Na novou nemocnici za šest miliard si Zlínský kraj chce půjčit i našetřit

  11:12aktualizováno  11:12
Stavba zcela nové krajské nemocnice ve Zlíně by podle pracovního týmu, který se jí zabývá, stála zhruba o dvě miliardy korun méně než oprava stávajících budov. Trvalo by to navíc polovinu času. Krajští zastupitelé nyní dostanou ke schválení výkup pozemků ve zlínské části Malenovice.
Nevýhodami areálu současné nemocnice jsou jeho stísněnost a poloha v záplavovém území.

Nevýhodami areálu současné nemocnice jsou jeho stísněnost a poloha v záplavovém území. | foto: MAFRA

Do podobné stavby se nikdo v Česku za posledních třicet let nepustil. Postavit novou všeobecnou nemocnici krajského typu není ani levná, ani jednoduchá záležitost. Pokud ale krajští zastupitelé výkup pozemků ve Zlíně-Malenovicích schválí, udělají k této investici první krok.

„Pak pozemky vykoupíme, počkáme na jaro příštího roku na studii vhodnosti stavby v této lokalitě a odsouhlasíme záměr výstavby,“ naznačil hejtman Jiří Čunek, který má na starosti krajské zdravotnictví.

Představu o nové nemocnici, s níž na konci minulého týdne seznámil zastupitele, má jasnou. Pomáhá mu s ní pracovní tým, který speciálně kvůli ní vznikl a v němž jsou různí odborníci.

Zjistili, že stavba v Malenovicích by stála zhruba šest miliard, zatímco centrální pavilon a další přístavby v současném areálu by vyšly na více než osm miliard. Na stávajícím místě by to trvalo 12 let, v okrajové části města polovinu času.

Na zelené louce by mohla vyrůst nemocnice, jaká v Česku zatím nestojí. Podle současného plánu by měla pět podlaží, dohromady podlahovou plochu 85 tisíc metrů čtverečních, 1 500 parkovacích míst, heliport a 743 akutních lůžek.

Plánované jsou jednolůžkové pokoje

Počítá se s akutní péči, poliklinikou s ambulancemi a lůžkovou částí, a to ve všech oborech, které současná nemocnice nabízí. Pacienti by v ní podle zkušeností měli ležet kratší dobu než dnes. Pokoje jsou plánované jako jednolůžkové s možností přistýlky.

„Je to unikátní koncept, v němž půjde o tři rozdělené segmenty, které budou součástí jednoho celku. Cesty, kterými se do nemocnice dostanou akutní pacienti, budou přísně oddělené od cest pro klienty na plánované zákroky. Vůbec se nepotkají, protože jedni budou dovnitř vstupovat z jedné strany, druzí z opačné,“ upozornil zdravotnický ekonom Martin Šamaj.

Šamaj je členem pracovního týmu především proto, že má zkušenosti s přípravou nových moderních nemocnic ve slovenských Michalovcích a Bratislavě. Obě mají společného investora, kterým je skupina Penta. V Michalovcích už nemocnice stojí, ve slovenském hlavním městě stavba teprve začíná. Nemocnice v Malenovicích by i tak byla nejnákladnější.

Investice by přesáhla šest miliard korun. Odborníci to vypočítali podle předpokládané ceny za kubík stavby. V částce je hlavní budova, parkoviště, příjezdové cesty, zeleň, zdravotnická technika menší i nákladnější nebo výdaje za dokumentaci. Výkup pozemků přijde asi na 200 milionů.

Čunek počítá s tím, že více než miliardu by za dva roky uspořil kraj, aniž by zásadně omezil investice do jiných oblastí. Další dvě miliardy chce získat od státu, protože spoléhá na prohlášení premiéra Andreje Babiše o tom, že stát zaplatí třetinu investičních nákladů velkých projektů.

„Z toho jsme trochu nervózní, protože jde jen o deklaraci. Ve státním rozpočtu se s ničím takovým nepočítá a navíc není nafukovací,“ poukázal opoziční krajský zastupitel Michal Dvouletý.

Zbývající tři miliardy by si kraj mohl vzít jako úvěr. Přitom jeden už splácí a stále mu zbývají doplatit téměř dvě miliardy. Roční splátka se pohybuje kolem 140 milionů korun.

„Máme to projednané v rámci kraje i s bankami. Míra našeho zadlužení není tak vysoká, abychom nedosáhli na další úvěr,“ ujistil ekonomický náměstek Jiří Sukop.

Další peníze by mohl Zlínský kraj získat také prodejem části současného areálu nemocnice. V něm by v případě stavby v Malenovicích zůstala neakutní oddělení, například rehabilitace nebo lůžka pro dlouhodobě nemocné. Ve zbytku by vzniklo například chráněné bydlení, byty, rezidence, domy pro seniory.

Současný areál je v záplavovém území

Pořád ale kraj neopouští ani možnost stavby centrálního pavilonu v areálu u řeky Dřevnice. Několik let hotový projekt je však podle Čunka zastaralý a musel by se vytvořit nový. Pravděpodobně by pavilon stál v blízkosti současné jídelny a projektanti by ho museli naplánovat tak, aby nebyl ohrožený případnými záplavami. Areál je totiž v záplavovém území.

„Rozhodnout se ale nějak musíme. Protože když stavět nebudeme, nemocnice nám spadne na hlavu a za dvacet let bychom do ní vložili daleko více peněz než do nové. Investice bude tak jako tak velká a dlouhodobá,“ konstatoval Čunek.

Zastupitelé ale i po představení plánů o nové nemocnici žádají od kraje další informace. Například ekonomický rozbor a analýzy, které by vysvětlovaly, podle čeho odhadla pracovní skupina náklady na stavbu nebo provoz.

Šamaj už teď upozornil, že energetická náročnost by u nové nemocnice byla vyšší už proto, že bude celá klimatizovaná. Podle hejtmana budou ale provozní náklady srovnatelné s dnešními.

Autor:

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Zlín plánuje novou halu i sportoviště na sídlišti, zadá na ně studie

Povrch nového parkoviště tvoří asfaltový recyklát, což je asfalt zbroušený z...

Ve Zlíně bude více příležitostí ke sportování. Nové areály by měly vzniknout pod sportovní halou a na místě po...

Příprava D49 stojí, soud přiřkl odkladný účinek další stížnosti aktivistů

Ministr dopravy Aleš Řebíček (vlevo) a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš...

Soud opět zastavil přípravu dálnice D49 ve Zlínském kraji na základě stížnosti ekologických aktivistů. Zdržení úseku z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz