Noc věrozvěstů nad Hradištěm představí starodávný kostel 3D projekcí

  11:01aktualizováno  11:01
Národní kulturní památka Sadská výšina v Uherském Hradišti se v pátek večer stane dějištěm mimořádné akce. Archeologové totiž toto místo spojené s Velkou Moravou a arcibiskupem Metodějem představí ve dvouhodinovém programu pomocí trojrozměrné velkoplošné projekce.

Jiří Pavlica s cimbálovou muzikou Hradišťan zahraje při Noci věrozvěstů unikátní dobové písně. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Budete potřebovat dvě deky. Jednu na zem, abyste neseděli jen tak na trávě, druhou na zabalení, aby vám v noci nebyla zima. Pak si otevřete termosku s teplým čajem a vejdete do kostela starého dvanáct století. Tedy ne ve skutečnosti, ale prostřednictvím trojrozměrného obrazu.

Fotogalerie

Přesně tak by měla vypadat netradiční akce, která se v pátek od 21.30 odehraje nad Uherským Hradištěm. Konkrétně na kopci zvaném Sadská výšina.

"Bude to v historii tohoto významného místa vůbec poprvé, kdy se na něm uskuteční tak rozsáhlá akce," zdůraznil ředitel pořádajícího Slováckého muzea Ivo Frolec.

Mimořádný večer se jmenuje příznačně - Noc věrozvěstů. A připomene blížící se cyrilometodějské výročí, tedy 1 150 let od doby, kdy bratři ze Soluně přišli na Velkou Moravu.

3D projekce potřebuje tmu

"Potřebujeme tmu kvůli projekci, proto ta pozdní hodina," vysvětlil archeolog Slováckého muzea Miroslav Vaškových, spoluautor pořadu.

Akce by měla přilákat nejen obyvatele Uherského Hradiště, ale i odborníky a mladé lidi. Nabídne jim totiž zážitek, který je přenese v čase o dvanáct století nazpět. A ukáže, proč se toto místo stalo národní kulturní památkou.

Trojrozměrná animace nabídne pohled na Sadskou výšinu v době Velké Moravy. Lidé díky tomu vstoupí přímo do srubů, školy nebo kostela, který na místě stával v 9. století. Tedy v čase, kdy právě tady učil své žáky arcibiskup Metoděj.

Téměř dvouhodinový komponovaný program nabídne kromě atraktivní 3D projekce také časosběrný dokument. V něm návštěvníci uvidí, co všechno na místě odborníci objevili.

Výklad archeologů i unikátní koncert Hradišťanu

Sadská výšina je totiž jedním ze tří míst, kde se našly pozůstatky z Velkomoravské říše. "Například tabulky a rydla, kterými se mohla rýt hlaholice," doplnil Vaškových.

Kromě toho pořád nikdo nevyvrátil domněnku, že právě tady je pohřbený arcibiskup Metoděj. V každém případě tady bylo pohřebiště a archeologové v něm našli zbytky hrobu významného Moravana. Buď to byl kníže Svatopluk, nebo právě Metoděj.

Videa a projekce na plátně doplní svým výkladem archeologové i cimbálová muzika Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou, která zahraje i unikátní písně související s dobou.

Pořadatelé se akci rozhodli uspořádat i přesto, že místo zatím není na podobné projekty příliš vybavené. Dlouhodobě špatné jarní počasí totiž radnici nedovolilo upravit příjezdovou cestu ani na místo přivést elektřinu.

Parkování i občerstvení zajištěno

Pokud návštěvníci přijedou na akci auty, měli by místo k zaparkování najít například u supermarketu poblíž hlavní silnice z Hradiště do Kunovic. Odtud je Sadská výšina jen pár stovek metrů. Zajištěné bude i nutné občerstvení a pro jistotu také zdravotnická služba.

Pokud se podobná akce uskuteční v tomto místě za rok, podmínky už by měly být zásadně příznivější. Do podzimu chce totiž radnice zpevnit přístupovou cestu, rozmístit osvětlení, lavičky i informační tabule a přivést na místo elektřinu.

V budoucnu by v okolí velkomoravského naleziště, na ploše asi 44 hektarů, mělo vzniknout klidné centrum. Kruhově bude ohraničené stromořadím, chybět nebude přírodní dětské hřiště, naleziště dostane důstojnou kulisu a možná vznikne i muzeum.

"V něm by se soustředily všechny místní nálezy, které jsou teď rozeseté po několika muzeích," vysvětlil architekt města Aleš Holý.

Radnice ale upozorňuje, že realizace potrvá několik let. Plánovaný areál totiž stojí z velké většiny na soukromých pozemcích, které bude muset město vykoupit nebo směnit.

Archeologické naleziště Sadská výšina leží na kopci nad Uherským Hradištěm.

Archeologické naleziště Sadská výšina leží na kopci nad Uherským Hradištěm.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Po guru Járovi neprošla stížnost na trest za „odháčkování“ ani pomocnici

S ústavní stížností proti pětiletému trestu za podíl na znásilnění studentek esoterické školy Poetrie neuspěla po...

Po porodu dcery jsem neměla chuť na tvrdou hudbu, vzpomíná Marta Jandová

Loni oslavili 25 let na hudební scéně koncerty s akustickým pojetím svých písní. Teď se členové kapely Die Happy opět...

Oprava nadjezdu v Otrokovicích končí, přetížené křižovatce to ale nepomůže

Kvůli rekonstrukci nadjezdu v Otrokovicích trpí pod návalem aut kvítkovická křižovatka. Práce ve městě skončí začátkem...

Školy ve Zlínském kraji patří ke špičce, i díky rostoucímu vzdělání učitelů

Zlínský kraj má víc učitelů s patřičným vzděláním, než je v Česku obvyklé. Kromě toho jsou zdejší kantoři ochotní na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz