Gahurovo náměstí Práce by Zlínu záviděla i Praha, zůstalo však u plánů

  17:54
Zabývali se jím přední čeští i světoví urbanisté, kromě dvorního baťovského architekta F. L. Gahury také Vladimír Karfík nebo ikona funkcionalismu Le Corbusier. Přesto zůstalo zlínské náměstí Práce nedořešeným prostorem. Proměnu nevšedního prostoru nyní ve Zlíně představuje výstava.
Gahurův projekt z roku 1935 počítal s tím, že náměstí Práce by zabíralo prostor...

Gahurův projekt z roku 1935 počítal s tím, že náměstí Práce by zabíralo prostor 38 tisíc metrů čtverečních, čímž by mohlo konkurovat Václavskému náměstí v Praze. Vedle rozšířeného Společenského domu (dnešní hotel Moskva) by stálo divadlo s kinem, budovy by byly i po východní a západní straně. | foto: Muzeum města Brna

Zkuste si to představit. Vyšli byste z baťovské fabriky a vstoupili do monumentálního prostoru. Náměstí, na němž byste se ocitli, by zabíralo plochu asi 38 tisíc metrů čtverečních, čímž by se téměř vyrovnalo pražskému Václavskému.

Naproti vám by na svém místě stál rozšířený Společenský dům, nynější hotel Moskva, a vedle něj budova divadla s kinem, které by zmizelo z nynějšího místa.

Západní část náměstí od Březnické ulice by uzavřel čtverhran budov veřejných úřadů a za ním městských lázní, ústřední prádelny a desetipodlažní budova ústředního nemocničního ústavu – Domu zdraví. Tržnici byste hledali marně, byla stržena a nahrazena vyššími stavbami. Dominantu by tvořila nová správní budova o patnácti poschodích.

A to nejlepší na konec - doprava před vchodem do továrny by byla svedena do průkopu třicet metrů široké třídy Tomáše Bati a překlenuta plošinou pro pěší.

Tak viděl v roce 1935 náměstí Práce, které se po prudkém rozvoji Baťových závodů stalo novým srdcem Zlína, architekt František L. Gahura. Tato jeho představa stejně jako další vize jeho i jiných urbanistů však zůstaly jen na papíře.

„Bylo to dáno překotností výstavby, která byla předmětem obdivu, ale i kritiky. Nové náměstí se mělo stát v duchu progresivních myšlenek moderního urbanismu o ideálním průmyslovém městě hlavním centrem a jakýmsi obchodním, kulturním i společenským filtrem, kterým zaměstnanci procházejí při cestě z práce, a také velkým shromaždištěm při významných událostech,“ vysvětlila Ladislava Horňáková, kurátorka výstavy Proměny náměstí Práce, která je k vidění v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně.

Jinými slovy řečeno, ačkoliv se Gahura snažil ve svých regulačních plánech zohlednit rychlý rozvoj Zlína, vývoj byl přesto rychlejší.

„Ukazuje se, že velkorysé projekty včerejška nestačily již dnešku a tím méně zítřku,“ psaly v září 1935 podnikové noviny Zlín.

Nejdříve vlastně ani nebylo jasné, kde nové náměstí vznikne. Gahura mu zprvu v roce 1927 vymezil prostor před původním vstupem do továrny, mezi právě budovanými Masarykovými školami a prvním obchodním domem, dnešní Tržnicí. Stejně jako Gahura i později Vladimír Karfík počítal s tím, že tady také vyroste společenský dům a kino.

Výstava Náměstí Práce ve Zlíně a jeho proměny

Kde ji najdete
Výstavu zájemci najdou v grafickém kabinetu Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Nachází se ve druhém podlaží budovy č. 14 v areálu bývalých Baťových závodů.

Co ukazuje
Výstava představuje prostřednictvím originálních plánů a dobové fotodokumentace proměny stávajícího prostoru náměstí Práce ve Zlíně. Zlín se stal v meziválečném období díky prosperitě firmy Baťa moderním městem s nezaměnitelným architektonickým stylem i životním tempem a historie výstavby náměstí Práce se odvíjela spolu s jeho rozvojem. Kurátorka výstavy Ladislava Horňáková ji připravila k 60. výročí úmrtí dvorního baťovského architekta Františka L. Gahury, který se soustavně věnoval urbanistickému rozvoji Zlína.

Kdy je možné ji vidět
Výstava potrvá do 28. října. Prostory jsou přístupné denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

„V naznačeném duchu se ale nepokračovalo. Původně naplánované náměstí před rozevřenými křídly Masarykových škol by zřejmě kapacitně nestačilo rychle rostoucímu počtu zaměstnanců. Výstavba dalších budov se tak odklonila před nový vstup do továrny,“ upozornila kurátorka.

Tam vzniklo v letech 1930 až 1932 několik solitérů celoměstského významu. Vyrostlo Velké kino, Společenský dům i Obchodní dům, stavbám ale chyběla jakákoliv vzájemná návaznost.

„Když přijedu do Zlína, lituji, že (tento) prostor na věčné časy zvrtla bláznivá zlínská překotnost, nedomyšlenost a polovičatost a ovšem neinformovanost. To je srdce Zlína a zůstane vždy zrůdné,“ napsal kritická slova spisovatel Jaromír John svému příteli Gahurovi.

J. A. Baťa chtěl nejkrásnější náměstí na světě

Ten pak upravil náměstí Práce do výše popsané podoby velkorysého náměstí z roku 1935. Ve stejném roce do Zlína přijel jeden z nejvýznamnějších architektů minulého století Le Corbusier, jehož J. A. Baťa vyzval ke spolupráci.

„Pracoval na nové regulaci údolí Dřevnice od Zlína až po firemní satelitní sídliště a továrnu v Otrokovicích-Baťově. Zabýval se také náměstím Práce, i on navrhl uzavřít jeho západní část,“ připomněla Horňáková.

Svůj plán Gahura ještě o rok později poopravil. Zakomponoval do něj nové požadavky J. A. Bati na monumentálně pojaté shromaždiště s Památníkem práce a sochařskou výzdobou.

„Náměstí bude velmi změněno. Především odbouráme kino, které se během budování dostalo jaksi doprostřed náměstí. Máme ctižádost, aby to bylo nejkrásnější náměstí světa. Kdy to bude? Co nejdříve. Hned, jakmile si vyděláme, abychom mohli věnovati tolik na okrasu města a poučení přítomných a budoucích,“ představil své vize J. A. Baťa.

Realizaci nedovolila válka, ale architekti ve svých plánech neustali. „Ve svém posledním rozsáhlém návrhu Gahura radikálně odklonil osu náměstí od vstupní brány k nově postavené administrativní 21. budově firmy Baťa. Ta se totiž stala dominantou ovládající celý prostor,“ popsala kurátorka.

Velmi zajímavé byly návrhy, které vzešly ze soutěže, již firma Baťa vypsala v roce 1940, aby podpořila architekty. Například Bohuslav Fuchs navrhl zvýšené plató přes náměstí Práce a park Komenského až k náměstí Míru, čímž by propojil obě místa.

Po válce se zřejmě poprvé objevila myšlenka podchodu, s níž přišel Karfík. Z jeho návrhu regulačního plánu se však postavila jen šestietážová budova naproti mrakodrapu, dnes sídlo úřadů.

Ještě jednou, v roce 1959, architekti chtěli městské centrum přemístit. Posunuli ho v plánech směrem k dnešnímu Kongresovému centru, kde měly vyrůst budovy v duchu socialistického realismu.

Náměstí Práce ale zůstalo dodnes tam, kde původně vzniklo. Jeho podobu ještě změnil podchod, který v roce 1979 navrhl architekt Ladislav Pastrnek.

Modernizace se podchod dočkal po 35 letech. Návrh pochází z dílny architekta Pavla Chládka (více čtěte v článku Zlínský podchod za 50 milionů má problém: zatéká do něj už po otevření).

Rekonstrukcí prošla také Tržnice, ke konci se chýlí velká oprava Obchodního domu.

Naopak na své znovuotevření čeká Velké kino, které je kvůli havarijnímu stavu uzavřeno (více v článku Zlín chce mít ve Velkém kině po opravě i muzeum kinematografie). Stále však chybí ucelená koncepce tohoto prostoru.

Nejčtenější

Dva zranění při požáru pily na Vsetínsku, škoda půjde do stovek milionů

Velký požár pily na zpracování dřeva vypukl v noci na úterý ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Po třetí hodině ráno na místo vyjelo 18 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle...

Mladý jaguáří pár ze zlínské zoo má první mládě, v zajetí je to světový úspěch

Zlínská zoo slaví chovatelský úspěch světového významu. Jaguáří pár, pětiletá samice Yuna a tříletý samec Akabo, se poprvé stali rodiči. Mládě se narodilo 12. června, podle všech pozorování je...

Litoměřice ožily Pány kluky. Město se vrátilo do časů oblíbeného filmu

Severočeské Litoměřice se vrátily v čase o půl století zpět. Do doby, kdy se ve městě natáčely některé scény pro ikonický film Páni kluci. Příběh party kluků, kteří vyvádějí drobné lumpárny, ožil v...

Ewa Farna nadchla návštěvníky Holešovské Regaty. Je showmanka, pochvalovali si

Vystoupení Ewy Farne bylo vrcholem letošního ročníku festivalu Holešovská Regata, který se konal o víkendu v areálu zámeckých zahrad v Holešově. Sledoval jej plný areál a společně s Farnou si...

Natáčení seriálu Místo zločinu Zlín je u konce, v televizi bude příští rok

Poslední scéna, poslední dialogy, záběry a klapka. Filmový štáb, který od loňského listopadu natáčí nový televizní krimiseriál Místo zločinu Zlín, má za sebou poslední den ve Zlínském kraji. Teď se...

Zlín chystá skatepark za 70 milionů. Cena je příliš vysoká, namítá opozice

Vedení Zlína dlouhodobě upozorňuje, že městu scházejí peníze na investice, a proto si chce vzít úvěr 1,3 miliardy korun. Současně ale nyní zastupitelé schválili proměnu skateparku Bartoška v...

23. června 2025  9:21

Ewa Farna nadchla návštěvníky Holešovské Regaty. Je showmanka, pochvalovali si

Vystoupení Ewy Farne bylo vrcholem letošního ročníku festivalu Holešovská Regata, který se konal o víkendu v areálu zámeckých zahrad v Holešově. Sledoval jej plný areál a společně s Farnou si...

22. června 2025

Litoměřice ožily Pány kluky. Město se vrátilo do časů oblíbeného filmu

Severočeské Litoměřice se vrátily v čase o půl století zpět. Do doby, kdy se ve městě natáčely některé scény pro ikonický film Páni kluci. Příběh party kluků, kteří vyvádějí drobné lumpárny, ožil v...

21. června 2025  19:30

Slovácké divadlo chystá velké finále sezony. Přijede i prezident Pavel

Slovácké divadlo letos slaví 80. narozeniny a tomu odpovídá i celoroční program uherskohradišťské scény. Kromě uvedení české i světové premiéry soubor vyráží na rekordní počet festivalů a pořádá...

21. června 2025  9:11

Úžasné scenérie z vírníku. Cestovatel Paprčka obletěl Karibské ostrovy

Pilot, cestovatel, fotograf a autor knižní edice Česko z nebe Milan Paprčka obletěl ve vírníku Karibské ostrovy. Zúčastnil se desetidenní letecké expedice Piloti z Karibiku. Ostrovy zdokumentoval ze...

20. června 2025  18:24

ANO zlevnilo jízdné pro mladé. Je to celostátní populismus, říká opozice

Když koalice ANO a STAN ve Zlínském kraji nedávno schválila dvě změny v jízdném linkových autobusů a regionálních vlaků, pochlubila se jenom jednou z nich. A to tím, že lidé nad 75 let budou mít...

20. června 2025  15:38

Mladý jaguáří pár ze zlínské zoo má první mládě, v zajetí je to světový úspěch

Zlínská zoo slaví chovatelský úspěch světového významu. Jaguáří pár, pětiletá samice Yuna a tříletý samec Akabo, se poprvé stali rodiči. Mládě se narodilo 12. června, podle všech pozorování je...

20. června 2025  15:04

Drahé energie a málo surovin. Chemička Deza propustí více než stovku lidí

Valašskomeziříčská chemička DEZA, která patří do koncernu Agrofert, propustí ve druhé polovině letošního roku 123 lidí. Důvodem je nepříznivá ekonomická situace. Na konci roku bude mít chemička...

20. června 2025  10:41,  aktualizováno  11:04

Ewa Farna zraje jako víno, láká pořadatel na hlavní hvězdu Holešovské Regaty

Šéf Holešovské Regaty Michal Žáček mluví o letošním ročníku dvoudenního rodinného festivalu, který se koná tento pátek a sobotu v zámeckých zahradách v Holešově. Láká na Ewu Farnou, Tři sestry nebo...

20. června 2025  9:41

VIDEO: Devastující požár pily na Vsetínsku. Hasičský dron zachytil rozsah škod

Hasiči ze Zlínského kraje zveřejnili video z rozsáhlého požáru pily na zpracování dřeva ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Záběry z dronu ukazují práci hasičů i rozsah škod, které podle odhadů...

19. června 2025  18:04

Žena dávala malé dítě do autosedačky, vtom se vůz z kopce rozjel

Šťastný konec měla víkendová událost u přehrady Všemina na Zlínsku. Mladé ženě se v neděli po koupání rozjelo z kopce její auto ve chvíli, kdy poutala malého syna do autosedačky. Z vozidla stihla...

19. června 2025  15:29

Co plánuje vedení kraje? Ani tři čtvrtě roku po volbách to nikdo neví

Před čtyřmi lety krajská rada pod hejtmanem Radimem Holišem (ANO) zveřejnila programové prohlášení na začátku března, což bylo zhruba čtyři měsíce od vzniku koalice. Aktuální krajské vedení opět pod...

19. června 2025  11:39
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.