Neuškodí unikátní přírodní muzeum krajině? ptají se lidé v Hradišti

  9:44aktualizováno  9:44
Přeměna velkého parku Rochus nad Uherským Hradištěm v přírodně-kulturní areál se stále více začíná točit kolem jedné jeho části. Tou je chystané unikátní muzeum v přírodě, kde má být až 60 staveb.

Vizualizace, jak měl podle původních velkolepých plánů hradišťské radnice vypadat skanzen v parku Rochus. | foto: Archiv MF DNES

Zatím poslední veřejná debata o budoucnosti Rochusu ukázala, že někteří lidé v Hradišti mají obavy z toho, aby tato výstavba nepoškodila tamní krajinu. Její část je totiž označena kvůli přítomnosti motýla borovce trnkového za významnou evropskou chráněnou lokalitu Natura.

"Nikdo dosud neřekl, kolik bude stavba skanzenu stát, a co všechno bude obnášet," stěžoval si na debatě opoziční zastupitel Stanislav Mikula.

"Pokud bude skanzen tvořit 60 staveb, je jasné, že k takovému množství staveb budou potřeba přilehlé komunikace, parkoviště, garáže a další věci," naznačil Mikula. Podle něj by Hradiště mělo v těžké finanční situaci investovat do důležitějších věcí, například do řešení špatné dopravní situace.

"Domíchávače s betonem tam jezdit nebudou"

Také někteří další lidé mají obavy z příliš velkého provozu v klidné zóně města. Zajímají se proto třeba o to, kde a jak velké bude parkoviště nebo jaké cesty Rochusem povedou.

Park Rochus

Oddechový park vzniká na místě bývalého vojenského cvičiště v Uherském Hradišti, jeho součástí je i muzeum v přírodě ukazující slovácké vesnice hradišťského Dolňácka z přelomu 19. a 20. století.

Ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus Jan Blahůšek tvrdí, že muzeum bude tvořit jednu desetinu celého parku, který má 65 hektarů. Argumentuje také tím, že se výstavba nedotkne chráněného území Natura, navíc se muzeum bude stavět desítky let.

"V první fázi, přibližně do roku 2018, postavíme maximálně pět budov. Přitom je chceme stavět tradičními způsoby, kdy využijeme původní materiály. Rozhodně nebudou na místo jezdit domíchávače s betonem," slíbil Blahůšek. Podobně šetrně prý bude probíhat v parku stavba cesty.

"Neměla by to být cesta dvousměrná, měla by mít šířku tři metry a vede po okraji celého území. Jinak žádné zpevněné cesty přes areál nepůjdou," tvrdí Blahůšek.

Město park podporuje

Budoucí muzeum v přírodě má podporu ve vedení města, které projekt prosadilo o jediný hlas v zastupitelstvu. Stavba muzea prý příliš nezatíží ani rozpočet města.

"Do tohoto projektu se budou pouštět jen peníze, které jsou 'zbytkové', takové, které městská pokladna unese," řekl radní Ivo Frolec, který je ředitelem Slováckého muzea.

"Přála bych si, aby lidé v Hradišti byli jednou tak hrdí, jako jsou obyvatelé Modré hrdí na to, že mají vybudovaný archeoskanzen, do kterého jezdí lidé z celé země," doplnila radní Jitka Víchová.

S výjimkou muzea v přírodě jsou všechny ostatní plány spojeny čistě s přírodou a veřejnost je jednoznačně podporuje. Lidé najdou na Rochusu například sad stromů s šedesáti tradičními slováckými odrůdami i další novinky.

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

Ředitelce nemocnice v Kroměříži hrozí odvolání, vedení kraje k tomu mlčí

Ředitelka kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

V kroměřížské nemocnici je napjatá atmosféra. Personál se obává odvolání ředitelky Lenky Mergenthalové. Zástupci odborů...

Příprava D49 stojí, soud přiřkl odkladný účinek další stížnosti aktivistů

Ministr dopravy Aleš Řebíček (vlevo) a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš...

Soud opět zastavil přípravu dálnice D49 ve Zlínském kraji na základě stížnosti ekologických aktivistů. Zdržení úseku z...

Ze Zlínského kraje lidé odcházejí jen zřídka, přesto obyvatel ubývá

Ilustrační snímek

Zlínský kraj má jeden z nejstabilnějších počtů obyvatel v zemi. Přesto v něm žije stále méně lidí. Lidé z něj ve velkém...

Najdete na iDNES.cz