Špatná příprava, kritizuje opozice nečekané odložení změn ve zlínské MHD

  10:05aktualizováno  10:05
Co stálo za nečekaným odložením největších změn ve zlínské městské hromadné dopravě za posledních třicet let? Radnice nestihla včas vyřídit povolení přechodu i dodávku technologií.

Točnu ve zlínské části Vršava můžou využívat pouze vozy jedoucí od zlínské zoo, pro opačný směr zde zastávka chybí. | foto: Google Street ViewMAFRA

Obyvatelé Kostelce a Štípy i návštěvníci zoo na Lešné se těšili, že od dubna je svezou nové ekologické trolejbusy a v mnohem častějších intervalech. Primátor Jiří Korec (ANO) ale ve středu oznámil, že se zavedení změny, která je největší za posledních 30 let, odkládá o dva měsíce.

Důvodem byly problémy ve zlínské části Vršava, kde schází přechod pro chodce se semafory k zastávce Januštice u tenisových kurtů.

„Řešili jsme termíny povolení přechodu i dodávku technologií, protože semafor musí být s tlačítkem pro chodce. Chtěli jsme, aby tam byla zachovaná nějaká bezpečnost, ale pak jsme zjistili, že to do dubna nestihneme,“ vysvětlil Korec. „Proto jsme se na poslední chvíli rozhodli pro odklad,“ doplnil.

V projektu byly komplikace

Město nejdříve uvažovalo, že by se trolejbusy ve směru od Zlína otáčely na točně na Vršavě. Při zkouškách se ale ukázalo, že tam není dost prostoru a při otáčení by zasahovaly do hlavní cesty, kde by brzdily provoz.

Fotogalerie

Proto chce magistrát do září postavit novou zastávku naproti točny. Povede k ní chodník a opodál bude přechod se semafory. Situaci bylo ale třeba řešit hned, takže radnice rozhodla, že trolejbusy na cestě ze Zlína točnu vynechají a budou zastavovat na předcházející zastávce Januštice u tenisových kurtů. Ta je ovšem ve špatném stavu, schází tam slušný chodník či přechod.

„Bohužel i provizorní přechod musí mít světelnou signalizaci, která musí být vyrobena na míru. Kvůli plynulosti dopravy nestačí semafor s časovačem, který je pro provizorní řešení běžný, ale na znamení,“ sdělil náměstek primátora přes dopravu Michal Čížek z ANO.

Podle vedení radnice jde o souběh několika okolností, které vedly k tomu, že se chystaná změna, na níž dopravní podnik dlouhodobě upozorňuje, odkládá o dva měsíce.

„V projektu se objevily komplikace, navíc některé lhůty se zkrátit nedaly, i když se všichni snažili,“ poznamenal Korec.

Úpravy cest, řešení zastávek, přechodů a semaforů bylo na městu. Dopravní podnik měl zajistit přepravu cestujících.

„Z naší strany bylo zahájení zkušebního provozu od dubna připraveno, včetně jízdních řádů, oběhů vozidel a služeb řidičů. Teď se všechno muselo narychlo měnit,“ podotkl mluvčí Dopravní společnosti Zlín–Otrokovice Vojtěch Cekota.

Opozice: Ze strany města to bylo špatně připravené

Podle opozice vedení města v tomto případě svůj úkol nezvládlo. „Argumenty primátora nejsou tak vážné, aby se projekt nedal spustit v původním termínu. Rozumím slovům o bezpečnosti, ale přechod u zastávky Januštice není desítky let a nic se neděje,“ řekl opoziční zastupitel z uskupení Rozhýbejme Zlín Ivo Mitáček.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

„Navíc to město odložilo za pět minut dvanáct. K zastupitelům i veřejnosti mohla informace o tom, že je tady takový problém, proniknout dříve,“ myslí si.

„Považuju to za nestandardní a špatně připravené,“ podotkl k nečekanému odvolání změn zastupitel za SPD Pavel Sekula s tím, že přesné okolnosti nezná.

To zmínili i další zastupitelé: chyběly jim konkrétní informace. „Jsme překvapení z toho, že se na poslední chvíli vydá taková zpráva o odkladu. Není to v pořádku,“ míní zastupitel z hnutí Zlín 21 Tomáš Dudák. „V pořádku ale je, že je na prvním místě bezpečnost. Řešení, které navrhuje primátor, je logické,“ dodal.

Finální řešení situace na Vršavě by mělo vypadat tak, že u zastávky Januštice i u točny budou natrvalo semafory. Podle Korce se propojí a nebudou příliš brzdit dopravu.

Změny v městské hromadné dopravě spočívají v tom, že autobusy linek 34, 35 a 36, které jezdí do turisticky atraktivní zoologické zahrady v Lešné a místních částí Štípa, Kostelce a Velíková, nahradí hybridní trolejbusy s elektrickými bateriemi. Linky 4 a 5 pojedou každých 15 až 20 minut, ve večerních hodinách co půlhodinu. Do Velíkové bude třeba přesedat ve Štípě na autobus 46.

U zastávky Januštice u tenisových kurtů (červená značka) chybí přechod pro chodce, u točny na Vršavě (zelená) zase není zastávka pro směr z centra.

U zastávky Januštice u tenisových kurtů (červená značka) chybí přechod pro chodce, u točny na Vršavě (zelená) zase není zastávka pro směr z centra.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
  • Nejčtenější

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

PONEDĚLNÍK: Když i Csaplár potřeboval mentálního kouče

Měl to být nápad, jak v kabině fotbalového Zlína vytvořit lepší klima. Angažujeme mentálního kouče, pomohl PAOK Soluň...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Předposlední Zlín mění trenéra, Csaplár po čtyřech měsících končí

U fotbalistů Zlína skončil kouč Josef Csaplár. Vedení klubu s ním rozvázalo kontrakt kvůli neuspokojivým výsledkům...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Oranžová, růžová, zelená. Lidé si vyzkoušeli sprejování na autovraky

Novou uměleckou tvář dostaly dva vozy, které se objevily na náměstí Míru ve Zlíně. Přivezli je sem z vrakoviště v...

Baťův kraj je bez ševců, řemeslo vyučuje jedna škola. Málo je také krejčích

Tradiční obuvnické řemeslo skomírá, v Česku jej vyučuje jen jedna soukromá škola ve Zlíně. Zájem o práci v kožedělném...

S bojem proti kůrovci pomáhá i veřejnost, holá místa zaplní tisíce stromů

Dobrovolníci na spoustě míst v těchto dnech sází stromky na místech, která padla za oběť kůrovcové kalamitě. Nevysazují...

Dětských pacientů v lázních přibývá, v Luhačovicích mají nové zázemí

Lázně Luhačovice otevřely opravený Vítkov, jednu z budov, které tvoří základ dětské léčebny. Celkem nabízejí 278 lůžek....

Advantage Consulting, s.r.o.
INVENTOR KONSTRUKTÉR S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 44 000 Kč

Najdete na iDNES.cz