Hejtman Čunek chce přesunout zlínskou nemocnici do Malenovic

  9:54aktualizováno  9:54
Nová zlínská nemocnice možná vyroste nedaleko obchodního centra v Malenovicích. Měla by stát šest miliard korun. Když se kraj s majiteli pozemků nedohodne, postaví pavilon v současném areálu.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. | foto: MAFRA

Dlouho neznámá lokalita je odtajněná. Místo, které připadá v úvahu pro sídlo nové Baťovy nemocnice, leží na okraji městské části Malenovice. Je to pozemek mezi obchodním střediskem Centro Zlín a sídlištěm v blízkosti hlavní silnice do Otrokovic.

„Odborníci tuto možnost preferují z důvodu dostupnosti pro pacienty ať už vlakem, autem, nebo trolejbusem, a lepších prostorových možností,“ prohlásil hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který má zdravotnictví ve své kompetenci.

Varianta je logická a vhodná i podle radního Petra Gazdíka (STAN) nebo ředitele Nemocnic Zlínského kraje Radomíra Maráčka.

„Pro provoz nemocnice je to rozhodně lepší, protože stavba mimo areál nás v ničem neomezí,“ naznačil Maráček.

Stavba by v ideálním případě mohla začít za dva roky a rozpočet by neměl přesáhnout šest miliard korun.

Jednání o pozemcích v Malenovicích jsou ale teprve na začátku. Dopis se sdělením, že má Zlínský kraj zájem parcely koupit, dostali někteří majitelé teprve v pondělí. Příští týden se s nimi zástupci kraje setkají poprvé.

I proto zůstává stále druhou variantou současný areál nemocnice, ve kterém schází především moderní interní pavilon. Právě v souvislosti s dlouho plánovanou stavbou interny se o nové nemocnici začalo mluvit poprvé.

Oslovená odborná firma posuzovala starý projekt a upozornila, že areál zlínské nemocnice je prostorově velmi omezený a lepší by bylo postavit celou nemocnici takzvaně na zelené louce.

Jen pozemky mají stát 100 milionů korun

Jestli to bude v Malenovicích, zatím není jisté. Pětihektarová plocha, o kterou má kraj zájem, je rozdělená mezi padesát vlastníků a slouží k zemědělským účelům. Na ceně a podmínkách prodeje se kraj bude muset domluvit se všemi majiteli, mezi nimiž jsou fyzické osoby, firmy, město Zlín i stát.

„Nevím, jestli to bude tak jednoduché. Pozemky jsme dali do dlouhodobého pronájmu,“ upozornil například farář Miroslav Strnad z farnosti v Malenovicích, která vlastní část pozemku. V jejich případě musí prodej navíc schválit olomoucké arcibiskupství.

Pozemky určené územním plánem pro smíšenou výstavbu a komerční využití navíc leží v lukrativní části Malenovic. Ceny se tady podle hejtmana pohybují kolem dvou tisíc korun za metr čtvereční. Jen za pozemek by tak kraj zaplatil 100 milionů korun.

„Nemám o tom žádné informace kromě tiskové zprávy kraje, takže se k tomu nebudu nijak vyjadřovat,“ konstatoval za město primátor Miroslav Adámek, který je současně krajským zastupitelem.

Monoblok z ciziny

Jak konkrétně bude nová nemocnice vypadat, v tuto chvíli není jasné. Hejtmanství se chce každopádně inspirovat nejmodernějšími stavbami v zahraničí, protože v České republice nic takového zatím nestojí.

„Brzy se pojedeme na jednu novou nemocnici podívat do Holandska. Víme, co chceme, a hledáme ten nejosvědčenější model, který má vychytané veškeré mouchy,“ vysvětlil Čunek.

Areál by měl mít podobu monobloku, tedy jedné velké propojené budovy. To by mělo přinést pozitivní změnu pro personál i pacienty. V podobných objektech bývá uprostřed vždy urgentní příjem. Odtud se pacienti dostávají dál.

Pod jednou střechou mají lékaři k dispozici diagnostiku, operační sály, laboratoře, výzkumná pracoviště i lůžková oddělení. Výhodou je, že pacienti i personál se v takové nemocnici pohybují v budově. Šetří se také prostor a energie.

Stavbu nové nemocnice musejí schválit krajští zastupitelé. Pokud se na Malenovicích shodnou, přesune se na toto místo prakticky celá nemocnice.

„Akutní část a lůžková oddělení v každém případě. Nemělo by smysl ani logiku, aby byla péče rozdělená,“ potvrdil Maráček.

I tak bude nemocnice v současném areálu pokračovat v naplánovaných opravách včetně modernizace urgentního příjmu nebo stavby nových parkovacích míst.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Mladík na internetu vyhrožoval, že bude střílet do lidí jako Breivik

Ilustrační snímek

Jednadvacetiletý muž ze Zlínska na sociálních sítích vyhrožoval střelbou do lidí a následnou sebevraždou. Vyjadřoval...

Další z rubriky

Oslavence Miroslava Zikmunda přátelé překvapili novým vydáním jeho knihy

Nové vydání cestopisu ze Srí Lanky.

K dnešním stým narozeninám připravili pro cestovatele Miroslava Zikmunda jeho blízcí překvapení, je to nové,...

Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Krajský úřad začal veřejně představovat ambiciózní projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která má stát osm...

VIDEO: Zlínská zoo získala tygřího samce z Estonska, doufá v mláďata

Na samce Boatsmana čekala ve zlínské zoo samice Tanja, zahrada doufá v úspěšný...

Rok a půl hledali odborníci ze zlínské zoo nejvhodnějšího partnera pro samici tygra ussurijského Tanju. Nakonec padla...

Najdete na iDNES.cz