Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Po běžencích zůstávají v lesích u hranic spacáky i dětské bryndáčky

  15:37
Kontrola státní hranice se Slovenskem kvůli zvýšené migraci uprchlíků pokračuje, policisté hlídají také trasy pro chodce. Od začátku zavedení kontrol zajistili jen na území Zlínského kraje 560 migrantů a šest převaděčů. Na hranicích začnou pomáhat desítky vojáků.

Policisté kontrolují hranice se Slovenskem na silnicích, železnicích i stezkách v lesích. (září 2022) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Mezi hromadou odpadků, které v lesích u Žítkové zůstaly po skupinách běženců, leží spacáky, dětské bryndáčky či boty. Místní lidé tady nedávno vyklidili dvanáct pytlů ze dvou míst, na kterých se cizinci zdržovali.

„Teď, po zavedení kontrol na hranicích, je situace mnohem klidnější, z tohoto pohledu mají smysl. Ale to, že chráníme naše území, neřeší primární problém,“ líčí starostka Žítkové Šárka Šusteková.

Policisté kontrolují hranice se Slovenskem na silnicích, železnicích i stezkách v lesích. (září 2022)

Od začátku prázdnin přes obec proudily skupinky uprchlíků poměrně často. Co běženci nepotřebovali, nechali v lese a pokračovali jen s malým batohem nebo ledvinkou. Někteří byli ostražití a snažili se nebýt vidět, jiní šli po hlavní silnici.

„Připadalo mi, že chtějí, aby pro ně policie přijela,“ vypráví Šusteková. Do konfliktů s místními se nikde nedostávali. Jen občas někde zaklepali na okno a chtěli vodu. „I když je tu zadržela policie, dávali jsme jim na obci vodu, než je převezli. Víc nechtěli,“ říká starostka.

Hlídky operují na hranicích od minulého čtvrtka. Za tu dobu se proud běženců zpomalil. „Na začátku jsme zajišťovali více než sto osob denně a za poslední operační den to byl jeden migrant,“ potvrdil vrchní inspektor krajského policejního ředitelství Petr Jaroš. „Ale byl bych v tom optimismu opatrný, neboť pokles evidujeme až v posledních pár dnech,“ dodal.

Během čtvrtečního dne a noci zajistili policisté dalších 31 běženců, a to u Starého Hrozenkova, Horní Lidče a Brumova-Bylnice. Od začátku zavedení kontrol zabránili vstupu do země 76 cizincům a 50 lidí vrátili na území Slovenska.

V lesích je množství turistických tras

Hlídají silniční přechody, železnici a více než stokilometrovou zelenou hranici. Na ni vyrážejí ze tří základen, které policie zřídila v Uherském Brodě, Slavičíně a Karolince. Hlídky se střídají ve dvanáctihodinových směnách ve dne i v noci.

„Některá místa střeží motorizované hlídky, jiná vzhledem k terénu mají na starost hlídky pěší. Zaměřují se na předem vytipované úseky státní hranice, kde je i vyšší předpoklad nedovoleného přechodu hranice,“ poznamenal Jaroš.

Pro policisty to není nic nového, zelenou hranici střežili od rozdělení Československa až po vstup obou zemí do schengenského prostoru v roce 2007. Jde o specifické území protkané množstvím turistických tras a chodníků.

„Policisté znají terén, mají k dispozici mapy, za tmy používají noktovizory pro noční vidění,“ popsal krátce po zavedení kontrol náměstek krajského policejního ředitele pro vnější službu Bohdan Varyš.

Během týdne tisíc uprchlíků ve třech krajích

Stejně jsou zajištěné hranice na území Moravskoslezského a Jihomoravského kraje, kudy prochází hranice se Slovenskem. Právě odtud se k nám současná migrační vlna přelévá. Tvoří ji převážně občané Sýrie, kteří míří dál, nejčastěji do Německa, Nizozemska nebo Rakouska.

Syřany, které policie zadrží až na našem území, převáží eskorty na migrační pointy, v případě Zlínského kraje do Holešova. Pokud pocházejí z jiné země, což se ale děje v naprostém minimu případů, míří na některé z krajských ředitelství. Pouze Syřané totiž mají status válečného uprchlíka. Jako takoví by ale měli zůstat v první bezpečné zemi a do Česka tedy vstupují nelegálně. Po zjištění jejich totožnosti dostanou příkaz k opuštění země.

„Dělají to neprodleně, nemají zájem se tady zdržovat. Také se dosud nedopustili žádné trestné činnosti ani nespáchali přestupek,“ konstatoval Varyš.

Někdy policisté narazí na samotné běžence, jindy s nimi zajistí převaděče, často také cizince. Během prvního týdne kontrol se přes kraj vydal Iráčan, Syřan, Litevec či Ukrajinec. „Jsou různých národností a reagují zřejmě na nabídku rychle vydělaných peněz,“ mínil Jaroš. Převaděčství je však trestný čin, za který hrozí až pětileté vězení.

Ve všech třech krajích se za týden podařilo zadržet 1 142 nelegálních migrantů a 39 převaděčů. Na Slovensko se vrátilo 450 lidí. Původně byly kontroly naplánovány na deset dnů, ve středu však ministr vnitra Vít Rakušan oznámil, že budou pokračovat až do 28. října. Vláda pak má možnost prodloužit je ještě jednou o dvacet dnů.

  • Nejčtenější

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překvapení ve fotbalové lize, trenér Vrba jedná o angažmá ve Zlíně

Do předchozího angažmá ze svého přerovského bydliště jezdil na sever do Ostravy. Až za prací pojede od prosince, bude...

Hradní kancléř Mynář pyká za nekalosti ve fotbale, nesmí v něm působit dva roky

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář pyká za nekalosti ve fotbale. Etická komise fotbalové asociace ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozhledně v Bílých Karpatech chybí pódium, stát ho na hranicích nechce

Z vyhlídkové plošiny rozhledny Velký Lopeník, jež stojí na stejnojmenném vrchu ve výšce 911 metrů nad mořem, je...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Slovácké divadlo nás přitlačilo ke zdi, říkají herečky. Soud jim přitakal

Slovácké divadlo má problém. Dvě herečky, které dostaly loni v souboru z Uherského Hradiště vyhazov, našly zastání v...

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

Balanční dráha, hasičská tyč, cvičení. Města zvelebují dětská hřiště

Řada radnic ve Zlínském kraji investuje miliony korun do modernizování dětských hřišť. Kladou přitom důraz na...

Z vymírajícího tisu se vyráběly luky. Ochranáři ho vrátí do Beskyd

Jde o krásný strom, jehož dřevo má vynikající vlastnosti. Z evropské krajiny však téměř vymizel a dnes patří mezi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...