mezi jednotlivými prodejci je velmi těžké vybírat,“ reagoval starosta Josef Jandouš. Také Nedachlebice nakoupí elektřinu pro všechny obecní organizace včetně chráněných bytů či mateřské školy. Týká se to i veřejného osvětlení, které pro obec znamená na výdajích největší energetickou položku.
Opačným směrem se vydala Lhota u Vsetína, která už nenakupuje na burze přes SMS, ale přes prostředníka samostatně. „Nasmlouval nám lepší ceny,“ sdělila starostka Jitka Čablíková.
Města chtějí energii ze slunce. Zjišťují, na které budovy dát panely |
Aukce na společný nákup energií pro rok 2024 proběhne v září, obce se mohly hlásit do konce srpna. Předpokládaný objem nákupu je 13 tisíc megawatthodin (MWh) elektrické energie a 15 tisíc megawatthodin plynu.
Většina obcí vysoutěžila ceny v roce 2021 za 2 240 korun za MWh. „Tato doba je ale nenávratně pryč. Ti, co přicházejí nově a nyní jsou na spotové ceně a mají i přirážku, budou mít konečně předvídatelnou cenu. Ti, co byli na vládních stropech, mohou ušetřit až 1 200 až 1 500 korun za megawatthodinu,“ odhadl Vávra.
28. srpna 2023 |