Kraj odvolal přes protesty radnice a odborů šéfku kroměřížské nemocnice

  9:47aktualizováno  9:47
Radní Zlínského kraje odvolali ředitelku kroměřížské nemocnice Lenku Mergenthalovou. Nepomohly protesty radnice, odborářů ani zaměstnanců. Zařízení povede Petr Liškář, kterého si lékaři v kraji spojují s podporou sloučení čtyř nemocnic do jedné.

Lenka Mergenthalová končí v čele kroměřížské nemocnice. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ekonom Petr Liškář se funkce ujme za čtyři dny, Lenka Mergenthalová skončí na ředitelské pozici ke stejnému datu.

Krajští radní, kteří tvoří valnou hromadu nemocnice, odvolání Mergenthalové odhlasovali v pondělí. Hlavním důvodem odvolání byla podle hejtmana Jiřího Čunka rozdílnost názorů uvnitř představenstva kroměřížské nemocnice na její fungování i budoucnost.

„Jsem přesvědčený, že paní ředitelka udělala v nemocnici za několik let hodně práce. Ale je to extrémně exponovaná funkce a ona už byla na svém manažerském limitu,“ shrnul Čunek, který má zdravotnictví na starosti.

Předsedou představenstva je ředitel Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček a členem Lucie Štěpánková, jež má v nemocnicích na starosti personál. Mergenthalová zastávala funkci místopředsedkyně. Sama tvrdí, že neshod bylo víc.

„Například pobyt dvou členů představenstva v nemocnici pouze jednou za měsíc a řešení problémů na dálku není ideální,“ poukázala.

„Ani v budoucnu by ale soulad zřejmě nenastal. Některá rozhodnutí, která budou společnost čekat, budou těžká,“ upozornila.

Liškář je zkušený ekonom

Zlínský kraj například potřebuje, aby vedení menších krajských nemocnic dokázalo spolupracovat při řešení výstavby nové zlínské nemocnice. V případě nově jmenovaného kroměřížského ředitele zřejmě neshody nehrozí.

Petr Liškář má několikaleté zkušenosti ve vedení soukromých nemocnic. Dříve byl místopředsedou představenstva v několika nemocnicích skupiny Agel. Do Baťovy nemocnice přišel před rokem. Jako makroekonom měl na starosti ekonomiku všech zařízení ve Zlínském kraji.

Lékaři si ho pamatují hlavně z několikahodinového semináře, který kraj před rokem pořádal na podporu sloučení nemocnic. Právě on tehdy tvrdil, že jedna společnost má více výhod než nevýhod.

Teď povede zařízení, ze kterého tehdy vzešly největší protesty.

„Zvažoval jsem, v jakém postavení vůči zaměstnancům se teď ocitnu. Nebylo to jednoduché rozhodnutí. Ale nechci nic zásadně měnit,“ slíbil Liškář. „Nejdu nemocnici rušit, omezovat péči ani ji privatizovat,“ oznámil.

Mergenthalovou před dvěma týdny podpořili zástupci kroměřížské radnice, lékařské odbory i téměř 600 zaměstnanců. Ti se s peticí obrátili na zastupitele i krajské radní (viz též Ředitelce nemocnice v Kroměříži hrozí odvolání, vedení kraje k tomu mlčí). S odvoláním nesouhlasí.

„Díky tvrdé práci a správné motivaci personálu nemocnici ekonomicky a personálně stabilizovala. I nadále se snaží o její rozvoj, splácení starých dluhů, profesní i finanční růst zaměstnanců a doslova pro nemocnici žije,“ konstatovala před dvěma týdny zástupkyně sesterských odborů Ludmila Šromotová.

Odvolání Mergenthalové nezabránilo ani pondělní jednání více než dvou desítek zaměstnanců nemocnice s vedením kraje. Odboráři už avizovali, že vyhlásí stávkovou pohotovost. „Ještě však nebylo rozhodnuto o datu,“ sdělila ČTK Šromotová.

Zaměstnanci se chtějí ještě obrátit na zastupitele kraje, kteří zasedají za týden. Podle Čunka je stávka ve zdravotnictví kvůli výměně managementu nezákonná.

Končící ředitelka o své budoucnosti ještě nerozhodla

Mergenthalová přebírala nemocnici před pěti lety s padesátimilionovou ztrátou a hrozící insolvencí. Nesplacené závazky dodavatelům, které překročily dobu splatnosti, přesahovaly sto milionů korun. Na jedenácti odděleních chyběl personál (viz též Nemocnice v Kroměříži mění šéfa, krachu má předejít členka opozice).

Se snížením závazků sice pomohl Zlínský kraj, stejně jako pomáhal i zlínské nebo vsetínské nemocnici, ale zastavení zadlužování a nastavení zodpovědnějšího systému hospodaření už bylo na novém vedení.

Historické závazky jsou dnes ve výši zhruba 29 milionů korun a hospodaření za prvních 11 měsíců uplynulého roku skončilo zhruba dvanáctimilionovým ziskem.

Mergenthalová, která dříve vedla anesteziologicko-resuscitační oddělení, zatím není rozhodnutá, jestli v Kroměříži zůstane.

„Chci určitě dál pracovat v oboru, nějaké nabídky mám, ale zatím nevím,“ dodala.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Další z rubriky

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Na Kroměřížsku pomrzlo 60 procent úrody ovoce, méně bude i slivovice

Ilustrační snímek

Největší škody, které ovocnářům ve Zlínském kraji způsobily jarní ranní mrazíky, jsou na Kroměřížsku. Pomrzlo tam přes...

Kvůli stavbě nové zlínské nemocnice Čunek obětuje rozšíření veřejné dopravy

Ilustrační snímek

Lidovecký hejtman Jiří Čunek řeší, jak přesvědčit hnutí ANO, aby v pondělí hlasovalo pro stavbu nové zlínské nemocnice....

Najdete na iDNES.cz