Vznik nové zlínské nemocnice je ohrožený, Čunek nemá podporu celé koalice

  11:23aktualizováno  11:23
Ambiciózní plán na stavbu moderní nemocnice ve zlínské místní části Malenovice narazil na odpor části krajské koalice. Zastupitelstvo Zlínského kraje bude o stavbě rozhodovat v pondělí, ODS i ANO však doporučily svým zastupitelům hlasovat proti. Hejtman a hlavní zastánce projektu Jiří Čunek teď musí hledat hlasy jinde.

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

„Důvodem jsou nejasnosti ve financování stavby a v dopadech na krajský rozpočet,“ poznamenal krajský šéf ODS Stanislav Blaha.

„Není důvod hlasovat pro. Především proto, že je tady totální absence detailních materiálů k ekonomice kraje i nemocnice. Navíc nebyly posouzené veškeré varianty řešení současné situace, které by byly možné,“ řekl krajský zastupitel a regionální šéf ANO Pavel Pustějovský.

Pro výstavbu nového špitálu naopak jsou členové KDU-ČSL v čele s hejtmanem Jiřím Čunkem, který je hlavním propagátorem investice.

Fotogalerie

„Před pondělním hlasováním je ještě dost času a to, co strany dnes říkají, nemusí platit. Sice mne to mrzí, ale tak jednoznačně bych to teď neviděl. Prostor pro vyjednávání stále je,“ konstatoval lidovecký náměstek přes dopravu Pavel Botek.

Počítat může i s hlasy Starostů a nezávislých.

„Volíme mezi opravou stávající nemocnice na nevhodném místě za 10 miliard korun, která potrvá 12 let, nebo výstavbou supermoderní nemocnice za 8 miliard, která potrvá 5 let. Druhá možnost je podle nás lepší,“ podotkl krajský radní Petr Gazdík. „Odmítáme v tom politikařit, prioritní je pro nás co nejlepší péče pro občany regionu,“ dodal.

Potřeba jsou tři hlasy

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu Zlínského kraje má koalice většinu 29 křesel. KDU-ČSL má 12 mandátů, ANO osm, STAN šest a ODS tři. Lidovci a Starostové tak dají dohromady 18 hlasů a podpoří je rovněž dva zastupitelé za SPD Tomia Okamury.

Rozložení sil v krajském zastupitelstvu

  • KDU-ČSL 12 mandátů
  • ANO 8 mandátů
  • STAN 6 mandátů
  • ČSSD 6 mandátů
  • Svobodní a Soukromníci 4 mandátů
  • KSČM 4 mandátů
  • ODS 3 mandátů
  • SPD 2 mandátů

Pro schválení výstavby nemocnice je třeba 23 ze 45 zastupitelů. Koalice KDU-ČSL, ANO, STAN a ODS má většinu 29 křesel.

„Odborníci jednoznačně prokázali, že varianta výstavby nové nemocnice je nejlepší,“ vysvětlil zastupitel SPD František Klásek.

Potřeba jsou další tři hlasy, které by znamenaly těsnou většinu 23 ze 45 zastupitelů. Zbylé opoziční strany však uvádějí, že ruku pro nezvednou.

„Krajské předsednictvo ČSSD podporuje současné úsilí zastupitelů za ČSSD v zastupitelstvu Zlínského kraje neschválit záměr výstavby nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích,“ uvedli na svém webu sociální demokraté a obdobné oznámení vydala také regionální KSČM.

„Kraj nepostupuje systematicky a s péčí řádného hospodáře. Proto budu hlasovat proti,“ sdělil opoziční zastupitel Tomáš Pajonk za Svobodné a Soukromníky.

Jejich hlavní výtky lze shrnout do dvou bodů: vysoké náklady pro kraj i nemocnici a rovněž souběh akce se změnami v autobusové či železniční dopravě. Ty už jsou nasmlouvané a znamenají navýšení výdajů kraje ročně o 500 milionů korun.

Zastánci nové nemocnice naopak argumentují, že modernizace aktuálního areálu by byla velmi nákladná a lepší je nová výstavba.

„Současný areál na první pohled vypadá hezky, ale budovy vevnitř jsou často na hraně zákonných norem,“ naznačil ekonomicko-provozní náměstek Baťovy nemocnice Vlastimil Vajdák.

Zlínský kraj chce na novou nemocnici dát čtyři miliardy korun, nemocnice miliardu a na tři miliardy si kraj hodlá vzít úvěr. Splácel by jej dvacet let, každý rok zhruba 220 milionů korun.

Jednotlivé strany se sejdou ještě v pondělí ráno před jednáním krajského zastupitelstva a znovu proberou, jak budou hlasovat.

Souhlasíte s plánem na vznik nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

ne 2306
ano 1106
Autor:

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Altrichter: Mám na děti frňák, s rozmazlenými smrady mě nebaví pracovat

Brankář Martin Altrichter slaví se Zlínem titul.

Den před naším rozhovorem si pustil dokument Cesta za titulem. Když sledoval staré záběry, znovu měl husí kůži. Už je...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Přivažte se, letíme do pole. Zkušební pilot vzpomíná na drama v Bulharsku

Zkušební pilot firmy Stanislav Sklenář.

S letadlem L-410, které dnes slaví padesát let od prvního startu, je Stanislav Sklenář coby zkušební pilot svázaný více...

Další z rubriky

Celníci pomohli laxním přístupem lihové mafii, viní trojici obžaloba

Obžalovaní celníci Petr Bor, Zdeněk Kolínek a Ladislav Smolík.

Okresní soud ve Zlíně začal projednávat případ tří celníků, kteří jsou obžalovaní, že svou liknavostí usnadnili kšefty...

Do škol se mají vrátit dílny, polovinu nákladů proplatí kraj

pracovní výchova, dílny, pozemky

Zlínský kraj plánuje podpořit školy, které chtějí vyučovat základy řemesel. Ať už v technických dílnách či na školních...

České dráhy budou dál dominovat Zlínskému kraji, obslouží i Kroměřížsko

RegioShark – dvouvozový vlak Českých drah

Zlínský kraj se dohodl na přidělení poslední části regionálních tratí s Českými drahami. Ty v regionu přišly o monopol,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz