Zlínský kraj má málo magnetických rezonancí, do roka ji získá Kroměříž

  16:10aktualizováno  16:10
Zlínský kraj pořídí čtvrtý špičkový zobrazovací přístroj. Nová budova s magnetickou rezonancí pro nemocnici v Kroměříži bude stát 130 milionů korun. I tak ale bude mít region magnetických rezonancí stále velmi málo.
Magnetická rezonance. (ilustrační snímek)

Magnetická rezonance. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Magnetickou rezonanci potřebuje ve Zlínském kraji každý rok přes deset tisíc pacientů. Přístroj nyní mají krajské nemocnice ve Zlíně, kde jsou hned dva, a v Uherském Hradišti. V Kroměříži přibude nejpozději do května 2019.

„Jedná se o špičkový přístroj, který v této části regionu opravdu potřebujeme,“ uvedl hejtman Jiří Čunek, jenž má zdravotnictví na starosti.

Půjde o nejmodernější rezonanci svého druhu ve Zlínském kraji, která bude kvalitou srovnatelná s vybavením ve fakultních nemocnicích.

Magnetická rezonance patří k nejsložitějším a nejdražším zobrazovacím metodám. Lékaři díky ní snadněji odhalí cévní mozkovou příhodu, roztroušenou sklerózu, rozsah rakoviny, vyhřezlou ploténku či různá onemocnění páteře. Její výhodou navíc je, že nemá škodlivé záření.

Čekací doba se má zkrátit

Ve Zlínském kraji tak budou celkem čtyři přístroje, což je ale pořád velmi málo. Například sousední Moravskoslezský kraj, kde žije dvakrát tolik obyvatel, jich má k dispozici jedenáct.

Nízký počet ve Zlínském kraji se pak odráží na čekacích dobách na vyšetření, které se v Baťově nemocnici pohybují kolem tří až čtyř týdnů, v Uherském Hradišti kolem osmi týdnů.

„Pacientů, kteří tuto diagnostiku potřebují, stále přibývá a bude dál. Po zprovoznění předpokládáme, že budeme schopni vyšetřit až sedm tisíc pacientů ročně a že se podaří zkrátit čekací doby na dva až čtyři týdny u plánovaných vyšetření,“ naznačila ředitelka Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Na pořízení rezonance si musí kraj i Kroměřížská nemocnice připravit dohromady zhruba 130 milionů korun. Přístavba budovy A v areálu špitálu, kterou velký přístroj nutně potřebuje, bude stát 90 milionů. To je o sedm milionů méně, než autor projektu předpokládal.

V nové budově, kterou firma začne stavět v červnu a dokončí ji příští rok na jaře, najdou pacienti i další diagnostické přístroje a pracoviště ortoptiky včetně provozního a technického zázemí obou provozů.

Aby vyšetření na magnetické rezonanci navazovalo na diagnostiku pomocí CT a sono přístroje, zmodernizují stavbaři také východní křídlo budovy A.

Dalších 40 milionů korun má podle zadání veřejné zakázky stát magnetická rezonance. Samotný přístroj vyjde na 25 milionů a dalších 15 milionů bude třeba na pozáruční servis na následujících šest let. Jde ale o předpokládanou cenu a veřejná soutěž ji s největší pravděpodobností sníží. Společnost, která rezonanci dodá, zatím nemocnice nevybrala.

Chystají se i další investice

Zlínský kraj v této chvíli stále bojuje o příspěvek z Evropské unie, který by měl pokrýt většinu nákladů na přístroj. Podle informací z ministerstva pro místní rozvoj je projekt zatím zařazený mezi náhradní. Výzva ale ukončena ještě nebyla a šance Kroměřížské nemocnice nejsou malé.

Tím ovšem investice do krajských nemocnic nekončí. V Kroměříži chce kraj postavit místo zbourané mazutové kotelny prostor pro parkování více než 60 automobilů, opravit kanalizaci, střechu jedné z budov, vyměnit dveře, rozvody vody i osvětlení a opravit ambulance v budově B.

Stavební firma se pustí také do rekonstrukce ústředního topení v ubytovně nemocnice v Uherském Hradišti. Ve stejném areálu postaví stěnu, která odhluční vzduchotechniku z nemocniční kuchyně.

Šedesát milionů korun si vyžádá plánovaný přesun hemodialýzy ve Vsetínské nemocnici do opraveného objektu K. Za 45 milionů pak kraj upraví prostory pro výjezdové základny zdravotnické záchranné služby v Otrokovicích. Na obě investice dojde příští rok.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Krajský úřad začal veřejně představovat ambiciózní projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která má stát osm...

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Mladík na internetu vyhrožoval, že bude střílet do lidí jako Breivik

Ilustrační snímek

Jednadvacetiletý muž ze Zlínska na sociálních sítích vyhrožoval střelbou do lidí a následnou sebevraždou. Vyjadřoval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz