Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Valašský mikulášský jarmek zve na čerty a kyselici, přiláká tisíce lidí

  10:15
Za specialitami krajové kuchyně a řemeslníky se do Valašských Klobouk sjedou tisíce lidí. Koná se tady vyhlášený jarmark, jehož hlavním dnem bude tradičně sobota. Program ale začne už v pátek navečer.
Rachot desítek kravských zvonců prozradil, že se řítí čerti z Lidečka. Ti se...

Rachot desítek kravských zvonců prozradil, že se řítí čerti z Lidečka. Ti se také zdobí takzvanou ježovinou. | foto: Luděk OvesnýMAFRA

Každý rok jej navštíví kolem dvaceti tisíc lidí a stejně tomu bude i letos. Oblíbený Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách zřejmě výrazněji nezkomplikují ani výbuchy munice, které se od středečního rána opět ozývaly ze zhruba sedm kilometrů vzdáleného areálu ve Vrběticích.

„Akci by to nijak narušit nemělo,“ potvrdil valašskokloboucký místostarosta Martin Janík.

Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách

Největší jarmark svého druhu ve Zlínském kraji, který přitahuje návštěvníky z celé republiky, oficiálně odstartuje už v pátek v podvečer rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí. Hlavní program 23. ročníku vypukne na stejném místě v sobotu ráno.

„Snad nám bude přát počasí. Ideální by byl mráz s teplotami 5 až 10 stupňů pod nulou a sluníčko. Hlavně aby nepršelo, to by mohlo řadu lidí odradit,“ podotkla Pavlína Kolínková, předsedkyně pořádajícího spolku Valašský jarmek.

Do Klobouk pojedou speciální vlaky i autobusy

Organizátoři se připravují na sobotní nápor tisíců aut. Pro návštěvníky připravili hned šest odstavných ploch. Do města pojedou i speciálně vypravené vlaky a autobusy. Parkování každý rok komplikuje především fakt, že jarmekový trh obsadí Masarykovo náměstí. To je totiž běžně největším parkovištěm ve městě.

„Proto jsme letos znovu vytyčili šest odstavných parkovacích ploch mimo centrum města, kam budou pořadatelské přijíždějící řidiče směrovat,“ vysvětlil místostarosta Martin Janík.

Odstavné plochy se nacházejí v areálu Valašskoklobouckých technických služeb na Brumovské ulici a u vlakového nádraží. Další plochy pro auta budou neoznačená a organizátoři doporučují řidičům výše zmíněná místa.

„Vjezd na travnaté plochy bude z pochopitelných důvodů možný pouze za příznivého počasí,“ poznamenal místostarosta.

Návštěvníci, kteří dají přednost autobusům, mohou zvolit spoje Mikulášského expresu. Ten již tradičně vyjíždí z obcí v blízkém okolí, aby zájemce dovezl na jarmekový program a poté i zpět. Cena bude 40 korun.

Linky vyjedou mezi 8. a 9. hodinou ze Slavičína přes Vlachovice i Hrádek, ze Štítné nad Vláří, Nedašova, Brumova-Bylnice, Sidonie, Francovy Lhoty, Študlova, Lačnova, Horní Lidče, Drnovic i Újezdu. Zpět se vrací po poledni. Přesný čas najdete na jarmek.cz.

České dráhy posílí pravidelné vlaky mezi Horní Lidčí a Bylnicí. Navíc přidají i jeden mimořádný spoj s kapacitou více než 400 pasažérů.

„Kalamita ze začátku tohoto týdne by vypravení vlaků neměla ohrozit,“ potvrdila regionální mluvčí drah Kateřina Šubová.

Platí to také pro historický vlak tažený parní lokomotivou, který vyrazí z Valašského Meziříčí v 8:25 a po cestě zastaví v Jablůnce, Vsetíně, Horní Lidči a přes Valašské Klobouky a Brumov pojede až do Bylnice. Zpět vyjede ve 12:20.

Jako spolucestující se v soupravě objeví i Mikuláš a jeho družina, pro děti bude připravena sladká nadílka. Jízdenky organizátoři jarmeku doporučují koupit v předprodeji ve stanicích Valašské Meziříčí, Vsetín a Horní Lideč.

Na zahřátí si budou moci všichni příchozí dopřát svařené víno, horkou medovinu, slivovici, ale i pravou valašskou kyselici. Té pořadatelé připravili na 1 500 litrů.

„Se zaděláváním 450 kilogramů zelí, které je na přípravu polévky potřeba, jsme začali už v říjnu. Zatím nám nikdy nezbyla ani kapka, po kyselici bývá obrovská sháňka,“ poznamenala Kolínková.

Pochoutka bude k dostání v kulturním domě, na Kosence a také v dolní části Masarykova náměstí.

Řemeslníků bude 340

Celé centrum města včetně přilehlých dřevěnic a domů zaplní řemeslníci, pekaři a zemědělci z celého kraje. Dorazit by jich mělo na 340.

„Přivítáme řezbáře, kováře, keramiky, dráteníky, koláře, brašnáře, tkalce, krajkářky, perníkářky, švadlenky a mnohé další. Většina z nich bude ve svých stáncích řemeslo i ukazovat, takže se lidé seznámí s tradičními výrobními postupy,“ sdělila za organizátory akce Radka Brtišová.

Jako vždy se přitom podle ní dbá na to, aby účastníci trhu byli přímo prvovýrobci a původci nabízeného rukodělného a tradičního zboží.

Některá z řemesel si návštěvníci opět budou moci vyzkoušet na vlastní kůži. V Červeném domě bude pro děti i dospělé připraveno točení na hrnčířském kruhu, v dřevěnici U Janíků si namalují perníček.

„V dílně na Kosence je pozveme ke tkaní hadrových koberců, ve světnici ochutnají nad ohněm pečený vánoční oplatek a také typické pečivo Valašskokloboucka, pána z kynutého těsta. V dřevěnici U Pechanců je pak pohostí vařeným zemákem a kyškou,“ láká k návštěvě Brtišová.

Průvod čertů ze čtyř míst regionu

Nedílnou součást jarmeku tvoří od jeho začátků průvody čertovských družin. Tentokrát dorazí ze čtyř míst regionu. Každá ze skupinek se výrazně liší vzhledem svých převleků. Zatímco pro pekelníky ze Štítné nad Vláří jsou typické pytlové sukně a dřevěné masky, ti z Nedašova jsou zahaleni do ovčích kožichů a v ruce třímají jalovec.

„Valašskokloboučtí čerti jsou celí chundelatí, kluci z Francovy Lhoty mají na ovčích kůžích připevněny krepové mašle,“ přiblížila Kolínková.

Chybět nebude ani průvod ochránců přírody z Kosenky, v němž se představí laufr, žid, františkán a další postavy.

Samozřejmostí je celá řada folklorních vystoupení, která doplní jarmek po celou dobu jeho konání. Lidé si je mohou užít v kulturním domě, kostele Povýšení svatého Kříže, na gymnáziu, v Podnikatelském centru i jinde.

Návštěvníci jarmeku budou moci také hlasovat v soutěžích. V sále Sokola vyberou ty nejlepší v klání O najpěknější mikulášský perník a O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta. Před dřevěnicí U Janíků pak mohou zájemci ochutnat a zhodnotit vzorky ze soutěže O najlepší kysané zelé.

  • Nejčtenější

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Syn političky obíral o nemovitosti lidi ve finanční tísni, dostal šest let

Za podvody v realitách a praní špinavých peněz uložil dnes zlínský krajský soud Janu Šojdrovi souhrnný trest šesti let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

PONEDĚLNÍK: Nový Dočkal, poklady z druhé ligy, starý Zlín a kalibrované vápno

Přehled, hlava nahoře, průnikové přihrávky, dobrá střela. Hru zrychluje myšlenkou, i když sám rychlík není. Našla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

První Ponedělník v roce 2023 je věnován všem těm milovníkům tuzemské kopané, kteří si jdou v mrazivých teplotách...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Košt, básně i divadlo. Na fakultě vybírají nejlepší slivovici šachovým systémem

Hodnocení vzorků na zlínském akademickém koštu slivovice se i při letošním 25. ročníku řídilo takzvaným švýcarským...

Unikátní výzkum prokázal, že pravěké šípy z Holešova měly zabíjet lidi

Maličké hroty šípů měřící maximálně pár centimetrů objevili náhodou už před sedmdesáti lety při hloubení odvodňovacího...

Vlivní lidé z ANO ve Zlínském kraji stojí za Babišem, štěpení odmítají

Nápad moravskoslezského hejtmana a místopředsedy ANO Ivo Vondráka, že by v největším českém politickém hnutí mohla...

Nemá žádné limity, míní o modrotisku lektorka kurzů ve Slováckém muzeu

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti pořádá v zimních měsících rukodělné workshopy. O víkendu se tam zájemci mohli...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...