Napadání družky, zamykání dětí. Za týrání rodiny si muž odsedí osm let

  12:21aktualizováno  12:21
Místo pěti a půl roku osm let vězení. Vrchní soud v Olomouci zpřísnil trest muži ze Vsetínska, který dlouhodobě týral svoji partnerku a dvě děti. Ty podle rozsudku kvůli chování otce trpí posttraumatickou poruchou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Odvolací soud vyhověl žalobci, který původní trest ve výši 5,5 roku stanovený v listopadu olomouckým krajským soudem považoval za nepřiměřeně mírný.

Obhajoba naopak žádala zproštění, protože podle ní pro psychické i fyzické týrání nejsou důkazy.

Čtyřiačtyřicetiletý muž ze Vsetínska si má trest odpykat v nejpřísnějším typu věznice. Podle rozsudku svou rodinu týral sedm let, děti si z chování otce odnesly posttraumatickou poruchu.

Podle soudu není o jeho jednání pochyb, svědčí o tom řada důkazů i výpovědi svědků. Podle vrchního soudu byl původně uložený trest nepřiměřeně mírný.

„Je třeba ukázat na délku trvání jeho agrese vůči nejbližším, která dosahuje řádu sedmi let. Už v minulosti byl odsouzen pro násilnou trestnou činnost,“ uvedl předseda senátu vrchního soudu Vladimír Rutar.

V potaz je podle něj třeba vzít i to, že obžalovaný neprojevil žádnou míru sebereflexe.

Podle soudu muž svou partnerku psychicky i fyzicky týral od roku 2007 do roku 2014. Opakovaně ji zesměšňoval, fyzicky napadal, sprostě jí nadával, vyhrožoval jí umístěním na psychiatrii a zakázal jí stýkat se s rodinou. Ženu se podle obžaloby snažil izolovat od okolí.

Podle spisu muž také léta týral své dvě děti, pálil jim hračky, zamykal je samotné v domě, byly zcela odloučené od svých vrstevníků.

U dívky i chlapce rozpoznali znalci psychickou posttraumatickou poruchu, která se mimo jiné projevovala strachem z otce a poruchami spánku.

V trestním rejstříku má muž deset záznamů

Žalobce Jaroslav Kandráč požadoval u odvolacího soudu trest v délce 8,5 roku.

„Krajský soud při ukládání trestu nezohlednil všechny okolnosti, jde především o velmi negativní následky, které zanechalo jednání obžalovaného na dětech,“ uvedl Kandráč.

Také zmocněnkyně poškozených považovala původní trest za nepřiměřeně mírný. „Docházelo k týrání dvou dětí, a to de facto od jejich narození. Byly přítomny dlouhodobému psychickému týrání své matky v podobě jejího ponižování. Neměly podněty lásky a bezpečí, místo toho prožívaly dlouhodobý strach,“ uvedla zmocněnkyně.

Obžalovaný při procesu vystřídal pět obhájců a na soudce krajského soudu poslal čtyři stížnosti. Kvůli podjatosti podal stížnost i na předsedu senátu vrchního soudu.

„Chybějí důkazy, které by obžalovaného usvědčovaly z nějakého psychického týrání,“ uvedl obhájce.

Podotkl, že soud vychází hlavně z výpovědi poškozené a lidí, kterým se měla svěřit, což obhajoba nepovažuje za věrohodné. Muž, který je ve vazbě, se dnešního jednání neúčastnil.

Obžalovaný se podle soudu dopustil týrání osoby žijící ve společném obydlí, zločinu týrání svěřené osoby a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, hrozilo mu původně pět až 12 let vězení.

Trest je souhrnný, zahrnuje i předchozí půlroční odsouzení zlínským soudem za podvod. V rejstříku trestů má muž již deset záznamů.

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Ve Zlíně začíná filmový festival. Cestuj, objevuj a poznávej, vyzve děti

Egypt, rok 1947. Miroslav Zikmund filmuje východ slunce na Cheopsově pyramidě.

Zlínský filmový festival pro děti začíná. Nabídne 280 snímků z 51 zemí světa a uctí cestovatelskou dvojici Hanzelka +...

Pomáhal zakrýt miliardové podvody, teď Březinův komplic dostal devět let

Petr Němeček podle obžaloby stát na daních připravil o 248 milionů korun.

Za pomoc se zakrytím nelegálních obchodů s lihem organizovaných Radkem Březinou uložil zlínský soud Petru Němečkovi...

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

Najdete na iDNES.cz