Aby mohla být nejmenší pálenice světa zapsána do knihy rekordů, bylo nejprve nutné prokázat, že je skutečně funkční. Musela se na ní tedy vypálit slivovice. "Učiníme tento pokus o zápis od knihy rekordů pod heslem Pomáhat a pálit," zahájil sobotní akci jeden ze zakladatelů muzea pálenic Jiří Severin.
Malinká pálenička, která připomínala víc dětský parní vláček, stála na malém stole. Kolem ní se tlačil houf zvědavců. A samozřejmě obsluha. Přesněji řečeno zástupci společnosti, která ji vyrobila. Ještě je také třeba upřesnit, že se nepálila slivovice, ale vínovice. Z červeného Merlotu.
"Stačí špatná vodotěsnost kotlíku nebo prasklá trubka a bude po všem. Máme ale rádi adrenalinové věci," komentoval zahájení pokusu jeden z majitelů výrobní firmy Květoslav Trávníček.
Do malého kotlíku v přední části "mašinky" nalil tak tři hlty vína. Pak o něco větší nádobku v zadní části zaplnil vodou na chlazení. Teď bylo třeba rozdělat oheň. Tedy na speciální lžičce zapálit tuhý líh a vsunout ho zepředu pod kotlík s vínem.
První pokus, druhý ani třetí nevyšel. Oheň vždy brzy zhasl. "Můžeme tady pozorovat stejné zákonitosti jako u kamen se studeným komínem, který netáhne. Musíme být trpěliví," povzbuzoval sám sebe i diváky Trávníček. Až sedmý pokus byl úspěšný a z malého komínku se začalo konečně kouřit. Ozval se potlesk. Pálení začalo.
"Doufám, že tady není nikdo z finančního úřadu. Stát bychom mohli na dani připravit o 30 korun, možná méně," glosoval vzácnou chvíli ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec. "Z jedné várky vypálíme přesně 2,5 mililitru slivovice," doplnil ho Trávníček.
Pálenka byla navždy uzavřena v miniaturních soudcích
Víno v kotli se pomalu, ale jistě zahřívalo. Za pár minut už z něho malou trubičkou odcházel základ vínovice, která začínala odkapávat do malého soudku v zadní části páleničky. "Už teče," zakřičel kdosi. "Máme vyhráno," zaradoval se Trávníček. Za deset minut je po unikátním pokusu. Teda ještě ne úplně.
Pálenice má na výšku přesně 144 milimetrů a na šířku pouhých 48 milimetrů. |
Luboš Rafaja z pelhřimovské Agentury Dobrý den, která se stará o Českou knihu rekordů, musí okoštovat výsledek. A říct, zda "pálenice pálí".
"Omlouvám se, že jako Jihočech budu hodnotit slivovici," řekl, než se napil. "Je to dobrý," prohlásil, když polkl těch pár kapek destilátu. "Pálenička bude zapsána do knihy rekordů na příští rok," dodal Rafaja. A opět se ozval potlesk.
Během odpoledne navštívilo muzeum pálenic asi 150 lidí. Pokusy se opakovaly. Pálenka se dávala do miniaturních nerezových soudků. A tento "genetický kód" rekordní pálenky byl navždy hermeticky uzavřen nerezovým špuntem.