Plánovaná nová nemocnice ve Zlíně má mít 925 lůžek, splácení potrvá 20 let

  10:15aktualizováno  10:15
Krajští zastupitelé budou v pondělí schvalovat investiční záměr výstavby nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Pokud jej odsouhlasí, bude hotová v roce 2025. MF DNES popisuje hlavní body tohoto dokumentu.

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

Její výstavba bude stát osm miliard korun a vyrůst má na volné ploše mezi domy ve zlínské místní části Malenovice a sousedním obchodním centrem. Nová krajská nemocnice navíc zároveň vytvoří další lokální městské centrum, budou na něj totiž navázané další služby, obchody či restaurace.

Její vznik má v rukou 45 krajských zastupitelů, kteří budou daný investiční záměr schvalovat v pondělí. Musejí zvážit, zda se kvůli ní kraj příliš nezadluží, do jaké míry omezí v dalších letech investice v jiných oblastech a zda dokument odpovídá na všechny otázky.

Finanční dopady

Klíčová otázka zní: Jak se Zlínský kraj v následujících letech vypořádá se dvěma obrovskými revolučními investicemi? Změny v autobusové i železniční dopravě už jsou nasmlouvané a znamenají navýšení výdajů ročně o 500 milionů korun.

Fotogalerie

Nemocnice přinese další zatížení. Tři miliardy korun chce kraj zaplatit úvěrem, další čtyři miliardy bude muset najít v rozpočtu. Právě to vyvolává obavy i mezi koaličními zastupiteli. „Pro mě je souběh obou těchto akcí nepřípustný,“ prohlásil náměstek Jiří Sukop, který za ekonomiku kraje odpovídá.

Hejtmanství hospodaří s rozpočtem 11 miliard korun ročně. Stále splácí úvěr, ze kterého zbývají doplatit téměř dvě miliardy a celkový dluh se pohybuje kolem 2,2 miliardy. V roce 2023 má být podle finančního modelu dvojnásobný. Nyní je celkové zadlužení v poměru k příjmům asi 19 procent, za čtyři roky už bude dosahovat k 35 procentům. Letos se kvůli nové nemocnici investuje asi 200 milionů, příští rok 370 a pak 880 milionů korun.

Od roku 2022 už si Zlínský kraj musí vzít úvěr rozložený na tři roky. Během nich spolkne nemocnice celkově největší částku – dohromady šest miliard. Přes dvě miliardy dá kraj, více než jednu nemocnice a vyčerpaný bude i celý úvěr. Kraj ho bude splácet dvacet let, každý rok zhruba 220 milionů korun.

Lékaři z České lékařské komory ze všech okresů kraje ve středu poslali zastupitelům otevřený dopis. Nová stavba podle nich s sebou nese řadu finančních rizik, která kraj neprozkoumal, a tvrdí, že by bylo vhodnější a jistější postavit novou internu za 1,2 miliardy korun.

Nemocniční provoz

V nemocnici bude 925 lůžek, 2100 zaměstnanců a 92 ambulancí, které denně navštíví 2500 pacientů. Její stavba má být hotová za dva roky. Budovy mají být pětipodlažní a složené z centrální části, ze které do prostoru „vybíhá“ několik bloků.

„Oprava stávajícího areálu by ohrozila péči o nemocné“

Ekonomiku Baťovy nemocnice má na starosti ekonomicko-provozní náměstek Vlastimil Vajdák. Předtím zodpovídal za hospodaření dlouhodobě ziskové nemocnice v Uherském Hradišti.

Proč je podle vás lepší stavět nemocnici na zelené louce?
Současný areál na první pohled vypadá hezky, ale budovy vevnitř jsou často na hraně zákonných norem. Nejvíce nás trápí elektroinstalace, která je ve většině budov v havarijním stavu. Za rok 2017 jsme do staveb ve formě oprav nebo technického zhodnocení investovali 50 milionů korun, loni to bylo 100 milionů a stejná částka půjde i letos. Bez ohledu na to, jestli se nová nemocnice stavět bude, nebo ne.

Vážně není možná varianta postupné modernizace?
To bychom se asi vrátili k projektu z roku 2008, který je zastaralý, musel by se přepracovat a příprava by trvala rok až dva. Pokud bychom pak začali stavět, musela by být nemocnice z poloviny uzavřená. Otázkou je, kam bychom polovinu pacientů dali, v okresních městech na to nejsou kapacity. Péče ve Zlíně by byla ohrožena, nesplnili bychom úhradové mechanismy a projevilo by se to v hospodaření. A další věc je, jak by to vypadalo v areálu.

Myslíte stavebně?
Teď děláme úpravy na urgentním příjmu a trpí tím jak personál, tak pacienti. A to je jen malý zásah do areálu. Pokud bychom stavěli všechny etapy, které byly podle generelu naplánované, byl by to výrazný zásah do fungování nemocnice s dopadem na odliv pacientů, který by následoval.

Nemocnice si však v případě nové stavby bude muset našetřit miliardu korun na zdravotní techniku a počítat se splácením nájmu za budovy Zlínskému kraji. Podle investičního záměru to utáhne. Je to však reálné?
Stále máme vnitřní dluh způsobený v minulosti špatným hospodařením. Teď je to asi 350 milionů korun, za rok 2017 jsme ho snížili o 50 milionů, loni o 30 milionů. Počítáme s tím, že než vstoupíme do nové nemocnice, budeme ho mít vypořádaný. To samozřejmě znamená produkovat kladné hospodaření a část odpisů, které máme, neinvestovat v plné výši.

Zvládnete to?
Předpoklad je, že miliardu korun na zdravotechniku si pokryjeme sami. V tuto chvíli víme určitě, že budeme kupovat velké přístroje, které už v té době budou na hraně životnosti. To je asi 300 milionů korun. Další zařízení a přístroje přeneseme. Třeba ty, které jsme loni za 300 milionů koupili s pomocí dotace. A nějaké nové nakoupíme.

Investiční plán počítá i s příjmem z prodeje budov ve stávajícím areálu, že?
Větší část areálu prodáme, a protože je majetkem nemocnice, peníze obdržíme my. Odhad tržní hodnoty nemovitostí je 1,2 miliardy korun, ale počítáme se 600 miliony za pozemky a budovy, kdyby nastal katastrofický scénář na trhu s realitami. Plánujeme však jen prodej areálu od potoka na východ. Další budovy chceme pronajímat na sociální a zdravotní služby.

To vám pomůže se splácením nájmu zhruba ve výši 220 milionů korun?
Ano. Neříkám, že v tuto chvíli na to máme, ale splácení odstartuje rokem 2025, a to už budeme schopni zvládnout. Odpadnou nám investice do starého areálu, nemocnice bude produkovat kladný výsledek a budeme mít i výnosy z nájmu.

Budete také potřebovat více personálu, když nemocnice nastaví směnný systém?
Tak daleko s plánováním ještě nejsme. Ale víme, že každá nová budova je atraktivní a Uherské Hradiště je toho jednoznačným důkazem. Tam fungují dva nové pavilony a třetí rok po sobě roste výkonnost nemocnice o pět procent ročně. I absolventi škol projevují větší zájem o práci.

Nárůst platů je plánovaný jen pětiprocentní. Není to málo?
Nikdo nedokáže říct, v jakém stavu bude ekonomika a úhradová vyhláška v roce 2025. Každopádně je jasné, že platy růst musí a budou.

Ve dvou budovách nejblíže hlavní silnici jsou naplánované ambulance, směrem k sídlišti provozní křídlo, pak porodnice, gynekologie a dětské a k Tyršově ulici jsou tři budovy lůžkových oddělení a jedna pro následnou péči.

„Klienti na lůžku jsou odděleni od těch ambulantních. Vytvořili jsme samostatné cesty tak, aby se nepotkávali,“ popsal architekt Miroslav Pospíšil.

Dva parkovací domy ze čtyř plánovaných kraj nakonec odsunul do druhé etapy. Město, které tvoří územní plán, se totiž zavázalo, že na daném místě musí být pás zeleně.

Kapacita těch, které zůstaly a budou stát u hlavní cesty, je přes 1200 míst. To bude podle hejtmana Jiřího Čunka stačit. Urbanisticko-architektonická studie není úplně detailní, ale počítá s vytvořením pasáže uvnitř nemocnice, která nabídne posezení v kavárně, odpočinek na lavičce nebo občerstvení.

Nemocniční provozy jsou naplánované podle toho, jak na sebe logicky navazují i jak se v nich pacienti pohybují. V hlavní části je v přízemí urgentní příjem a radiologie, ve druhém podlaží jednodenní stacionář, ambulance, endoskopie a angiolinky, ve třetím JIP a ve čtvrtém operační sály.

Hospodaření nemocnice

Nejen kraj, ale i samotná Baťova nemocnice bude stavbou finančně zatížená. Někteří kritici proto nevěří tomu, že to zvládne.

Plán počítá s tím, že nemocnice ze svých zdrojů pořídí přístroje za miliardu. Zhruba 750 milionů bude stát menší zdravotnická technika, zbytek velké přístroje typu magnetické rezonance nebo lineárního urychlovače. Náklady i výnosy se v roce 2025, kdy se má stěhovat do nových prostor, budou pohybovat kolem 3,8 miliardy korun, zatímco teď jsou o miliardu nižší.

Od roku 2023 začne nemocnice postupně nakupovat nové přístroje, což její rozpočet zatíží. Některé přenese ze současného areálu. V dalších letech bude kraji platit za nové prostory nájem ve výši kolem 200 milionů korun. Do problémů by se však dostat neměla. Hlavně proto, že poté, co areál opustí, může jeho část začít prodávat.

Hluk a doprava v Malenovicích

Hluková studie Zdravotního ústavu v Ostravě říká, že parkovací domy postavené souběžně se silnicí pomohou snížit hluk z dopravy. Tyto dvě budovy mají mít na výšku 15 metrů a podle plánů budou obrostlé zelení. Obyvatelé sídliště se obávají, že návštěvníci budou parkovat před domy, protože tam je stání bezplatné. Situaci by mohl vyřešit magistrát například vytvořením zóny pouze pro rezidenty.

U zastávky nejblíže plánované nemocnici zastavuje v současné době kromě MHD také 115 regionálních a dálkových autobusů denně. Křižovatkou projede kolem 18 tisíc aut v každém směru. Zvýšený nápor kvůli nemocnici křižovatka podle studie zvládne díky nově vytvořeným odbočovacím pruhům.

Také se počítá s tím, že lidé budou více využívat MHD, protože oproti současnosti budou linky jezdit přímo do areálu. Tím by nárůst dopravy neměl být tak velký.

Do Baťovy nemocnice nyní přijíždějí návštěvníci z poloviny z města Zlína, z 35 procent z okresu Zlín a z 12 procent ze zbytku kraje. Ve velké míře jezdí autem.

Souhlasíte s plánem na vznik nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

ne 2306
ano 1106
Autor:

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Altrichter: Mám na děti frňák, s rozmazlenými smrady mě nebaví pracovat

Brankář Martin Altrichter slaví se Zlínem titul.

Den před naším rozhovorem si pustil dokument Cesta za titulem. Když sledoval staré záběry, znovu měl husí kůži. Už je...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Přivažte se, letíme do pole. Zkušební pilot vzpomíná na drama v Bulharsku

Zkušební pilot firmy Stanislav Sklenář.

S letadlem L-410, které dnes slaví padesát let od prvního startu, je Stanislav Sklenář coby zkušební pilot svázaný více...

Další z rubriky

Celníci pomohli laxním přístupem lihové mafii, viní trojici obžaloba

Obžalovaní celníci Petr Bor, Zdeněk Kolínek a Ladislav Smolík.

Okresní soud ve Zlíně začal projednávat případ tří celníků, kteří jsou obžalovaní, že svou liknavostí usnadnili kšefty...

Pacienti dostali salmonelózu z kuřete, zlínská nemocnice zaplatí pokutu

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Kuře s rýží podávané k obědu bylo původcem epidemie salmonelózy ve zlínské Baťově nemocnici. Potvrdili to krajští...

Ve Zlíně vznikne nový ateliér, filmaři chtějí lákat i zahraniční produkce

Plánovaná podoba nového ateliéru firmy IS Produkce v areálu zlínských filmových...

V areálu zlínských filmových ateliérů na Kudlově vyroste do tří let nová budova. Svůj vlastní ateliér tady chce za 40...

Najdete na iDNES.cz