Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

  20:16aktualizováno  20:39
Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v České republice po třech desítkách let vyrůst „na zelené louce“. Zastupitelé rozhodnutí o stavbě za osm miliard korun prosazované lidoveckým hejtmanem Jiřím Čunkem odložili po desetihodinové debatě na pátek.

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Na snímku hejtman Jiří Čunek. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

O stavbě nové nemocnice jednali krajští zastupitelé už začátkem dubna, tehdy po sedmihodinové diskuzi nerozhodli a hlasování odložili právě na pondělí.

Za odložením rozhodnutí tenkrát stál zejména fakt, že nebyla jednotná koalice, která má v 45členném zastupitelstvu pohodlnou většinu 29 křesel. Podporu projektu však deklarovalo jen dvanáct lidovců a šest členů hnutí STAN, proti byli naopak ANO a ODS, kteří si vyžádali vznik nových posudků. Z opozice by zřejmě pro novou nemocnici hlasovali jen dva zástupci SPD.

Fotogalerie

Kolegy z hnutí ANO se Čunek snažil přesvědčit i tím, že chce ušetřit na plánovaném rozšíření veřejné dopravy.

Přesto se mu těžce sháněl dostatečný počet hlasů i napodruhé, kdy navíc na zasedání chyběli hejtmanův náměstek Jiří Sukop z ANO, Zdeněk Pánek z ODS a Vítězslav Lapčík z KSČM.

Pondělní zastupitelstvo začalo v deset hodin dopoledne, a když mělo o deset hodin později dojít na očekávané hlasování, chtělo po dlouhé poradě klubů v jednání pokračovat jen deset zastupitelů. Většina naopak souhlasila s tím, že se znovu sejdou v pátek v 8 hodin ráno.

„Všechno bylo řečeno, už se jen sejdeme a odhlasujeme to,“ řekl hejtman Čunek.

„Po dnešní diskusi a po průběhu jednání by s největší pravděpodobností nedošlo k odhlasování. Získali jsme čas na doladění detailů, kraj dopracuje materiály a v pátek proběhne hlasování řádně,“ uvedl Pavel Pustějovský z hnutí ANO.

Klíčová otázka, kolem níž se debata točila, zní: je lepší postavit za 6 let na novém místě nemocnici za zmíněných 8 miliard korun, nebo během 12 let opravovat za provozu stávající areál za 10 miliard?

Na novou nemocnici chce kraj tři miliardy korun zaplatit úvěrem, čtyři miliardy najít v rozpočtu a jednu miliardu má dodat nemocnice.

Zastupitelé předkládali argumenty pro a proti z pohledu ekonomiky kraje a jeho nemocnic, pacientů i zdravotníků. Došlo i na vzájemné zpochybňování posudků zadaných vedením kraje a opozicí.

„Péče zůstane tak jako tak relativně stejná, tu definuje zdravotnická koncepce bez ohledu na lokalitu. Ale dlužíme všem zastupitelům relevantní srovnání, proč je lokalita Malenovice nejlepší nebo proč je výhodnější opravovat starou nemocnici,“ prohlásil zastupitel Jiří Korec z hnutí ANO, který je zároveň zlínským primátorem.

„Točíme se v kruhu. O nové nemocnici se bavíme více než rok a zase se chtějí nějaké další posudky. Nechápu k čemu, jsou to jen zdržovací taktiky. Kdyby Tomáš Baťa tak dlouho jako my analyzoval a přemýšlel, tak Zlín ani není Zlínem,“ reagovala Michaela Blahová z KDU-ČSL.

„Posledních tři až šest měsíců to není věcná diskuze, jen politický boj,“ doplnil Aleš Dufek z hnutí STAN.

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Kraj i Zlín začínají opravovat cesty ve městě, souběh může způsobit potíže

Plánovaná podoba točny ve zlínské části Vršava.

Začínají opravy dvou důležitých cest ve Zlíně, obě mohou sloužit jako příjezd na největší sídliště ve městě Jižní...

Dění kolem zlínské nemocnice mi nepřidalo, říká Vajdák o odchodu do Brna

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Po téměř dvou letech odchází z vedení Baťovy nemocnice Vlastimil Vajdák, který zodpovídal za ekonomiku a provoz. Od...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz