Centrální příjem v Baťově nemocnici ve Zlíně.

Centrální příjem v Baťově nemocnici ve Zlíně. | foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně

Lidé s rakovinou se báli jít k lékaři, teď plní čekárny nemocnice

  • 3
Bolest břicha, nadýmání, nevolnost či ztráta chuti k jídlu. Běžné příznaky, které se dají vysvětlit mnoha důvody, mohou být při zanedbání rizikové. Právě tak se totiž na začátku projevuje rakovina slinivky, žaludku nebo žlučových cest.

Lékaři ve zlínské nemocnici letos napočítali více pacientů s těmito problémy.

„Nárůst bude asi o deset procent, což není sice moc, ale trend vidíme,“ řekla primářka onkologického oddělení Baťovy nemocnice Markéta Pospíšková.

„Lidé měli bolesti břicha, ale k lékaři nešli. Odkládali to, protože se třeba v ordinaci nechtěli nakazit covidem. Teď k nám chodí do nemocnice v pozdějších stadiích této diagnózy,“ dodala.

Jde o jeden z důsledků koronavirové pandemie a vládních nařízení spojených s omezením lékařské péče. Podle statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) loni klesl počet onkologických pacientů, což je oproti minulosti neobvyklé, protože dosud se počty naopak zvyšovaly.

Ve Zlínském kraji bylo v roce 2017 celkem 19 348 klientů VZP nemocných rakovinou, o rok později jich bylo 19 663, předloni 20 154, ale loni počet klesl na 19 511.

Za celou republiku jde o pokles o 5,2 procenta. Důvodem je podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka s největší pravděpodobností zanedbaná prevence. Pojišťovna zve své klienty adresně na tři vyšetření, která dokážou nemoc odhalit na začátku a tím zvýšit šanci na její vyléčení díky včas nasazené léčbě.

„Pokles jsme zaznamenali u všech tří preventivních programů, a to až o 17 procent za celou republiku. V některých regionech byl propad i výrazně vyšší,“ upřesnil náměstek ředitele VZP pro služby klientům Ivan Duškov.

„Letos se čísla návštěv pomalu vracejí do normálu, ale ještě v lednu zamířilo o pětinu méně pacientů na preventivní vyšetření karcinomu konečníku, o desetinu méně žen na mamografické vyšetření i na preventivní prohlídku zaměřenou na včasné odhalení karcinomu děložního hrdla,“ poznamenal.

Podle VZP přišlo loni ve zlínském regionu na vyšetření kvůli rakovině prsu o téměř deset procent méně žen, o čtrnáct procent méně jich navštívilo lékaře kvůli rakovině děložního hrdla a o osmnáct procent se propadla vyšetření karcinomu konečníku.

Očkujte se, nabádají zdravotníci

Onkologické oddělení v Baťově nemocnici přitom během pandemie a nařízeného omezení lékařské péče fungovalo téměř běžným způsobem. Ambulancemi tam prošlo asi deset tisíc pacientů, lékaři u nich provedli 62 tisíc vyšetření a hospitalizovali 1 800 nemocných. Rok předtím, který nepoznamenala covidová nákaza, byl co do počtu podobný.

Nákaza měla ale další důsledky. „Vidíme, že pacienti, kteří prodělali covid, jsou pak v horší fyzické kondici, což vede k tomu, že nemohou zvládnout naši léčbu a mají menší šanci na vyléčení. V roce 2019 jsme mohli u dvaceti pacientů nasadit kombinovanou léčbu, tedy chemoradioterapii. Letos máme takových lidí asi pět,“ upozornila Pospíšková. I kvůli tomu, aby pacientům s rakovinou dokázali zdravotníci lépe pomoct, opakovaně nabádají k očkování proti koronaviru.

„Už vyšly studie, že pacienti odléčení z onkologického onemocnění pak jsou v dlouhodobé remisi, třeba deset let jsou bez nádoru. A když pak onemocní těžší formou covidu, je vysoká pravděpodobnost, že se onkologické onemocnění zase vrátí. Protože se jim sníží imunita,“ poukázala primářka.

Problém je i v případě, kdy se pacient nakazí zrovna v době, kdy prodělává léčbu. Lékaři ji pak musejí přerušit, což zase snižuje šance na vyléčení.