Čtvrtek 13. srpna 2020, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

ANO kvůli zlínské nemocnici zvažuje odchod. Jsem klidný, říká Čunek

  8:10aktualizováno  8:10
Nečekané prosazení nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích lidoveckým hejtmanem Jiřím Čunkem může ještě před podzimními volbami promluvit do podoby vedení Zlínského kraje. Hnutí ANO bude v lednu řešit možný odchod z koalice. Hlasování bude ještě přezkoumávat ministerstvo vnitra.

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

Na jedné straně je rozzlobené hnutí ANO, jemuž vadí, že krajští zastupitelé v pondělí nečekaně odsouhlasili projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích.

Na straně druhé spokojený lidovecký hejtman Jiří Čunek, který projekt usilovně prosazuje a učinil s pomocí nejtěsnější většiny v zastupitelstvu zřejmě klíčový krok k tomu, aby se postavila.

Fotogalerie

Možná za to ale bude muset řešit personální rošády v koalici, protože ANO zváží, jestli ji neopustí. Vadí mu, že hejtman tak zásadní bod, který nebyl v programu, předložil až v průběhu jednání.

„Způsob projednávání takové investice takovým způsobem je dehonestující. Dát zásadní podklady na stůl před zastupitele, aby o nich za dvě tři minuty hlasovali, je pod úroveň. Je to nehorázné,“ zlobil se krajský zastupitel a krajský šéf ANO Pavel Pustějovský.

„To jsou důvody, proč navrhnu, abychom se na řízení této koalice nepodíleli,“ doplnil.

Pustějovský to chce udělat na lednovém zasedání krajského předsednictva ANO. Otázkou je, zda získá podporu.

„Budu respektovat většinový názor. Je mi líto způsobu, jakým byl záměr nové nemocnice schválený. Pan hejtman to neměl zapotřebí. Kdyby to udělal jinak, mohlo dojít k dohodě,“ míní ekonomický náměstek za ANO Jiří Sukop.

ANO požadovalo, aby si Zlínský kraj nechal zpracovat studii na přestavbu stávající nemocnice a pak se rozhodl pro výhodnější variantu. Záměr na studii zastupitelé už dříve odsouhlasili, v pondělí ale Čunek, který ji považoval za zbytečnou, překvapivě navrhl, aby se hlasovalo o nemocnici v Malenovicích. Nejtěsnější většinou 23 hlasů nový špitál prošel.

A to, že by za to koalice „zaplatila“ odchodem ANO, hejtmana příliš netrápí.

Kraj chce na nemocnici jednoho projektanta

Ještě do konce roku chce Zlínský kraj vyhlásit veřejnou soutěž na zpracování projektové dokumentace nové nemocnice v Malenovicích. Radní tento postup schválili ve čtvrtek. Na internetových stránkách národního registru veřejných zakázek zatím není.

„Je to nadlimitní zakázka a v takových případech musíme nejdříve počkat, až informace o ní zveřejní v úředním věstníku Evropské unie, pak přijde notifikace o uveřejnění ve věstníku České republiky a teprve poté můžeme zadávací dokumentaci zveřejnit na našem profilu,“ vysvětlil postup vedoucí krajského oddělení veřejných zakázek Michal Uherek.

Vše by se ale mělo odehrát v řádu několika dní.

Vedení kraje se rozhodlo, že vyhlásí zakázku na kompletní projektovou přípravu a nebude ji rozdělovat na několik částí.

„Potřebujeme, aby všechno bylo transparentní. Dělením bychom si příliš komplikovali život, bylo by tam více dodavatelů, možná větší provázanost mezi nimi i možnost korupce,“ vysvětlil hejtman Jiří Čunek, který má zdravotnictví ve své kompetenci. „Nehledě na to, že bychom tím pádem přípravu rozdělili do několika termínů, mohlo by se to komplikovat i odvoláními.“

Jaké konkrétní materiály bude vítěz veřejné soutěže zpracovávat, bude jasné až po zveřejnění zakázky. Už v únoru ale kraj oznámil předběžné informace. Podle nich se zakázka měla týkat zpracování dokumentace pro umístění stavby, dokumentace pro stavební povolení, pro řízení EIA, které řeší vliv stavby na životní prostředí, nebo například pro výběr dodavatele interiérového vybavení.

Od vyhlášení budou mít zájemci více než měsíc na to, aby se do soutěže přihlásili. Jde o zakázku za zhruba 200 milionů korun, na kterou už se dotazovaly i zahraniční firmy. Materiál by měl být hotový za zhruba rok a půl.

„Pokud ANO řekne ano, řeknu: Tak jo,“ reagoval Čunek. „Nestalo by se vůbec nic. Možná by se s někým pokusili odvolat hejtmana. Ale nevím, jestli by byli úspěšní, už s ohledem na to, že 23 zastupitelů hlasovalo pro novou nemocnici. Jsem celkem klidný,“ řekl Čunek.

Zmíněných 23 hlasů by mu zaručovalo, že bude hejtmanem do krajských voleb, které budou příští rok na podzim. Rada by podle něho byla usnášeníschopná i bez dvou členů ANO: Sukopa a radní Margity Balaštíkové. „Nebo bychom členy do rady dovolili z koaličních či jiných stran,“ nastínil Čunek.

Hejtman i ANO se shodují jenom v tom, že nebýt projektu nové nemocnice, koalice funguje dobře, a že se odchodem ANO zřejmě nic zásadního nestane.

„Nezajímá ho (Čunka) fungování koalice ani kraje, zajímá ho jenom jeho projekt,“ míní Pustějovský. Podle něho má smysl koalici opustit i 9 měsíců před volbami.

Hlasování prověří ministerstvo

V koalici to drhne od června, když Čunek v zastupitelstvu ještě neprosadil novou nemocnici i kvůli ANO, jež chtělo nejdříve studii na přestavbu stávající.

„Od doby, kdy nás ANO podvedlo, je koalice ve věci největšího záměru nefunkční,“ glosoval Čunek.

„Tehdy ANO jednalo velmi podivně a koalice se přesto nezhroutila a rada od té doby funguje dobře. Uznávám, že v pondělí nebyl způsob hlasování o nemocnici nejšťastnější, ale já jsem o tom před zastupitelstvem také nevěděl,“ naznačil radní za školství Petr Gazdík (STAN). „Teď možná prohráli politický zápas, ale kraj není jen o zdravotnictví,“ doplnil.

„To, že je rozdíl v názoru na nemocnici, je jedna věc, ale do konce volebního období budeme ještě řešit řadu dalších věcí, ve kterých doteď žádný rozpor nebyl,“ podotkl radní Jan Pijáček (ODS).

Nicméně nejen ANO považuje projekt nové nemocnice za nejzásadnější za poslední roky. Aktuálně se náklady na její výstavbu odhadují na osm miliard korun, během let ale mohou být vyšší.

Ale je tu ještě jedno možné úskalí Čunkova záměru. Kromě opozičních zastupitelů i členů ANO se proti způsobu pondělního schválení výstavby osmimiliardové nemocnice postavili také radní z Kroměříže, podle kterých Zlínský kraj při rozhodování o stavbě porušil zákon. Proto podají podnět k přezkoumání na ministerstvo vnitra.

Může zhodnotit, zda krajem zvolený postup neodporuje zákonu. V souladu s názorem Ústavního soudu by například dodatečné zařazování bodů programu mělo být využíváno zdrženlivým a uváženým způsobem, nevzbuzujícím podezření o jejich účelovém předkládání „na poslední chvíli“.

„Ministerstvo vnitra proto v mezích svých dozorových pravomocí vyzve Zlínský kraj k vyjádření a k zaslání relevantních podkladů za účelem prošetření věci,“ sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.

  • Nejčtenější

Z luxusního hotelu jsou dnes dětské lázně. Připomínají podmořský svět

Lázně pro děti už dávno nevypadají jako neosobní nemocnice. Naopak, lákají na veselé barvy a hravý design. Třeba v...

Ve zlínské restauraci našli oběšeného muže, kriminalisté nevyloučili vraždu

Coby možnou vraždu zatím kriminalisté prověřují nález oběšeného muže v jedné ze zlínských restaurací. Nařízená je...

Čechmánka soud dvakrát zprostil obžaloby, teď mu opět hrozí vězení

Přestože zlínský soud loni v březnu zprostil obžaloby Romana Čechmánka stíhaného za podvod, bývalému hokejovému...

Policisté chytili vykradače domů, jeden z nich je osmatřicetkrát trestaný

Policistům se podařilo dopadnout dva cizince, kteří se v červenci vloupali do osmi rodinných domů ve Zlínském a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spor o zrušení přejezdu dál brzdí elektrifikaci trati do Zlína

Jenom chvíli trvala radost Správy železnic, která připravuje elektrifikaci trati z Otrokovic do Zlína a Vizovic. Čistě...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Památky jsou sice plné, koronavirové ztráty už ale letos nedoženou

Některé hrady a zámky ve Zlínském kraji překonaly v červenci návštěvnické rekordy. Ztrátám, které utrpěly na jaře kvůli...

Letní filmová škola prověřila ohleduplnost, řada lidí sundávala roušky

Letní filmová škola v Uherském Hradišti, která přilákala tisíce lidí, skončila. Zkušenosti s dodržováním hygienických...

Geislerová je stejně rázná, jako byla Olga, říká režisér filmu Havel

Když před pěti lety režisér Slávek Horák dokončil svůj první celovečerní film Domácí péče, který točil v rodných...

Kraj nemá pro cennou Čiperovu vilu využití, Zlínu ji chce prodat

Památkově chráněnou Čiperovu vilu ve Zlíně, v níž působí zařízení pro děti v nouzi, chce kraj jako její majitel prodat...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

Jiné světlo, úhel nebo póza. Ženy odkrývají iluzi Instagramu

Často jsou to milovnice cvičení a zdravého životního stylu, které se snaží bořit mýty o tom, jak jejich těla ve...