Odborníci poukazují na velký počet motýlů a pestrost, nyní navíc narazili na několik vzácných druhů.
„Letošní rok je pro motýly velice příznivý. Bylo velmi teplé jaro, takže přežila spousta housenek a kukel, které dříve umíraly na plísňová onemocnění,“ poukázal entomolog Lukáš Spitzer z Muzea regionu Valašsko.
Jedním z posledních objevů je potvrzení výskytu ohroženého soumračníka čárkovaného v oblasti Radhoště.
„Jde o nejvýše položenou populaci tohoto motýla na našem území. Jeho objev je výsledkem lidské práce při zušlechtění zarostlého území,“ vyzdvihl Spitzer.
V okolí Hovězí a Valašské Polanky existuje populace soumračníka podobného, který se dříve v CHKO Beskydy vůbec nevyskytoval.
Přímo na Vsetínsku je zdokumentovaný i perleťovec ostružinový, kterého tu nikdo nespatřil už tři roky.
Perličkou je pak objev nočního motýla šedovníčka horského v rezervaci Makyta v Huslenkách. Tento hnědošedý motýl se na Moravě neobjevil neuvěřitelných 100 let. Dlouhou dobu byl u nás i ve většině okolních států dokonce veden jako vyhynulý.
„V Javorníkách musel přežívat ve starých smíšených lesních porostech stále a byl určitě jen přehlížen,“ domnívá se Spitzer.
Motýl potřebuje na loukách mateřídoušku či dobromysl
Valašsko je podle něj pro obdivovatele motýlů ideálním místem. Dáno je to především členitostí území, které tolik nepoškodilo intenzivní hospodaření velkých zemědělských podniků. Zásluhu mají také ochránci přírody, kteří hmyzu vytvářejí vhodné podmínky.
„Jde o údržbu horských smilkových trávníků. Řadu ploch jsme vyčistili. Snažíme se kosením a pastvou ovcí o vhodný způsob hospodaření na těchto prostranstvích,“ vysvětlil Petr Konupka z rožnovského ČSOP Salamandr.
Ochránci se souhlasem majitelů pečují o řadu různých ploch a snaží se simulovat druh pastvy, který se dělal v minulosti.
„Jednou za rok se tu ovce přepasou, ale pak už se tam neobjeví. Na některých loukách rostou byliny jako mateřídouška či dobromysl, které motýl potřebuje, aby přežil a housenky se měly na čem vyvíjet,“ doplnil Konupka.
Efekt se dostavil velmi rychle. Vynikajícím úspěchem je například rozšíření vzácného a nádherného motýla modráska černoskvrnného z údolí Vsetínské Bečvy do údolí Rožnovské Bečvy.