Muž opravil válečný hrob připomínající jeho dědu. Stát mu poděkoval

  11:34aktualizováno  11:34
Jako jediný člověk v­ této zemi na vlastní náklady opravil státem evidovaný válečný hrob. Od ministerstva obrany za to dostal metál. Kvůli oficiálnímu ocenění ale pětašedesátiletý Josef Vajda z Ludslavic v letních vedrech s kolečky přes pole k rodinnému pomníku půl kilometru za vesnicí nejezdil.

Josef Vajda opravil na své náklady válečný hrob svého dědy. Stát mu poděkoval. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Slíbil jsem, že to budu mít hotové do 21. srpna, kdy má děda výročí," říká. Právě toho dne roku 1917 padl u Gorice na italských hranicích jeho děd Josef Vajda.

"Jsem jeho druhý nástupce. Patří to k této chalupě, byla pro mě malá povinnost hrob spravit," promlouvá z něj zodpovědnost za odkaz rodu. "Chodím tam každý rok na výročí zapálit svíčky," dodává.

Jeho děd se narodil na Svatého Václava 28. září 1872 v obci, která tehdy ještě nesla jméno Rudslavice. Do války narukoval v 45 letech.

"Když padl, zůstala babička sama se čtyřmi dětmi. Tata měl tehdy šest roků a byl jediný kluk, od mala musel dělat s­ koni, krávami a starat se o čtrnáct hektarů hospodářství," vzpomíná, jak tvrdě první světová válka postihla jeho předky.

"Jeho tělo zůstalo tam. Babička mu proto postavila pomník u křižovatky polních cest na konci svého pole," vysvětluje. Dopisy z fronty, rodinné fotky, nic z toho v rodině nezůstalo.

"Jak padl nevím, asi ho někdo zastřelil. Otec jen říkal, že přišla zpráva, že 'padl u Gorice na hranici italské', jak stojí na pomníku. Tam je taky jediná jeho fotka. Divím se, že je za tolik roků pořád taková pěkná," přiznává Vajda.

O pomník se stará mnoho let, před osmi lety u něj pokácel uschlé smrky, vykopal pařezy a vysadil lípy. Rezavá ohrádka ho ale loni přiměla uvažovat o důkladnější obnově.

U nového kovaného oplocení, které usazoval na místo jeřábem, nezůstalo. Nakonec se s pomocí kameníka na jaře pustil i do opravy samotného pískovcového pomníku. Před žněmi však s ­technikou na místo nemohl.

A protože staré polní cesty dávno zmizely při zcelování polí, vozil si zámkovou dlažbu a písek po ornici ve stopách od postřikového stroje.

Dotace nestačila, přispěl kraj

Ocenění, které za péči o pomník dostal, připisuje Vajda úředníkům z holešovské radnice a z kraje, kteří jej za to do Prahy navrhli.

"Oni mají tu zásluhu," tvrdí skromně. Kraj mu nakonec na obnovu zčásti přispěl, protože Vajdovy náklady na opravu se nevešly do částky, od které dotaci poskytuje ministerstvo.

Plaketu Ministerstva obrany ČR za vzornou péči o válečné hroby převzal Josef Vajda na malé slavnosti přímo u pomníku letos 15. října. Plamen na plaketě symbolizuje plamínky svíček na hrobech zabitých vojáků a svým tvarem připomíná slzu.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Z nákladního auta na D1 vytekla kyselina sírová, řidič zřejmě zaspal

Jiří Vaculík (vlevo) a Petr Chmela začínali coby spoluhráči v kapele Symfonik...

Mikrospánek mladého řidiče zřejmě stál za nehodou nákladního auta, které převáželo barely s vysoce koncentrovanou...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Další z rubriky

Modernizaci trati ve Zlíně brzdí spor o přejezd, bude se i vyvlastňovat

Přejezd v Přílukách vede z hlavní cesty od Vizovic přes koleje do průmyslového...

V přípravě elektrifikace železniční trati z Otrokovic do Zlína a Vizovic se stát zasekl na přejezdu ve zlínské části...

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Otrokovice zakázaly žebrání vyhláškou, vykázat bezdomovce ale nedokážou

Ilustrační snímek

Radnice Otrokovic na Zlínsku se dlouhodobě snaží vyřešit problémy s bezdomovci, kteří mnohdy obtěžují občany. Pomoci má...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz