Jak zachránit neprodané jídlo? Pomáhá aplikace nabízející „záhadné“ balíčky

  10:12aktualizováno  10:12
Matěj Káňa ze Zlína s kamarády spustil revoluční mobilní aplikaci Jídlov, která má za účel prodat nevyužité potraviny a zamezit tak zbytečnému plýtvání v obchodech, pekárnách či restauracích. Služba bude brzy dostupná v Praze a v plánu je rozšíření do dalších míst v republice.

Matěj Káňa patří mezi tvůrce mobilní aplikace Jídlov. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zná to většina lidí. Z obchodu si občas přinesou více potravin než spotřebují. A tak se někdy stane, že jídlo z lednice či spíže putuje do koše. Stejnou zkušenost měl i Matěj Káňa ze Zlína. Častokrát sám sebe přistihl, že mu jídlo doma zbytečně zůstává a nakonec jej musí vyhodit. Ještě více jej ale zarazilo, kolik nevyužitých potravin zůstává v obchodech, pekárnách či restauracích.

Spolu s kamarády tedy přemýšlel, jak by se tomuto problému dalo předejít. A přišli s originálním řešením. Speciální mobilní aplikaci Jídlov spustili před pár dny.

„Funguje to jednoduše. Zákazníci si objednají potravinové balíčky seskládané z jídla, které se daný den neprodá. Následně si je vyzvednou ve smluvenou hodinu s výrazně sníženou cenou,“ popisuje Káňa.

Fotogalerie

Aplikaci si zájemci jednoduše stáhnou do svého mobilního telefonu v Google Play nebo App Store. Uvidí počet volných balíčků v provozovnách ve svém okolí, klepnutím do displeje si zboží v konkrétním podniku objednají a v určený čas vyzvednou.

Celé to funguje trochu jako hra, kde uživatelé jídlo „loví“. Vtip je v tom, že zákazníci dopředu nevědí, co v inzerovaných balíčcích naleznou. Obchodníci je sestaví pokaždé jinak, podle potravin, které se zrovna nevyprodají.

„Lidé se mohou orientovat podle charakteru obchodu. Například v kavárně lze předpokládat, že v balíčku budou zákusky, chlebíčky nebo saláty, v pekárně zase dostanou nějaký mix pečiva,“ říká Káňa.

Některé podniky už mají přebytek potravin vyřešený

Se svými kolegy se inspiroval v Dánsku, kde podobný projekt již funguje. Celý princip je nastavený tak, aby byl výhodný jak pro zákazníky, tak pro obchodníky.

Lidé přes aplikaci mohou pořídit oběd či večeři i za poloviční cenu a provozovatelé obchodů i restaurací zase výrazně umažou ztráty za vyhozené potraviny. Káňa si přímo v terénu ověřoval, o kolik peněz takto přijdou.

„Například paní v pekárně mi krátce před zavíračkou řekla, že dnes vyhazuje zboží za patnáct set, což je pro ně ještě úspěch. Nedá moc práce zjistit, kolik peněz jim takovým způsobem utíká,“ upozorňuje pětadvacetiletý podnikatel, který už má za sebou zkušenosti s vývojem webových stránek a e-shopů.

Aplikace Jídlov v současné době startuje ve Zlíně, ale už nyní se připravuje vybudování sítě partnerů v Praze. Cílem projektu je pokrýt celou republiku. Od uživatelů má zatím dobrý ohlas.

„Postupem času jsme přišli na to, že aplikace může fungovat pro celou řadu provozoven, včetně restaurací, které vaří polední meníčka. Zbylé porce mohou takto prodávat za zvýhodněnou cenu v odpoledních hodinách.“

Důležité je podle něj především ztotožnění uživatelů s prvořadým účelem této aplikace, kterým je záchrana jídla. Zákazníkům se výjimečně může stát, že jim obchodník objednaný balíček stornuje, protože zboží vyprodá.

„Je třeba to chápat tak, že jídlo nepřišlo nazmar. Ale nemyslím, že tato situace bude nastávat příliš často. V zájmu prodejců je, aby se zákazníci vraceli, a proto se budou vždy snažit nějaký balíček sestavit,“ ujišťuje Káňa.

Ten narazil i na provozovatele, kteří už mají přebytek potravin vyřešený po svém – například spolupracují s azylovými domy nebo dávají potraviny na krmení zvířatům.

„I za ty jsme moc rádi. Je jasné, že aplikaci využijí jen někteří, a já mám radost u každé porce jídla, která neskončí v kontejneru,“ poznamenal jeden z tvůrců aplikace.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

Lékař musí být pokorný, říkal oceňovaný zlínský „očař“ a tak i žil

Uznávaný zlínský lékař Karel Kuběna zemřel ve věku 91 let.

S uznávaným nestorem české oftalmologie, zlínským lékařem Karlem Kuběnou, se v úterý v kostele ve Štípě rozloučily...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz