Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě, říká zlínský lídr Starostů

  19:00
MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je primátor Miroslav Adámek, lídr kandidátky Starostů a nezávislých.

Kandidátku Starostů a nezávislých pro komunální volby ve Zlíně vede úřadující primátor Miroslav Adámek. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Před čtyřmi lety jako první primátor v moderních dějinách Zlína obhájil pozici v čele krajského města. Teď se chce Miroslav Adámek pokusit o pomyslný hattrick, byť sám přiznává, že po osmi letech už může někomu připadat v čele magistrátu trochu „ohleděný“.

„Může to tak být a připouštím to. Už proto, že jsem dlouholetým terčem různých útoků, často nevybíravých. Třeba kvůli vodě, kterou prý kradu. To už patří k politice, byť mě to netěší. Jsou to nesmysly, ale některé lidi to může ovlivnit. Věřím ale, že většinu občanů přesvědčí výsledky mé práce a bezúhonná minulost,“ říká Adámek, který jako jediný lídr odmítl osobní rozhovor s MF DNES a odpověděl e-mailem.

V předvolebním rozhovoru v roce 2014 jste řekl: „Čtyři roky jsou na to, abyste uskutečnili svoje vize, přece jen málo.“ Podařilo se vám to za osm let? A jakou vizi jste Zlínu vtiskl?
Za osm let se skutečně podařilo udělat více práce než jen za jedno volební období. Řečí čísel: za uplynulé čtyři roky se podařilo radnici proinvestovat 1,4 miliardy korun, za osm let celkově 2,2 miliardy korun. Tyhle peníze už musí být někde vidět. Co se týká vize, naším záměrem bylo co nejvíce odstranit vnitřní dluh města, ty podfinancované budovy, parky a zeleň, komunikace, včetně tolikrát zmiňovaných chodníků. Díky této snaze u nás nepadají mosty a lávky jako jinde. A návštěvníci města, když k nám třeba po roce přijedou na nějaký festival, říkají, že Zlín je zase o kus krásnější. Moc se jim líbí třeba park Komenského.

Předvolební rozhovory

MF DNES a iDNES.cz přináší před komunálními volbami (5. a 6. října) rozhovory se zlínskými lídry.

Jan Hrbáček (Nový Impuls pro Zlín): „Zlín má mít blíž k Otrokovicím“

Tomáš Pasterný (Nezávislí a Zelení pro Zlín): „Trápí mě, že se lidé nezajímají o věci veřejné“

Čestmír Vančura (Zlín 21): „Město má velký potenciál, který ale zůstává nevyužitý“

Ivo Mitáček (Soukromníci Svobodní Nezávislí – Rozhýbejme Zlín): „Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy“

Miroslav Adámek (STAN)

Aleš Dufek (KDU-ČSL)

Michael Javora (ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých)

Stanislav Remeš (KSČM)

Stanislav Skála (SPD)

Jiří Jaroš (Česká pirátská strana)

Miroslav Chalánek (ODS)

Roman Kaňovský (ANO)

Pozn.: Rozhovory začínají neparlamentními stranami, následují strany podle výsledků posledních voleb do Sněmovny ve vzestupném pořadí.

Před minulými komunálními volbami jste se vymezili proti Andreji Babišovi a jeho hnutí, načež po volbách jste právě s ANO uzavřeli koalici. Bylo to správné rozhodnutí? A jaká byla spolupráce s ANO?
My jsme se kategoricky vymezovali jen proti extrémistům a komunistům. Výsledek voleb byl takový, že jsme vyhráli a ANO bylo druhé. Vzkaz voličů byl tak jasný, chtěli vidět ve vedení radnice právě tyto dvě strany. My jejich přání respektovali. Co se týká spolupráce, byla věcná a klidná. Na vše jsme neměli stejný názor, ale dokázali jsme se navzájem respektovat.

Od opozice dlouhodobě slýcháte výtky, že málo investujete a soustředíte se převážně jen na „údržbu“ města a drobnější věci. Proč jste se v době ekonomické prosperity nepustili do finančně náročnějších investičních akcí?
Jistě, další Kongresové centrum jsme nepostavili, nicméně kompletní obnova ulice Mostní, Památníku Tomáše Bati, regenerace sídlišť či odstranění torza přece nebyly malými projekty. Rozpracovaný je dopravní terminál, obchvat Zálešné, v zoologické zahradě vyrůstá Karibuni se safari, do dopravy se investovaly největší částky v moderní éře města. Ale ano, prioritou byly pro nás věci, které se dennodenně dotýkají života Zlíňanů. Takže jsme šli cestou stovek projektů místo jednoho velkého. Každý ať posoudí sám, zda to byla správná cesta.

Nenahráváte kritikům i podobnými výroky, jako byl ten radního Josefa Nováka, který na téma oprava komunikací řekl: „Chodníky jsou druhé volební období naší vlajkovou lodí a vizitkou fungujícího vedení města“? Rekonstrukce cest je přece něčím, co máte dělat automaticky.
Kdyby se chodníky neopravovaly, lidem by to vadilo. Když máme besedu s občany, vždy se nejvíce ptají právě na ně. Před osmi roky byla řada chodníků v katastrofickém stavu a nejen Zlíňané na to upozorňovali. Kongresové centrum je krásné, ale co z toho, když si cestou na koncert zlomíte nohu na zviklané kachli. Jinak ale odmítám toto zjednodušování opozice, zvláště té, za jejichž vlád se chodníky, ale ani budovy rozhodně automaticky neopravovaly.

Miroslav Adámek

Narodil se v roce 1963 ve Vsetíně. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, v roce 1989 se přestěhoval do Zlína, kde od té doby žije. Pracoval jako chirurg, byl i týmovým lékařem zlínských extraligových hokejistů. V roce 2010 se stal primátorem Zlína, dva roky poté byl zvolen zastupitelem Zlínského kraje. Oba posty obhájil i v dalších volbách. Je rozvedený, má dva syny. Mezi jeho koníčky patří vysokohorská turistika.

Jedním z témat voleb je i dění ve zlínských vodárnách a spor o provozní model. Neměli jste tento problém řešit a podrobněji vysvětlovat dříve a nenechat ho dojít až tak daleko, že je jednou z věcí, kvůli níž jste před volbami kritizováni?
Voda je tématem každých voleb ve Zlíně už řadu let. Na jednu stranu je to možná dobře, protože to znamená, že jiný zásadní problém asi město nemá. Jde o věc z roku 2004, kdy nikdo z nás na radnici neseděl, hnutí Starostů tehdy ani neexistovalo. Já bych pro prodej části vodáren a pronájmu další části zahraniční firmě nikdy ruku nezvedl. Situaci s vodou se snažíme vysvětlovat stále, jen dnes čelíme mohutné a nákladné kampani, která nabízí populistická a zcela nereálná řešení. My tomu až dosud čelili fakty. Určitě stojí za zamyšlení, zda tato fakta také neprezentovat jednodušeji. Jedno je ale jisté. Pod stejným tlakem by bylo každé vedení radnice, je jedno, zda tam sedíme my, nebo někdo jiný. Voda je obrovské ekonomické téma a někomu se do něj vyplatí investovat.

Proč má ale Zlín stále nejdražší vodu ve Zlínském kraji?
Dědictví z minulosti. Když jsme přišli na radnici, byl Zlín v žebříčku českých měst podle ceny vody na druhém místě. Prudký růst ceny jsme zastavili, pro letošní rok dokonce klesla, byť o pouhou korunu. Ale klesla. Zlín je tak podle ceny vody ve čtvrté desítce žebříčku. Ve srovnání krajských měst je už pod průměrem ceny. Každá náprava ale vyžaduje svůj čas. Neříkám, že voda začne zlevňovat, ale pokud radnice udrží současný kurz, bude jinde růst i nadále rychleji.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Máte připravené nějaké projekty, které po vás budoucí vedení Zlína převezme a dokončí?
Je jich celá řada. Nové vedení města může plynule pokračovat v přípravě dopravního terminálu, rekonstrukci Velkého kina, náměstí Míru, v rekonstrukci křižovatky Březnická–Mostní, tržiště Pod Kaštany, může postavit parkovací dům na ulici Antonínova, cyklostezku na ulici Výletní a Tyršově nábřeží, pustit se do rekonstrukce tř. 2. května, opravy ulic Středová, Moravská a Slezská, napojení průmyslové zóny Zlín–východ, rekonstrukce Havlíčkova a Peroutkova nábřeží, ulice Středová… Celkem připravujeme stavby či projekty za půldruhé miliardy, řada z nich už má stavební povolení.

Jaké je hlavní téma nebo bod programu STAN?
Nabízíme konkrétní a potřebné věci, žádné sny či vzdušné zámky. Říkáme, že pokud si to lidé budou přát, uděláme spoustu věcí. Že to dokážeme, jsme ukázali v uplynulých osmi letech. Jistě, vše se nám nepovedlo, ale spousta věcí ano, včetně těch, co dlouhé roky nešly. Touto cestou chceme jít dále, navíc jsme zase o něco zkušenější.

S jakým volebním ziskem budete spokojení?
Každý výsledek nad dvacet procent by byl velkým úspěchem.

Dotazník pro lídra

1. Co je hlavní problém Zlína?
Určitě doprava. Je to dáno i tím, že žijeme ve městě sevřeném údolím. Řešíme ji, ale je to běh na dlouhou trať, na více volebních období.

2. Jak se má proměnit náměstí Míru?
To nám poradí odborníci ve veřejné soutěži, jejíž vyhlášení se blíží. Náměstí by mělo být funkčnější, se zelení, upravit se musí v návaznosti na něj i okolí – ulice Bartošova a Soudní, nebo prostor před kostelem sv. Filipa a Jakuba. Věřím, že bude prověřena i možnost podzemního parkování pod náměstím.

3. Co by mělo vzniknout na místě po torzu na Jižních Svazích?
Je to nejcennější a největší rozvojová plocha města, s jejím zastavěním by se nemělo spěchat. Musí se využít uvážlivě. Klíčová jsou určitě přání veřejnosti, která vyjádřila v anketě, již jsme uspořádali. Lidé chtějí mít místo torza zeleň a místo pro relax a sport. Proto zde vyrostlo hřiště na discgolf a bude vybudován parčík pro klid a relaxaci s jezírkem. Podle mě by zde mělo vyrůst i zázemí pro Jižní Svahy, je to přeci jen město ve městě. Třeba pobočka radnice, aby lidé nemuseli se vším jezdit do centra nebo na ulici L. Váchy.

4. Mělo by město souhlasit s převzetím fotbalového a zimního stadionu a pustit se do jejich rekonstrukce?
Město by mělo vlastnit největší sportoviště. Už proto, že pro jejich modernizaci umí zajistit finance z dotací. Převzetí fotbalového stadionu je blízko. Myslím tím převzetí za symbolickou částku. V uplynulých letech poskytlo město jeho dosavadnímu majiteli takové částky na provoz a modernizaci, že o jiné formě než převzetí za symbolickou částku se bavit nelze. V případě zimního stadionu je situace komplikovanější. Bez pomoci města si ale neumím jeho modernizaci představit.

5. Jak dosáhnout toho, aby lidé ve městě platili méně za vodu?
Cena vody se zásadním způsobem již snižovat nebude. Je to chiméra, podívejte se, jak zdražuje elektřina, plyn a další komodity. Vody navíc bude vzhledem k suchu málo, je potřeba pracovat na projektech, které ji udrží v krajině. Určitě ale platí, že voda a vodárenská infrastruktura by měla patřit městům a obcím.

Autor:

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Nový Dočkal, poklady z druhé ligy, starý Zlín a kalibrované vápno

Přehled, hlava nahoře, průnikové přihrávky, dobrá střela. Hru zrychluje myšlenkou, i když sám rychlík není. Našla...

PONEDĚLNÍK: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

První Ponedělník v roce 2023 je věnován všem těm milovníkům tuzemské kopané, kteří si jdou v mrazivých teplotách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud začal rozplétat kauzu otrávené Bečvy, obžalovaní vinu odmítají

Jedním z nejsledovanějších a největších případů ekologické havárie se začal dnes zabývat okresní soud ve Vsetíně. V...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Opilou seniorku srazilo na přechodu auto, nejspíš šla na červenou

Mladý řidič srazil ve čtvrtek večer ženu, která šla po přechodu pro chodce ve zlínské části Prštné. Seniorka byla opilá...

Mladá canisterapeutka je odkázaná na pomoc, zároveň však pomáhá jiným

Stačí, když ujde pár kroků, a cítí se jak po celodenní těžké fyzické námaze. Zatímco zdravý člověk únavu setřese během...

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

Kvůli zásobování porušují řidiči ve Zlíně pravidla, město stání upraví

Na třídě Tomáše Bati ve Zlíně, v úseku od Městského divadla po přechod u budovy bývalé knihovny je v levém pruhu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...