Kromě nové zlínské nemocnice slibuje kraj investovat i do okresních

  13:59aktualizováno  13:59
Do menších nemocnic plánuje Zlínský kraj investovat stovky milionů korun. Jestli na ně bude dostatek financí vzhledem k připravované stavbě nové nemocnice ve Zlíně, však zatím není jisté.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Při setkání s veřejností k zamýšlené stavbě nové nemocnice to byla nejčastější námitka. Jak a v jakých podmínkách nás budou léčit v Uherském Hradišti, Kroměříži nebo Vsetíně, když všechny peníze půjdou do Zlína?

Hejtman Jiří Čunek, který debaty pořádal, částečnou odpověď přinesl. „Kvůli nové nemocnici se život v kraji určitě nezastaví,“ ujistil.

Otázkou je, jestli to kraj finančně opravdu zvládne. Stavby v okresních nemocnicích, které přijdou na řadu nejdříve, totiž dávají dohromady téměř půl miliardy korun. Když k nim připočteme další, o kterých hejtman mluví, částka o pár set milionů naroste.

Přitom ve stejné době má začít stavba nebo rekonstrukce stávající nemocnice ve Zlíně, což znamená dalších osm nebo deset miliard. Kraj by tedy měl v jednom období splácet nemalý úvěr, šetřit a zároveň stavět.

Navíc se zvýší i náklady na železniční dopravu o zhruba 300 milionů korun.

Náměstek Jiří Sukop, který je zodpovědný za ekonomiku kraje, s takovým finančním výhledem nesouhlasí.

„Pokud bude schválený investiční záměr nové nemocnice, je téměř jisté, že bude muset dojít k přehodnocení záměrů v okresních nemocnicích,“ upozornil.

Už teď putují peníze třeba do Kroměříže na magnetickou rezonanci. Aktuálně je jen v Hradišti a Zlíně, ale kraj ji chce mít ve všech okresních nemocnicích.

Přístroj patří k nejsložitějším a nejdražším v oblasti zobrazovacích metod. Lékaři díky němu snadněji odhalí cévní mozkovou příhodu, roztroušenou sklerózu, rozsah rakoviny, vyhřezlou ploténku či různá onemocnění páteře. Vyjde na 25 milionů, stavba nové budovy, do které bude umístěný, téměř na sto milionů

Hejtman chce, aby stejnou možnost měli také pacienti ve vsetínské nemocnici a nákup magnetické rezonance plánuje i tam. Starý interní pavilon čeká v příštím roce demolice a na stejném místě má vyrůst nový chirurgický pavilon. Projektanti připravují na příští rok také vybudování hemodialýzy za 70 milionů korun.

„V plánu je i stavba iktového centra, které se specializuje na léčbu cévních mozkových příhod,“ konstatoval Čunek.

Potřeba jsou i opravy

V Hradišti takové vybavení mají už osmý rok. Díky dlouhodobě dobrému hospodaření je tato nemocnice schopna si sama vzít úvěr a ušetřit kraji peníze. Hotový má projekt na rekonstrukci plicního oddělení, která začne ještě letos. Velké opravy čekají i bývalou internu. Na obě akce bude dohromady potřeba asi 400 milionů korun. Za padesát milionů chce nemocnice opravit i kuchyni a jídelnu.

V současné době vybírá kraj také projektanta, který navrhne rekonstrukci operačních sálů v Kroměříži. Jde o investici za téměř sto milionů korun.

Stropní konstrukce a vzduchotechnika totiž nejsou v dobrém stavu. Sály slouží pro chirurgii, urologii, ortopedii, oftalmologii, otorinolaryngologii i pro gynekologii a porodnictví.

„Počítalo se i s tím, že se v areálu postaví nový centrální příjem. To už teď neplatí?“ dotazoval se jeden z návštěvníků nedávného setkání v Kroměříži. Podle hejtmana je tato investice stále v plánu a na řadu by měla přijít za dva tři roky.

„V plánu může mít kraj řadu věcí, ale řekl bych, že všechny nejsou ufinancovatelné,“ upozornil opoziční zastupitel Svobodných a Soukromníků Tomáš Pajonk.

Kromě investic totiž budou v okresech potřeba i opravy. Na ně kraj letos plánuje dvacet milionů korun. Dalších téměř 200 milionů budou stát rekonstrukce a opravy v krajském Zlíně.

„Jde o nutné investice na havarijní stav, vylepšení komfortu pro pacienty a nezbytné opravy, například transfuzní stanice,“ vysvětlil ekonomickoprovozní náměstek nemocnice Vlastimil Vajdák.

Pro své zaměstnance postaví nemocnice mateřskou školu za 40 milionů korun. Další desítky milionů půjdou na rekonstrukci zastaralé elektroinstalace na několika odděleních, na přesun hematologicko-transfuzního, otevření půjčovny zdravotních pomůcek nebo novou ambulanci paliativní péče.

Autor:

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

Pod kolonádu v Luhačovicích ukryli vzkaz do budoucnosti, je u něj slivovice

Do základů kolonády v Luhačovicích uložili časovou schránku se vzkazy do...

Do základů rekonstruované kolonády v Luhačovicích ukrylo vedení společnosti časovou schránku. Obsahuje vzkaz pro...

První prototyp legendární L 410 získá v kunovickém muzeu čestné místo

Matylda, jak pojmenovali první prototyp později legendární L 410, nedávno...

Za svůj „život“ nalétala téměř tisíc hodin a měla za sebou 1 648 startů. Matylda, jak odborníci tehdejší kunovické...

Tisíce odstínů zeleně našel Miroslav Janík v ekvádorském pralese

Miroslav Janík strávil pět týdnů v indiánské komunitě v Ekvádoru.

Pobyt v pralese mezi indiány dostal Miroslav Janík jako dárek k narozeninám. Zkušenosti z Ekvádoru chce využít při péči...

Najdete na iDNES.cz