Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zlínský mrakodrap plný tajů a unikátů. Podzemní labyrint čeká na probádání

  13:23
Tento týden je to přesně dvacet let od velkolepé rekonstrukce, po níž se budova číslo 21 v továrním areálu ve Zlíně, které místní neřeknou jinak než mrakodrap, otevřela veřejnosti. Dnes v ní sídlí krajský nebo finanční úřad. Některá místa jsou ale stále skrytá a tak trochu utajená. A stovky metrů dlouhý tunel, který je součástí dodnes neprobádaného a mnoha kilometrů čítajícího podzemního labyrintu pod baťovským areálem, je jedním z nich.

František Mikulička, bývalý dlouholetý správce budovy, vezme do ruky svítilnu a na nohy si nazuje gumáky. „Když zaprší, do tunelu zatéká a na zemi je bláto,“ vysvětluje.

Tunel je poslední léta ve vlastnictví města a vede od 23. budovy pod mrakodrapem až k trolejbusové točně pod sportovní halou.

„Spousta výlezových šachet je ucpaných, ty zbylé zase uzamčené, aby se sem nikdo nedostal,“ popisuje Mikulička a vypráví, že hlavně v 90. letech se tady schovávali narkomani nebo bezdomovci.

Před dvaceti lety prošla 21. budova v baťovském areálu, která je nejvyšší ve Zlíně, velkou rekonstrukcí. Sídlí v ní Zlínský kraj a Finanční úřad a z nejvyššího patra je výhled na celé město a jeho okolí. (říjen 2024)

Dokazují to posprejované zdi, na zemi se místy válejí skleněné střepy či jiný nepořádek. Hlavní vstup už dnes chrání pevné ocelové dveře. Na některých zdech pak jsou nápisy v němčině jako pozůstatek německé okupace za druhé světové války. Chodby jsou klikaté a plné zatáček či odboček. Do některých z nich už se dlouho nikdo neodvážil jít.

„Tunel dříve vedl údajně až k Dřevnici, ale to už dnes nikdo neví,“ prohodí Mikulička a svítilnou ukazuje na dveře směřující k nedaleké EUC Klinice, což je bývalá nemocnice Atlas.

„Počítalo se s tím, že kdyby bylo za války potřeba, převáželi by se tudy ranění a nemocní. A tunel by se samozřejmě používal i na evakuaci lidí z mrakodrapu,“ říká muž, jenž zná „jednadvacítku“ tak dobře jako málokdo.

Důmyslný závěsný koš na mytí oken

Když vyjede do poslední, šestnácté etáže, ukazuje „kočku“, což je stanoviště původního pojízdného koše na mytí oken. Budova totiž byla už v době svého vzniku plně klimatizovaná a vnější okna tak nejde otevřít.

K jejich mytí se dříve musel používat důmyslný závěsný koš. Ovládal se čtyřmi knoflíky a pro vyhnutí se poryvům větru měl dva elektromagnety přichycené k okenním rámům. Kolem budovy se pohyboval po kolejnici s trolejemi tvořícími elegantní „římsu“ mrakodrapu a to ve všech směrech.

Železobetonový skelet mrakodrapu postavilo 40 dělníků se čtyřmi jeřáby za 160 dnů.

Celý mrakodrap má přitom 10 tisíc metrů čtverečních skla, takže umývači se pořádně nadřeli. Dnes už si Zlínský kraj objednává jednou za rok specializovanou firmu.

Zajímavosti o mrakodrapu

  • Otevřený byl v roce 1938 a fungoval jako sídlo vedení firmy Baťa. Prvním návrhem byly třípodlažní a vzájemně propojené objekty, architekt Vladimír Karfík však navrhl postavit sedmnáctiposchoďový mrakodrap, kde by byly kontakty pomocí rychlovýtahů mnohem úspornější než při třech oddělených budovách.
  • Budova vysoká 77,5 metru vyrostla za pouhé dva roky. Ve své době to byla druhá nejvyšší budova v Evropě. Udává se, že železobetonový skelet postavilo 40 dělníků se čtyřmi jeřáby za 160 dnů.
  • Celá stavba mrakodrapu přišla bez vybavení interiéru na 8,8 milionu korun. V budově byla nejmodernější technika – od výtahů přes telefony až po klimatizaci. V jednotlivých patrech byly velkoprostorové kanceláře o rozměrech 80 krát 20 metrů. Každá z nich pojala kolem dvou stovek úředníků, k jejichž dopravě sloužila čtveřice rychlovýtahů doplněná o páternoster, nákladní zdviž a výtah pro návštěvy.
  • V listopadu 1944 mrakodrap náhodou unikl poškození při bombardování, které poničilo část Baťovy továrny. Po únoru 1948 změnila jeho tvář výrazněji jen přístavba vzorkovny na střešní terase. Až v roce 2004 byla dokončená rozsáhlá rekonstrukce.

Ještě o patro výš, nad známou terasou, z níž je krásný výhled, se pak nachází strojovna pojízdné kanceláře Jana Antonína Bati. Vedle ní pak stojí původní rozvaděč z baťovské éry, který už je dnes nefunkční. „Tady stojíme na nejvyšším bodě budovy, pokud nepočítáme její střechu. Dříve sem museli dávat stroje velkým jeřábem,“ líčí Mikulička.

Původní prvky zůstaly

Rekonstrukce v roce 2004 vyšla na 630 milionů korun a získala cenu v soutěži Grand Prix Obce architektů. Na projektu spolupracovali architekti Petr Všetečka, Ivan Bergmann a Ladislav Pastrnek.

„Nedostatky na fasádách byly citlivě nahrazeny původním materiálem. V interiérech se architekti snažili zachovat co nejvíce původních prvků, jinak využili repliky svítidel či kování,“ popsala Lucie Šmardová ze spolku aArchitektura.

„Dispozice kancelářských etáží je nově členěna na oddělené pracovny s vnitřní chodbou, původní podoba je pouze v osmém – ředitelském patře, kde se nachází vestavěný nábytek i originální zlinolit,“ dodala.

Právě osmé patro je pro návštěvníky atraktivní už svou minulostí. Zatímco zbylá patra fungovala jako klasický open space s přibližně 200 úředníky v jedné velké kanceláři, interiér osmého patra tvořily jednotlivé kanceláře ředitelů. Dnes zde nechybí busty Tomáše a Jana Antonína Bati či velká mramorová deska připomínající znárodnění firmy v roce 1945.

Turistickou klasikou pak je projížďka výtahem se zařízenou kanceláří Jana Antonína Bati o rozměrech pět krát pět metrů nebo terasa v posledním, šestnáctém patře nabízející úchvatný výhled na město a jeho okolí. Před několika lety sem přibyl obrovský bronzový model města ze 40. let s miniaturami typických zlínských budov.

Jde o další z mnoha vylepšení mrakodrapu od zmíněné opravy z roku 2004. Naposledy letos na jaře skončila obnova jeho fasády včetně cihelných pásků. Díky tomu tak mrakodrap získal původní patinu.

Autor:
  • Nejčtenější

Ospalý Zlín nastartoval starosta, který spekuloval. Ve Vídni se střelil do hlavy

Premium

Rekordních 25 let stál na konci 19. století Mikuláš Kašpárek v čele Zlína. Oblíbený starosta pomohl nastartovat rozvoj města. Zasloužil se o vznik důležitých budov i nárůst počtu obyvatel. Za svoji...

3. prosince 2024

Série zranění myslivců během jediného dne. Všechny postřelili jejich kolegové

Na Děčínsku a Kroměřížsku došlo v průběhu dne k třem nehodám, při nichž byli poraněni myslivci. Ve všech případech šlo o střelné zranění způsobené jejich kolegy během honů. „Ani jeden nemá vážné...

30. listopadu 2024  18:13,  aktualizováno  18:21

Čubovi slušovičtí hauři si zvykli na obdiv, revoluci nesli těžce, míní historik

Premium

JZD Slušovice, řízené agronomem Františkem Čubou, se stalo za komunismu fenoménem. Jak to v něm opravdu fungovalo a co z něj po převratu zůstalo, vysvětluje historik Ondřej Ševeček, který se spolu s...

29. listopadu 2024

Řidič na silnici srazil starší pár. Žena zemřela, muž je těžce zraněný

Tragická nehoda v obci Ústí na Vsetínsku si ve čtvrtek odpoledne vyžádala jeden lidský život a jednoho těžce zraněného. Potvrdila to policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Řidič při výjezdu z obce srazil...

28. listopadu 2024  20:33,  aktualizováno  29.11 10:57

Zelená pro dálnici do Fryštáku. Ministr dopravy odmítl stížnosti aktivistů

Ministr dopravy odmítl odvolání ekologických spolků a s mírnými změnami potvrdil povolení na dostavbu hlavní trasy dálnice D49 z Hulína do Fryštáku. Do poloviny příštího roku by měl být dokončený...

2. prosince 2024  15:38

Kroměříž buduje další nové cyklostezky, napojí se k trasám na Olomoucku

Nové příležitosti k jízdě na kole mají lidé v Kroměříži. Město dokončilo cyklostezku spojující části Kotojedy a Vážany. Teď chystá další úsek směrem na Postoupky. Dorovnává tak dluh v této oblasti...

5. prosince 2024  6:18

Dukla - Slovácko 1:2, obrat po půli, body zařídili střídající Krmenčík s Havlíkem

Fotbalisté Slovácka se po třech dnech znovu poprali s nepříznivě se vyvíjejícím zápasem v Praze. Po víkendové remíze na Bohemians, kde dotáhli dvoubrankové manko, otočili zápas odloženého osmého...

4. prosince 2024  19:21

Baťovy hodinky budou v památníku i v zimě. Kvůli teplotě ale jen virtuálně

Vzácné kapesní hodinky, které měl u sebe Tomáš Baťa, když se 12. července 1932 zabil v letadle, budou ve Zlíně k vidění celoročně. Zatím je na zimu z nevytápěného Památníku Tomáše Bati stěhují do...

4. prosince 2024  14:26

Je fajn občas vypnout hlavu. Brankář Huf o konkurenci i vlastní módní kolekci

V Maxa lize se chlubí nejnižším průměrem inkasovaných gólů (1,67). I díky němu vládnou v půlce základní části hokejisté RI Okna Zlín soutěži. A že brankář Daniel Huf oproti předchozím sezonám prosedí...

4. prosince 2024  13:59

Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ

Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...