Kromě nové zlínské nemocnice slibuje kraj investovat i do okresních

  13:59aktualizováno  13:59
Do menších nemocnic plánuje Zlínský kraj investovat stovky milionů korun. Jestli na ně bude dostatek financí vzhledem k připravované stavbě nové nemocnice ve Zlíně, však zatím není jisté.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Při setkání s veřejností k zamýšlené stavbě nové nemocnice to byla nejčastější námitka. Jak a v jakých podmínkách nás budou léčit v Uherském Hradišti, Kroměříži nebo Vsetíně, když všechny peníze půjdou do Zlína?

Hejtman Jiří Čunek, který debaty pořádal, částečnou odpověď přinesl. „Kvůli nové nemocnici se život v kraji určitě nezastaví,“ ujistil.

Otázkou je, jestli to kraj finančně opravdu zvládne. Stavby v okresních nemocnicích, které přijdou na řadu nejdříve, totiž dávají dohromady téměř půl miliardy korun. Když k nim připočteme další, o kterých hejtman mluví, částka o pár set milionů naroste.

Přitom ve stejné době má začít stavba nebo rekonstrukce stávající nemocnice ve Zlíně, což znamená dalších osm nebo deset miliard. Kraj by tedy měl v jednom období splácet nemalý úvěr, šetřit a zároveň stavět.

Navíc se zvýší i náklady na železniční dopravu o zhruba 300 milionů korun.

Náměstek Jiří Sukop, který je zodpovědný za ekonomiku kraje, s takovým finančním výhledem nesouhlasí.

„Pokud bude schválený investiční záměr nové nemocnice, je téměř jisté, že bude muset dojít k přehodnocení záměrů v okresních nemocnicích,“ upozornil.

Už teď putují peníze třeba do Kroměříže na magnetickou rezonanci. Aktuálně je jen v Hradišti a Zlíně, ale kraj ji chce mít ve všech okresních nemocnicích.

Přístroj patří k nejsložitějším a nejdražším v oblasti zobrazovacích metod. Lékaři díky němu snadněji odhalí cévní mozkovou příhodu, roztroušenou sklerózu, rozsah rakoviny, vyhřezlou ploténku či různá onemocnění páteře. Vyjde na 25 milionů, stavba nové budovy, do které bude umístěný, téměř na sto milionů

Hejtman chce, aby stejnou možnost měli také pacienti ve vsetínské nemocnici a nákup magnetické rezonance plánuje i tam. Starý interní pavilon čeká v příštím roce demolice a na stejném místě má vyrůst nový chirurgický pavilon. Projektanti připravují na příští rok také vybudování hemodialýzy za 70 milionů korun.

„V plánu je i stavba iktového centra, které se specializuje na léčbu cévních mozkových příhod,“ konstatoval Čunek.

Potřeba jsou i opravy

V Hradišti takové vybavení mají už osmý rok. Díky dlouhodobě dobrému hospodaření je tato nemocnice schopna si sama vzít úvěr a ušetřit kraji peníze. Hotový má projekt na rekonstrukci plicního oddělení, která začne ještě letos. Velké opravy čekají i bývalou internu. Na obě akce bude dohromady potřeba asi 400 milionů korun. Za padesát milionů chce nemocnice opravit i kuchyni a jídelnu.

V současné době vybírá kraj také projektanta, který navrhne rekonstrukci operačních sálů v Kroměříži. Jde o investici za téměř sto milionů korun.

Stropní konstrukce a vzduchotechnika totiž nejsou v dobrém stavu. Sály slouží pro chirurgii, urologii, ortopedii, oftalmologii, otorinolaryngologii i pro gynekologii a porodnictví.

„Počítalo se i s tím, že se v areálu postaví nový centrální příjem. To už teď neplatí?“ dotazoval se jeden z návštěvníků nedávného setkání v Kroměříži. Podle hejtmana je tato investice stále v plánu a na řadu by měla přijít za dva tři roky.

„V plánu může mít kraj řadu věcí, ale řekl bych, že všechny nejsou ufinancovatelné,“ upozornil opoziční zastupitel Svobodných a Soukromníků Tomáš Pajonk.

Kromě investic totiž budou v okresech potřeba i opravy. Na ně kraj letos plánuje dvacet milionů korun. Dalších téměř 200 milionů budou stát rekonstrukce a opravy v krajském Zlíně.

„Jde o nutné investice na havarijní stav, vylepšení komfortu pro pacienty a nezbytné opravy, například transfuzní stanice,“ vysvětlil ekonomickoprovozní náměstek nemocnice Vlastimil Vajdák.

Pro své zaměstnance postaví nemocnice mateřskou školu za 40 milionů korun. Další desítky milionů půjdou na rekonstrukci zastaralé elektroinstalace na několika odděleních, na přesun hematologicko-transfuzního, otevření půjčovny zdravotních pomůcek nebo novou ambulanci paliativní péče.

Autor:

Nejčtenější

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Sparta ještě šanci má, Vítkovice porazila. Boleslav uspěla ve Zlíně

Hráči Sparty se radují z druhého gólu, který dal Lukáš Klimek (vlevo). Vpravo...

Hokejisté Sparty ve čtvrtek na domácím ledě porazili Vítkovice 4:3 a snížili stav série na 1:2. Ještě tak drží šanci na...

První odsouzenou ženu s náramkem čeká za porušení pravidel soud

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...

Vůbec první odsouzená žena, kterou při domácím vězení monitoroval elektronický náramek, neobstála a kvůli porušení...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Další z rubriky

Nakažených salmonelózou už je 67 lidí, všichni měli v nemocnici kuře s rýží

Ilustrační snímek

Kuře s rýží coby oběd z minulého čtvrtka byl zřejmě zdrojem nákazy, která v krajské nemocnici ve Zlíně postihla...

Odpadu přibývá, kraj ale patří k nejlepším. Mezi městy jsou rozdíly

Ilustrační snímek

Přestože se chystá zákaz skládkování, produkce odpadu, který končí na smetištích, v posledních letech pozvolna roste....

První odsouzenou ženu s náramkem čeká za porušení pravidel soud

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...

Vůbec první odsouzená žena, kterou při domácím vězení monitoroval elektronický náramek, neobstála a kvůli porušení...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz