„Průměrná mzda dělnických profesí za rok 2022 činila více než 51 tisíc korun. Od začátku roku 2023 pak došlo k jedenáctiprocentnímu nárůstu mezd, proto se dá předpokládat, že aktuální průměrná mzda v naší společnosti je 55 tisíc korun,“ přiblížil jednatel Continentalu Barum Libor Láznička.
Během loňska dostali pracovníci také vyplacenu třináctou i téměř celou čtrnáctou mzdu.
Kolektivní smlouva je uzavřená na pět let. Její novinkou je i navýšení odstupného: při 35 a více odpracovaných letech je to deset průměrných výdělků a při 40 a více letech jedenáct. Zvedá se rovněž příspěvek při narození dítěte ze tří na pět tisíc korun. O dvacet procent se zvyšují odměny za pracovní i životní výročí.
Firma pociťuje pokles odbytu u nákladních i osobních plášťů, což její situaci komplikuje. Své zaměstnance si však chce udržet, proto jim přidává. V otrokovickém Continentalu pracuje 5 400 lidí.
O pět procent si na mzdách polepší zaměstnanci holdingu Mesit se sídlem v Uherském Hradišti. Navýšení se týká prvního čtvrtletí, v případě pozitivního vývoje se zvýší o další dvě procenta. Loni to bylo až o deset procent, také zde se projevuje nejistota. „Navýšení mezd významně ovlivňuje plánované výrazné navýšení nákladů spojené s energiemi a celková tržní nestabilita,“ zmínil Jan Šebek Cholewa, ředitel pro HR a vnější vztahy Mesitu.
Holding se zabývá výrobou letecké přístrojové a komunikační techniky, zaměstnává 850 lidí. Pokud jde o benefity, firma nově zavádí den volna pro rodiče, jimž se narodí potomek nebo nastupuje do školy, a také den volna pro návštěvu lékaře specialisty. Dlouhodobým zaměstnancům se zvyšuje nárok na dovolenou o jeden den za deset odpracovaných let.
Zlínská plastikářská firma Spur přidává v průměru 4,8 procenta v základních mzdách. Zvyšuje i příplatek za práci v noci a zavádí příplatek za práci na odpolední směně. „Jsme obezřetní v očekávání, jak se bude vyvíjet situace na trhu. Benefity máme pro příští rok stejné jako letos,“ poznamenala HR manažerka Helga Gregarová.
Ve společnosti Spur pracuje 340 lidí a loni jim vedení zvyšovalo jen variabilní část mzdy.
Zlínská plastikářská firma Promens slíbila před rokem, že svým pracovníkům přidá šest procent, nakonec od toho kvůli složité ekonomické situaci upustila. Letos zvedá mzdy o čtyři procenta. „Letos na to peníze máme. Do rozpočtu na rok 2024 dáváme šest procent s tím, že rozdíl dvě procenta je rezerva pro případ pozitivního vývoje,“ upřesnil ředitel Promens Robert Zatloukal. „Výše je kompromisem mezi konkurenceschopností a reálnými možnostmi firmy.“ Společnost zaměstnává 330 lidí, benefity se jim nemění.
V Krajské nemocnici Tomáše Bati se vedení dohodlo s odbory před koncem loňského roku, smlouva by měla být podepsaná v nejbližších dnech. Než se tak stane, nechce vedení její obsah komentovat. „Vzhledem k novému mzdovému řádu v roce 2023 šlo do mezd zaměstnanců celkem 160 milionů korun,“ naznačila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
K novým bonusům patří to, že už od konce loňského roku mají lékaři po službě garantovaný den volna a vznikl i odbor pro vzdělávání.
Jasno už mají také na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, ale tam nepřidávali loni a nebudou ani letos. „Nedostatečné financování vysokých škol nám to bohužel zatím neumožňuje,“ konstatovala Petra Svěráková, mluvčí zlínské univerzity, kde pracuje zhruba tisíc lidí.
V některých dalších podnicích kolektivní vyjednávání ještě ukončena nebyla, i tam ale většinou počítají s tím, že se budou mzdy zvedat. „Věřím, že se domluvíme s odborovou organizací zkraje roku a půjde o dohodu rozumnou pro obě strany,“ nastínil finanční ředitel zlínské strojírenské firmy Tajmac-ZPS Jan Kurinec. „Za roky 2022 a 2023, kdy byly inflační tlaky na náklady našich zaměstnanců nejvyšší, došlo v naší společnosti k průměrnému růstu mezd přesahujícímu dvanáct procent,“ doplnil.
Ve zlínském Tajmacu-ZPS pracuje zhruba 600 lidí, v celém holdingu v Česku asi 1 150.
Ani ve zlínské Kovárně Viva, která má 420 zaměstnanců, nemají ještě jasno. Loni tam zvedaly mzdy o šest procent. „Na začátku prosince bylo vyjednávání zahájeno, ale vzhledem k nejistotě ve vývoji cen energií a oceli bylo po vzájemné dohodě odloženo na začátek ledna 2024,“ uvedla personální ředitelka Martina Pravdová. „Navýšení mezd bude kopírovat vývoj v našem odvětví.“
14. června 2023 |