Podzemí nebo věže. O víkendu se otevřou nepřístupná zákoutí památek

  17:26aktualizováno  17:26
Hrady, zámky, muzea či kostely ve Zlínském kraji o víkendu otevřou návštěvníkům i místa, která jinak zůstávají před jejich zraky ukryta, a nabídnou i další zajímavosti. V rámci Dnů evropského dědictví si mohou lidé některé památky prohlédnout zcela zdarma, jiné za zvýhodněné vstupné.

Zámek v Napajedlích bude o víkendu otevřený od 10 do 16 hodin. | foto: Zámek NapajedlaiDNES.cz

V sobotu se k projektu připojí město Napajedla. Kromě muzea a zámku, které jsou přístupné celoročně, bude výjimečně zpřístupněna radnice s vyhlídkovou věží nebo kostel svatého Bartoloměje.

"Vybíráme památky, které jsou zajímavé, turisticky lákavé. V případě radnice a kostela jde také o to, že nejsou běžně přístupné," popsala Kateřina Barešová z Informačního centra Napajedla.

Kostel je totiž přístupný pouze během církevních obřadů a jindy se do něj občané a turisté podívat nemohou. Na radnici zase sídlí městský úřad.

"Radnice je sice architektonicky velmi zdařilá a reprezentativní, ale turistické prohlídky či zpřístupnění vyhlídkové věže by narušovalo všední provoz úřadu," vysvětlila Barešová.

Dalším místem, kam se turisté jen tak nepodívají, je budova bývalé německé reálky v Kroměříži, která bude zdarma otevřena pouze v sobotu od 9 do 14 hodin. Tato stavba z roku 1877 byla postavena v pseudorenesančním stylu a po památkových rekonstrukcích se stala sídlem Justiční akademie.

V Brodě se lidé podívají do podzemí radnice

Volně přístupné budou i sakrální památky nebo lunety kroměřížského rodáka Maxe Švabinského v areálu bývalého františkánského kláštera.

V Buchlovicích bude o víkendu kromě státního hradu otevřena pro veřejnost také kaple svaté Alžběty, která pochází ze 16. století a v současnosti slouží jako smuteční síň.

Dny evropského dědictví jsou oblíbenou událostí i v Uherském Brodě, kam se každoročně sjíždějí lidé z okolí nejen kvůli prohlídce památek, ale i na jarmark řemesel a doprovodné kulturní akce.

"V pátek začínáme vernisáží fotografa Jindřicha Štreita a sobotní program je určen především pro rodiče s dětmi," zve uherskobrodská mluvčí Elen Sladká.

V neděli si mohou lidé zdarma prohlédnout třináct kulturních památek, k nimž patří dokonce i městská radnice a její podzemí. Výjimečně se tedy dostanou do tamního sklepení i podzemních chodeb.

Turisté budou mít také zcela jedinečnou příležitost navštívit uherskobrodský židovský hřbitov.

"Přes rok je hřbitov pro veřejnost uzavřen, a to z bezpečnostních důvodů. Tato památka spadá pod Českou židovskou obec, která ho otevírá jen na vyžádání," vysvětlila Sladká.

Zvýhodněné vstupné v neděli nabízí svým návštěvníkům také Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně. V nových prostorách 14. tovární budovy budou k vidění například díla Josefa Čapka, Toyen, Bohumila Kubišty či výstava autorů Umělecké besedy z první poloviny 20. století.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Skláři odlili ruce zlínských studentských vůdců sametové revoluce

Všechny se sehnat nepodařilo. Více než polovina, tedy pětice studentských vůdců sametové revoluce z fakulty...

Pytláky dříve čekala trýznivá smrt na šibenici, používali důmyslné pasti

Chudý kraj, kopcovitá krajina, odlehlé vesnice, samoty. To vše vytvářelo ideální podmínky k pytláctví, které se v...

Bitku ve druhé třídě řešila inspekce, ředitel přišel o část odměn

Šikanu museli před prázdninami řešit na základní škole na Uherskohradišťsku. Mohla to být jen banální roztržka mezi...

Zlínská soudkyně rozhodovala, i když byla podjatá. Přijde o část platu

Snížením platu o deset procent na tři měsíce potrestal kárný senát Nejvyššího správního soudu zlínskou soudkyni Ivetu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz