Policii ve Zlínském kraji chybí lidé, většina zájemců neprojde testy

  14:59aktualizováno  14:59
Policie ve Zlínském kraji by aktuálně potřebovala až 20 lidí, aby naplnila potřebné stavy. Do roku 2020 by jich mělo podle plánů přibýt 150, scházejí však uchazeči o tuto práci a případní zájemci nezvládají přijímací testy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

V některých krajích je policistů akutní nedostatek, v jiných nechybí ani jeden. Zlínský kraj je zhruba uprostřed – během letošního roku tady sice nastoupilo 65 nových policistů, dalších deset až dvacet by jich však bylo potřeba. Podstav aktuálně hlásí Zlínsko a Vsetínsko.

„Stavy se nám nedaří naplnit, což je problém. Policisté, kteří slouží, dělají přesčasy. Práce nepočká, musíme zajistit výkon služby,“ přiblížil krajský zlínský ředitel Jaromír Tkadleček.

Papírově je přitom situace téměř ideální, zdejší policie má tabulkově naplněné stavy z 99 procent. Ovšem noví lidé, kteří letos přišli, vzápětí museli nastoupit na roční studium na policejní školu.

„Po dobu studia chybí ve službě. Takže musí více pracovat policisté, kteří v ní jsou. Situace by se měla zlepšit příští rok na jaře a v létě, kdy budou absolventi školy opouštět,“ věří Tkadleček.

U policie ve Zlínském kraji pracuje zhruba 1 300 lidí. A pokud jich šedesát studuje, některé ženy jsou na mateřské a někdo je nemocný, reálně podle Tkadlečka ve službě schází (byť ne tabulkově) 80 až 100 policistů. A to je jedno větší policejní obvodní oddělení nebo dvě malé.

Proto je potřeba stavy posilovat. Děje se to podle koncepce Rozvoje Policie ČR v letech 2016–2020. Píše se v ní o celosvětově rostoucí hrozbě terorismu, hrozbě Islámského státu či radikálním růstu legální i nelegální migrace.

„Jiným významným faktorem mohou být události související s výbuchem uskladněné munice ve Vrběticích,“ uvádí se v ní.

Největší problém? Fyzické testy a psychotesty

Zlínský kraj má navíc své specifikum. Slouží zde nejméně policistů na obyvatele z celé České republiky. A to o zhruba dvojnásobek, než je celostátní průměr.

„Abychom stavy příští rok alespoň trochu dorovnali, musíme přijmout třicet a více lidí. A bude záležet také na tom, kolik lidí naše řady opustí, protože půjdou do důchodu nebo do jiné práce,“ nastínil Tkadleček.

Jestli se podaří naplnit plány do roku 2020, si netroufá vůbec odhadnout.

„Doplňování stavů bolí, nejde to tak jednoduše, jak jsme si představovali,“ posteskl si krajský policejní šéf.

Důvod? Lidé o práci u policie příliš nestojí. Přesněji řečeno: jen zhruba každý čtvrtý projde náročnými přijímacími testy a uchazečů není zase tolik, aby se přes síto dostal potřebný počet lidí.

„Největší problém je při plnění fyzických testů a psychotestů. Úspěšných absolventů je jen 37 procent,“ upřesnila mluvčí zlínské policie Lenka Javorková.

Nástupní plat: 18 tisíc korun hrubého

Potenciální zájemce příliš neláká finanční hodnocení. Nástupní plat policisty je kolem 18 tisíc hrubého. Po studiu se zvedne na 22 tisíc. Aby se dostal aspoň na celostátní průměr, který je zhruba 27 tisíc, může to trvat i deset let.

„S tím nic nenaděláme, tak je to nastavené podle zákona. I proto někteří policisté odcházejí jinam, většinou na západ od našeho kraje, kde jsou vyšší platy,“ podotkl Tkadleček.

Policisté, kteří do Zlínského kraje přicházejí, pracují většinou na obvodních odděleních a dopravních inspektorátech ve všech čtyřech okresech.

Momentálně se objevuje více policistů v ulicích jako prevence proti případnému teroristickému útoku, jaký se před několika dny odehrál v Berlíně, kde vjel atentátník s kamionem do davu lidí na vánočních trzích.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Další z rubriky

Kvůli stavbě nové zlínské nemocnice Čunek obětuje rozšíření veřejné dopravy

Ilustrační snímek

Lidovecký hejtman Jiří Čunek řeší, jak přesvědčit hnutí ANO, aby v pondělí hlasovalo pro stavbu nové zlínské nemocnice....

Stoletou fordku, zachovalé bentley i moskviče mají v novém muzeu veteránů

V Kovozoo ve Starém Městě otevřeli výstavu veteránů. Nejstarším vozem je Ford T...

Muzeum veteránů otevřeli nedávno v areálu Kovozoo ve Starém Městě. Nejstarším exponátem, kterým se může pochlubit, je...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz