Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Zažít chvíli bez techniky? Památky a jejich zahrady jsou ideální místo

  10:51
Na nejnavštěvovanějších místech pořád chybějí turisté z ciziny, říká Petr Šubík, ředitel územní správy Národního památkového ústavu v Kroměříži. Jeho pracoviště řídí chod památek na celém území Moravy.
Petr Šubík je od roku 2018 ředitelem Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Petr Šubík je od roku 2018 ředitelem Národního památkového ústavu v Kroměříži. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Snaha státu chránit památky na svém území sahá až do poloviny 19. století. Od té doby se proměňovala forma, dokud se neustálila na dnešní podobě Národního památkového ústavu (NPÚ). Vznikl před třiceti lety a dělí se do čtyř územních památkových správ. Jedna z nich sídlí v Kroměříži a pečuje o historické objekty na Moravě.

„Všechny územní správy mají v péči kulturní památky, které jsou zcela mimořádné. My jsme ale rarita, protože máme Důl Michal v Ostravě, jedinou technickou památku, která ve správě Národního památkového ústavu je,“ říká Šubík.

Můžete ji trochu přiblížit?
Návštěvníci tam prožijí den horníka, který jde na poslední šichtu. Dostanou číslo, odrazí si příchod, jdou na svačinu a pak až k výtahu, kterým se horníci spouštěli do podzemí. Uvidí celou trasu v reálném prostředí a cestou zpět to vezmou přes sprchy. Celý původní soubor budov i s těžební věží a strojovnou je výborně dochovaný.

Máte na památkách ve správě více takových zážitkových programů?
Rozhodně, třeba v Miloticích na jižní Moravě se návštěvníci mohou převléct do historických kostýmů a vyjít si v nich do zámeckého parku. Lidi to promění, narovnají se, pánové pouštějí dámy do dveří. Naprosto platí, že prostředí kultivuje. V Uherčicích na zámku se zase lidé mohou pomocí tabletu v konkrétní místnosti podívat, jak vypadala v různých historických obdobích. Jak byla zařízená. To je trochu výjimka, obvykle jsem ten, kdo techniku spíš brzdí. Ale tady má význam.

Proč ji brzdíte?
Kolegům říkám, abychom se nevzdávali kartiček a razítek, které návštěvníci sbírají. Techniku máme neustále všude, památky nabízejí jedinečnou možnost být chvíli bez ní, zpomalit se, odpočinout si. Od kolegů z Polska vím, že jim před lety stát masivně dotoval digitalizaci a pořízení nejnovější techniky. A ukázalo se, že lidé to vlastně nechtějí. Že víc ocení, když jsou chvíli v klidu v zahradě a mohou vnímat věci kolem sebe.

V jaké kondici jsou památky na území Moravy na začátku nové sezony? Uvidí návštěvníci všechny, nebo je některá uzavřená?
Omezený provoz bude jen v zahradě lysického zámku, do konce roku pokračuje její obnova. Mimo to jsou všechny památky připravené přivítat návštěvníky ve standardním režimu. I památky ve Zlínském kraji, jen na Buchlově se ještě pracuje na obnově střech, provoz to ale neruší.

Veselo na place? Ani náhodou, směje se Vejdělek. Natáčení Aristokratky je u konce

Když mají památky jednotnou správu, nabízí se provázat jednotlivé objekty a posílat návštěvníky z jednoho na druhý. Funguje taková spolupráce?
Funguje a do značné míry naprosto přirozeně, protože návštěvníci své výlety a dovolené podrobně plánují. A ti, které památky lákají, chtějí vidět v daném místě víc než jednu. Samozřejmě tomu ale pomáháme, na konci každé prohlídky průvodce návštěvníky upozorní na památky v okolí a pozve je tam.

Vrátily se počty návštěvníků na dobu před koronavirovou pandemií?
To ne, i když postupně rostou. Loni byl celorepublikově propad v návštěvnosti více než milion návštěvníků, protože ještě pořád chyběli zahraniční turisté. To je obrovské číslo, které tuzemští návštěvníci zkrátka nemohou dorovnat. Znát je to hlavně na nejnavštěvovanějších památkách, jako je Český Krumlov, Karlštejn, Lednice nebo Hluboká. I čísla na památkách ve Zlínském kraji postupně rostou, jen na hradě Buchlově jsme měli propad, protože se opravovala střecha.

Jaké investice zasáhnou do letošní sezony?
Největší je obnova zámecké zahrady v Lysicích za 190 milionů korun. Ta bude letos dokončená. Ve Zlínském kraji pokračuje obnova střech včetně krovů a stropů na Buchlově. To už bylo za pět minut dvanáct. V Buchlovicích budeme pokračovat v obnově historických štol v rámci odvlhčení horního zámku. A v Buchlovicích vybudujeme retenční nádrž k zachycování dešťových vod, které využijeme v zámeckém zahradnictví.

Jaké novinky návštěvníky čekají?
Na Buchlově jistě nepřehlédnou novou šindelovou střechu na hospodářských objektech hradu. Je tam celkem 60 tisíc šindelů, které se vyráběly ručně ze dřeva z Valašska, východních Čech a ze Slovenska. V Květné zahradě je dokončená obnova vyhlídkové terasy na kolonádě, která byla dva roky uzavřená. A protože je to letos 25 let od zápisu zámku a zahrad na seznam UNESCO, připravili jsme se zámkem (zámek a Podzámecká zahrada je ve správě Arcibiskupství olomouckého, Květná zahrada zůstala ve správě NPÚ – pozn.red.) společnou vstupenku do zámku a Květné zahrady Via UNESCO.

Vyhlídka z kolonády v Květné zahradě je po dvou letech znovu přístupná

A co další zámky?
Ten ve Vizovicích chystá na konec května mimořádnou akci, na níž ukáže všechny předměty, které se za posledních dvanáct let restaurovaly díky štědrým donátorům zámku. A na zámku v Buchlovicích kováři restaurovali vstupní bránu a totéž bychom rádi letos udělali u přiléhající branky. Čeká nás taky oprava střech hlavní zámecké budovy, ale to se zatím připravuje.

V Kroměříži sídlí NPÚ v prostorách Arcibiskupského zámku, čeká vás však stěhování do armádní budovy na Hanácké náměstí. V jaké je to fázi?
Do poloviny roku bychom chtěli mít stavební povolení a v příštím roce začít s opravou. Největší položkou budou sítě, protože je to stará armádní budova, v níž se topilo v kamnech a elektřina tam nebyla vůbec. Naplánovali jsme tepelné čerpadlo, aby byla po opravě energeticky co nejsoběstačnější. Budova je posledních třicet let prázdná, nemá v dobrém stavu střechu, okna se musejí vyměnit. Bude to hodně práce, ale pohledově zůstane taková, jak jsou lidé zvyklí.

7. března 2019

  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Kraj získává na oblibě. Přijelo nejvíc turistů za posledních deset let

Čistá příroda, památky s nápaditým programem, oceňovaná funkcionalistická architektura či několikadenní festivaly....

V Jadrníčkově vile ve Fryštáku otevřeli týdenní stacionář pro dospělé

Rekonstrukce přístavby památkově chráněné vily ve Fryštáku skončila, nyní už prostory využívají lidé se zdravotním...

Vzácný orel stepní zamířil na Kroměřížsko, lákali ho hraboši na polích

Pro odborníky byl nejdřív hádankou. Zvláštního ptáka, který lovil na přelomu srpna a září v polích mezi Skašticemi a...

Všichni jsme tady jako sousedi, říkají v Ostrožské Lhotě, vesnici roku

Zahrádka před místní cukrárnou je téměř obsazená. Zákusky od Budařů jsou v okolí už více než třicet let vyhlášené, a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...