Novostavba vzniká už devět let. Stejnou dobu také rozděluje lidi na dva tábory. Jedni se na něj skládají ve sbírkách, druhým se stavba nelíbí a říkají, že ve Starém Městě vůbec neměla být. Za celou dobu si stavba kostela vyžádala už 43,5 milionu korun.
Staroměstská radnice však za plánem stojí a jen letos na něj farníkům pošle 2,5 milionu korun. Kostel by podle mohl být dokončený za dva nebo tři roky.
"Až bude kostel v provozu, bude v něm energie jako v Temelíně," vrací se s úsměvem k přirovnání s jadernou elektrárnou místní farář Miroslav Suchomel. "Pochopitelně, že míním energii duchovní," dodal.
Stavbu nepřehlédne nikdo, kdo kolem ní po Velkomoravské ulici, byť jen jednou, projede. "Proč musí mít věřící takový megalomanský projekt?" ptá se Táňa Gajdošíková z Uherského Hradiště, která kolem stavby denně jezdí autobusem do práce.
"Nespokojení jsou naštěstí jen jedinci. Znám i ty, kdo stavbě nejprve spílali a časem se jejich názor změnil," reagoval farář.
Farníci se na kostel každý rok skládají
Místní farnost podle něj pořádá dvakrát ročně na nový kostel sbírku, která je jedním ze zdrojů příjmů na stavbu. "Při ní se chodí dům od domu, podobně jako při Tříkrálové sbírce. Peníze získáváme rovněž při pravidelných sbírkách v kostele, mnoho peněz darovali i jedinci, ať už fyzické nebo právnické osoby," poznamenal Suchomel.
Město na stavbě kostela rovněž nešetří. Od roku 2002 do konce loňského roku přispělo na stavbu kostela 14 miliony korun. Letos se farníci dočkají od města 2,5 milionu.
Ve Starém Městě mají nyní věřící k dispozici poměrně malý kostel svatého Michaela. Ten má asi stovku míst k sezení a farníkům nevyhovuje především z kapacitních důvodů. Snahy vystavět nový kostel, který by stačil potřebám obyvatel Starého Města, jsou údajně staré mnoho desítek let. V roce 1907 vznikla Jednota svatého Michala s cílem rozšířit stávající nebo postavit nový kostel.
Nebude to jen hromada betonu, hájí stavbu starosta
"Touha místních lidí po novém kostelu trvá s přestávkami už od roku 1924," uvedl starosta Josef Bazala. Podle něj by také lidé neměli posuzovat stavbu tak, jak ji vidí nyní. "Nebude to jen obrovská hromada betonu, jednou z dominant stavby bude sklo, které bude kostel obtékat ze všech stran," poukázal starosta na netradiční architekturu stavby.
Půdorys kostela ve dvou protínajících se kruzích má naznačovat prvky byzantské kultury, která má v místě hluboké kořeny. "Nacházíme se tam, kde byl původní Veligrad, a kostel leží přímo na průsečíku kultur. Ač je moderní, patří sem, vyrůstá přímo na kořenech křesťanství. Je to votum neboli kostel vděčnosti za cyrilometodějskou misii," říká Suchomel.
Jak dlouho ještě bude trvat, než se kostel dokončí? To zatím není jasné. Letos se dokončí zastřešení a kupole, zprovozněný by mohl být do dvou až tří let.