Kraj odvolal přes protesty radnice a odborů šéfku kroměřížské nemocnice

  9:47aktualizováno  9:47
Radní Zlínského kraje odvolali ředitelku kroměřížské nemocnice Lenku Mergenthalovou. Nepomohly protesty radnice, odborářů ani zaměstnanců. Zařízení povede Petr Liškář, kterého si lékaři v kraji spojují s podporou sloučení čtyř nemocnic do jedné.

Lenka Mergenthalová končí v čele kroměřížské nemocnice. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ekonom Petr Liškář se funkce ujme za čtyři dny, Lenka Mergenthalová skončí na ředitelské pozici ke stejnému datu.

Krajští radní, kteří tvoří valnou hromadu nemocnice, odvolání Mergenthalové odhlasovali v pondělí. Hlavním důvodem odvolání byla podle hejtmana Jiřího Čunka rozdílnost názorů uvnitř představenstva kroměřížské nemocnice na její fungování i budoucnost.

„Jsem přesvědčený, že paní ředitelka udělala v nemocnici za několik let hodně práce. Ale je to extrémně exponovaná funkce a ona už byla na svém manažerském limitu,“ shrnul Čunek, který má zdravotnictví na starosti.

Předsedou představenstva je ředitel Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček a členem Lucie Štěpánková, jež má v nemocnicích na starosti personál. Mergenthalová zastávala funkci místopředsedkyně. Sama tvrdí, že neshod bylo víc.

„Například pobyt dvou členů představenstva v nemocnici pouze jednou za měsíc a řešení problémů na dálku není ideální,“ poukázala.

„Ani v budoucnu by ale soulad zřejmě nenastal. Některá rozhodnutí, která budou společnost čekat, budou těžká,“ upozornila.

Liškář je zkušený ekonom

Zlínský kraj například potřebuje, aby vedení menších krajských nemocnic dokázalo spolupracovat při řešení výstavby nové zlínské nemocnice. V případě nově jmenovaného kroměřížského ředitele zřejmě neshody nehrozí.

Petr Liškář má několikaleté zkušenosti ve vedení soukromých nemocnic. Dříve byl místopředsedou představenstva v několika nemocnicích skupiny Agel. Do Baťovy nemocnice přišel před rokem. Jako makroekonom měl na starosti ekonomiku všech zařízení ve Zlínském kraji.

Lékaři si ho pamatují hlavně z několikahodinového semináře, který kraj před rokem pořádal na podporu sloučení nemocnic. Právě on tehdy tvrdil, že jedna společnost má více výhod než nevýhod.

Teď povede zařízení, ze kterého tehdy vzešly největší protesty.

„Zvažoval jsem, v jakém postavení vůči zaměstnancům se teď ocitnu. Nebylo to jednoduché rozhodnutí. Ale nechci nic zásadně měnit,“ slíbil Liškář. „Nejdu nemocnici rušit, omezovat péči ani ji privatizovat,“ oznámil.

Mergenthalovou před dvěma týdny podpořili zástupci kroměřížské radnice, lékařské odbory i téměř 600 zaměstnanců. Ti se s peticí obrátili na zastupitele i krajské radní (viz též Ředitelce nemocnice v Kroměříži hrozí odvolání, vedení kraje k tomu mlčí). S odvoláním nesouhlasí.

„Díky tvrdé práci a správné motivaci personálu nemocnici ekonomicky a personálně stabilizovala. I nadále se snaží o její rozvoj, splácení starých dluhů, profesní i finanční růst zaměstnanců a doslova pro nemocnici žije,“ konstatovala před dvěma týdny zástupkyně sesterských odborů Ludmila Šromotová.

Odvolání Mergenthalové nezabránilo ani pondělní jednání více než dvou desítek zaměstnanců nemocnice s vedením kraje. Odboráři už avizovali, že vyhlásí stávkovou pohotovost. „Ještě však nebylo rozhodnuto o datu,“ sdělila ČTK Šromotová.

Zaměstnanci se chtějí ještě obrátit na zastupitele kraje, kteří zasedají za týden. Podle Čunka je stávka ve zdravotnictví kvůli výměně managementu nezákonná.

Končící ředitelka o své budoucnosti ještě nerozhodla

Mergenthalová přebírala nemocnici před pěti lety s padesátimilionovou ztrátou a hrozící insolvencí. Nesplacené závazky dodavatelům, které překročily dobu splatnosti, přesahovaly sto milionů korun. Na jedenácti odděleních chyběl personál (viz též Nemocnice v Kroměříži mění šéfa, krachu má předejít členka opozice).

Se snížením závazků sice pomohl Zlínský kraj, stejně jako pomáhal i zlínské nebo vsetínské nemocnici, ale zastavení zadlužování a nastavení zodpovědnějšího systému hospodaření už bylo na novém vedení.

Historické závazky jsou dnes ve výši zhruba 29 milionů korun a hospodaření za prvních 11 měsíců uplynulého roku skončilo zhruba dvanáctimilionovým ziskem.

Mergenthalová, která dříve vedla anesteziologicko-resuscitační oddělení, zatím není rozhodnutá, jestli v Kroměříži zůstane.

„Chci určitě dál pracovat v oboru, nějaké nabídky mám, ale zatím nevím,“ dodala.

Autor:

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

Zlín do čtyř let postaví nové družstevní byty, mají pomoct mladým

Ilustrační snímek

Zlínská radnice se pustí do výstavby nových družstevních bytů. Mají pomoct mladým, novomanželům či rodičům...

Kroměříž získala magnetickou rezonanci, přístroj zkrátí pacientům čekání

Nová magnetická rezonance v Kroměřížské nemocnici.

Okolním regionům se stále nevyrovná, i tak je to ale zlepšení. Zlínský kraj má nově pro své obyvatele k dispozici...

První prototyp legendární L 410 získá v kunovickém muzeu čestné místo

Matylda, jak pojmenovali první prototyp později legendární L 410, nedávno...

Za svůj „život“ nalétala téměř tisíc hodin a měla za sebou 1 648 startů. Matylda, jak odborníci tehdejší kunovické...

Najdete na iDNES.cz