Tradici Krystyník představil na přehlídce starých řemesel Josefkol v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.
"Všechno je to precizní práce zaměřená na každý detail. Vysvětlovali nám, jak se vyrábějí opratě nebo jak řemeslníci pracují se dřevem. Je tady neobyčejná atmosféra," popsal jeden z návštěvníků Josefkolu Jaroslav Kašpárek.
Doma v Novém Hrozenkově má Krystyník dílnu se strojovým vybavením. Původním způsobem vyrábí dřevěná loukoťová kola, opravuje historické kočáry i veterány. "Teď je velký zájem o kola pro koňské hasičské stříkačky. Vyráběl jsem jich hned několik. Kolikrát mi dovezou jen torzo a já pak musím kolo sestavit celé znovu," upozornil Krystyník.
Má na co navazovat. Zatímco dřív kolář působil v každé vesnici, dnes je to řemeslné umění. "Na Moravě jsem sám. Ostatní koláři dělají řemeslo spíš po práci jako zábavu. Pro mě je to práce, která mě živí," podotkl Krystyník.
Sám o sobě říká, že je velký valašský patriot. Na své řemeslo nedá dopustit, a pokud ho předvádí na veřejnosti, vždy si oblékne i nezbytný valašský kroj. "Chtěl bych, aby tohle staré řemeslo nezaniklo," přeje si.
Kolář sní o vlastním učilišti
Dokonce má smělé plány. Rád by založil vlastní kolářské učiliště. "O řemeslo je velký zájem," řekl Krystyník. "Chodí za mnou nejen mladí kluci, aby se něco přiučili, ale také šikovní vyučení stolaři nebo řezbáři."
V rodině se řemeslu paradoxně nikdo nevěnuje, přestože má tři dcery a jednoho syna. Ale ten si vybral lékařské povolání. "Doufám, že řemesla se chopí některý z mých vnuků," poznamenal Krystyník.
Řemeslná přehlídka v Čechách pod Kosířem nebyla jedinou prázdninovou přehlídkou, které se Krystyník účastní. Už o víkendu předvede své umění v Dřevěném městečku v Rožnově pod Radhoštěm. Valašské muzeum v přírodě totiž hostí Den řemesel a setkání kovářů.