Hejtman Čunek chce přesunout zlínskou nemocnici do Malenovic

  9:54aktualizováno  9:54
Nová zlínská nemocnice možná vyroste nedaleko obchodního centra v Malenovicích. Měla by stát šest miliard korun. Když se kraj s majiteli pozemků nedohodne, postaví pavilon v současném areálu.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. | foto: MAFRA

Dlouho neznámá lokalita je odtajněná. Místo, které připadá v úvahu pro sídlo nové Baťovy nemocnice, leží na okraji městské části Malenovice. Je to pozemek mezi obchodním střediskem Centro Zlín a sídlištěm v blízkosti hlavní silnice do Otrokovic.

„Odborníci tuto možnost preferují z důvodu dostupnosti pro pacienty ať už vlakem, autem, nebo trolejbusem, a lepších prostorových možností,“ prohlásil hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který má zdravotnictví ve své kompetenci.

Varianta je logická a vhodná i podle radního Petra Gazdíka (STAN) nebo ředitele Nemocnic Zlínského kraje Radomíra Maráčka.

„Pro provoz nemocnice je to rozhodně lepší, protože stavba mimo areál nás v ničem neomezí,“ naznačil Maráček.

Stavba by v ideálním případě mohla začít za dva roky a rozpočet by neměl přesáhnout šest miliard korun.

Jednání o pozemcích v Malenovicích jsou ale teprve na začátku. Dopis se sdělením, že má Zlínský kraj zájem parcely koupit, dostali někteří majitelé teprve v pondělí. Příští týden se s nimi zástupci kraje setkají poprvé.

I proto zůstává stále druhou variantou současný areál nemocnice, ve kterém schází především moderní interní pavilon. Právě v souvislosti s dlouho plánovanou stavbou interny se o nové nemocnici začalo mluvit poprvé.

Oslovená odborná firma posuzovala starý projekt a upozornila, že areál zlínské nemocnice je prostorově velmi omezený a lepší by bylo postavit celou nemocnici takzvaně na zelené louce.

Jen pozemky mají stát 100 milionů korun

Jestli to bude v Malenovicích, zatím není jisté. Pětihektarová plocha, o kterou má kraj zájem, je rozdělená mezi padesát vlastníků a slouží k zemědělským účelům. Na ceně a podmínkách prodeje se kraj bude muset domluvit se všemi majiteli, mezi nimiž jsou fyzické osoby, firmy, město Zlín i stát.

„Nevím, jestli to bude tak jednoduché. Pozemky jsme dali do dlouhodobého pronájmu,“ upozornil například farář Miroslav Strnad z farnosti v Malenovicích, která vlastní část pozemku. V jejich případě musí prodej navíc schválit olomoucké arcibiskupství.

Pozemky určené územním plánem pro smíšenou výstavbu a komerční využití navíc leží v lukrativní části Malenovic. Ceny se tady podle hejtmana pohybují kolem dvou tisíc korun za metr čtvereční. Jen za pozemek by tak kraj zaplatil 100 milionů korun.

„Nemám o tom žádné informace kromě tiskové zprávy kraje, takže se k tomu nebudu nijak vyjadřovat,“ konstatoval za město primátor Miroslav Adámek, který je současně krajským zastupitelem.

Monoblok z ciziny

Jak konkrétně bude nová nemocnice vypadat, v tuto chvíli není jasné. Hejtmanství se chce každopádně inspirovat nejmodernějšími stavbami v zahraničí, protože v České republice nic takového zatím nestojí.

„Brzy se pojedeme na jednu novou nemocnici podívat do Holandska. Víme, co chceme, a hledáme ten nejosvědčenější model, který má vychytané veškeré mouchy,“ vysvětlil Čunek.

Areál by měl mít podobu monobloku, tedy jedné velké propojené budovy. To by mělo přinést pozitivní změnu pro personál i pacienty. V podobných objektech bývá uprostřed vždy urgentní příjem. Odtud se pacienti dostávají dál.

Pod jednou střechou mají lékaři k dispozici diagnostiku, operační sály, laboratoře, výzkumná pracoviště i lůžková oddělení. Výhodou je, že pacienti i personál se v takové nemocnici pohybují v budově. Šetří se také prostor a energie.

Stavbu nové nemocnice musejí schválit krajští zastupitelé. Pokud se na Malenovicích shodnou, přesune se na toto místo prakticky celá nemocnice.

„Akutní část a lůžková oddělení v každém případě. Nemělo by smysl ani logiku, aby byla péče rozdělená,“ potvrdil Maráček.

I tak bude nemocnice v současném areálu pokračovat v naplánovaných opravách včetně modernizace urgentního příjmu nebo stavby nových parkovacích míst.

Autor:

Nejčtenější

Odháčkování je dobrovolné, jinak by nefungovalo, říká obhájce guru Járy

Jaroslav Dobeš ve filipínském vězení.

Znásilnění vydávané za léčebnou metodu zvanou odháčkování, která ženám pomůže nastartovat další život, se znovu vrátilo...

Zlín - Sparta 0:2, před derby zlepšený výkon, trefili se Tetteh a Kanga

Hráči Sparty se radují ze vstřelené branky v utkání proti Zlínu.

Fotbalisté Sparty konečně vyhráli ve Zlíně, po třech předchozích neúspěších tam v 9. kole ligy zvítězili 2:0. První...

Pronájmy ve Zlíně jsou třetí nejdražší v zemi, chtějí je i studenti

Spousta městských bytů je ve dvou „segmentech“ na zlínském sídlišti Jižní Svahy.

Weby s poptávkou bydlení či skupiny na Facebooku na stejné téma jsou v posledních týdnech zahlceny inzeráty, které mají...

Bohemians - Zlín 2:2, domácí dvakrát prohrávali, bod zajistil Havel

Milan Havel z Bohemians hlavičkuje na bránu Zlína. Zleva brankář Stanislav...

Fotbalisté Bohemians 1905 podruhé v letošním ročníku ztratili body doma. V předehrávce 10. kola Fortuna ligy se Zlínem...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Mám žloutenku a nerad bych udělal něco zlého, vyhrožoval zloděj lékárnici

Ilustrační snímek

Muž vtrhl do lékárny v Kvasicích s inzulínovou stříkačkou v ruce a tvrzením, že má žloutenku typu C. Po lékárnici...

Nebojte se být první a nejlepší, radil by Baťa dnešním podnikatelům

Baťova síla byla v tom, že každý svůj záměr dokázal lidem přesvědčivě...

Před 125 lety vznikla ve Zlíně firma, která je stále historicky nejproslulejší a nejúspěšnější českou společností. Z...

Soud i muzeum. Velká proměna uherskohradišťské věznice je připravená

Věznice v Uherském Hradišti

Ministerstvo financí schválilo dlouho chystanou proměnu bývalé věznice v Uherském Hradišti včetně vzniku Muzea...

Spor o koupaliště rozděluje lidi v Uherském Brodě, chtějí referendum

Jako první v Moravskoslezském kraji otevřel Aquapark ve Frenštátě pod...

Patnáct set podpisů se podařilo nasbírat autorům petice v Uherském Brodě. Jejich cílem je vypsání referenda o venkovním...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz