Sezonu ve Zlíně otevře polská komedie Testosteron, která je coby sonda do...

Sezonu ve Zlíně otevře polská komedie Testosteron, která je coby sonda do mužské duše příležitostí pro sedm herců. | foto: Jan Salač, MAFRA

Divadlo se inspirovalo Hamletem a láká na komedii o mužích i Saturnina

  • 0
Sté výročí vzniku Československé republiky je hlavním dramaturgickým pilířem, na němž stojí letošní 73. sezona Městského divadla Zlín, kterou charakterizuje hamletovský slogan: „Být, či nebýt“. Nabídne celkem 11 titulů. Diváci se mohou těšit na komedie i drama, chybět nebude ani muzikál či pohádka.

„Snažili jsme se obsáhnout všechny vrstvy a typy, všechny žánry, aby si každý něco našel. Zamýšleli jsme se nad tím, jak to udělat, aby ty věci spolu souvisely, aby měly společné téma. Tím se nám stal bonmot ‚Být, či nebýt?‘ Ten diváci mohou najít v každé inscenaci nynější sezony,“ uvedl umělecký šéf souboru Patrik Lančarič.

První z premiér je připravena už na tuto sobotu. MF DNES vybrala pět titulů, které byste si neměli nechat ujít.

1. Testosteron

Na jevišti nevystoupí žádná žena, zato v hledišti jich divadelníci čekají převahu. Komedie současného polského autora Andrzeje Saramonowicze je hereckou příležitostí pro sedm mužů.

Ve Zlíně ji dostali Marek Příkazký, Zdeněk Julina, Matěj Štrunc, Josef Koller, Pavel Vacek, Radovan Král a Jan Leflík.

„Diváci budou svědky toho, jak se sedm mužů s různou hladinou testosteronu v krvi snaží dobrat podstaty žen i vlastní mužské přirozenosti,“ prozradil Lančarič, který inscenaci režíruje. „Myslím, že hru budou milovat hlavně ženy. Vždyť která by nechtěla vědět, co si muži opravdu o ženách myslí?“ dodal režisér. Premiéra se koná 22. září v 19 hodin.

2. Masaryk/Štefánik

Setkání dvou nejdůležitějších postav pro vznik Československa – T. G. Masaryka a M. R. Štefánika – je tématem inscenace nazvané podle obou protagonistů.

„Oba museli hodně obětovat ze svého života pro ideál Československa, tento duel rozhodování je velmi univerzální. Je to vnitřní zápas, jestli upřednostnit osobní, nebo celospolečenské hledisko, který může být nazírán z různých úhlů pohledu,“ naznačil umělecký šéf souboru, jenž se ujme režie.

Autorem inscenace je slovenský dramatik Peter Pavlac. Ve Zlíně se ve dvojici s Lančaričem představil už hrou Já, Baťa, která líčila osudy J. A. Bati a byla druhým dílem zamýšlené baťovské trilogie. Inscenace je poprvé na programu 27. října.

3. Hamlet

Bývá označován za hru zásadních otázek. Nasazení Hamleta na repertoár je událostí pro každé divadlo a nejinak tomu bude ve Zlíně. Každý milovník Shakespearova díla zná slavný monolog Být, či nebýt, v němž dánský princ mluví o smrti a sebevraždě a o tom, jestli má člověk snášet surovosti života, nebo vše skončit.

„Je pozoruhodné, že hře se vždy dařilo, když společnost prožívala velké dilema,“ poznamenal Lančarič.

Drama nastuduje režisér Zdeněk Dušek, který už ve Zlíně představil muzikál My Fair Lady či komedii Výborná kachna. „Hamlet, to je hledání pravdy a lásky ve 3 000 řádcích,“ podotkl režisér. Premiéra se koná 8. prosince.

4. Petr a Lucie

Žánr muzikálu v divadle obstará původní slovenský muzikál Petr a Lucie. Na Slovensku se titul stal jednou ze zásadních kulturních událostí loňského roku.

Zlínští divadelníci jej plánují jako poctu autorovi námětu a nositeli Nobelovy ceny Romainu Rollandovi, režie se chopí Patrik Lančarič. To nasvědčuje tomu, že původní dějová linka by měla zůstat zachována. Rolland novelu napsal jako tragický milostný příběh dvou mladých lidí, kteří se seznámí během první světové války při bombardování Paříže.

Hudbu složil slovenský hudebník Dežo Ursiny, mimo jiné autor hudby k filmu Indiáni z Větrova. Už v 70. letech s básníkem Janem Štrasserem vytvořil z Rollandovy útlé prózy sedmnáct písní jako základ budoucího muzikálu. Libreto pro něj napsala slovenská spisovatelka Alta Vášová.

„Projekt se ale neuskutečnil, zachovaly se jen demo nahrávky. Po Ursinyho smrti (zemřel v roce 1995, pozn. red.) je našel jeho syn Jakub a před nedávnem Petra a Lucii oživil,“ připomněl Lančarič. Muzikál diváci poprvé zhlédnou 9. února 2019. 

5. Saturnin

Sluha s kamennou tváří, prvorepubliková elegance, jazyková hravost, vtipně prokreslené postavy. To všechno a mnohem více je Jirotkův Saturnin, k jehož inscenaci divadlo přizvalo mladého režiséra Jana Bártka. Titulní roli v televizním zpracování bravurně ztvárnil Oldřich Vízner, komu ji režisér svěří ve Zlíně, se ještě diváci musejí nechat překvapit.

Bártek Saturnina nevnímá jen jako sérii známých scének a líbivých slovních obratů.

„Saturnina vystihuje věta: Žij svůj život naplno. Zajímavé je sledovat, jak ohromně silně každá z Jirotkových postav s tímto tématem rezonuje. Ono téma chci v rozumné míře akcentovat v průběhu celé inscenace,“ uvedl zlínský rodák, jehož si televizní diváci zapsali jako autora komediálního seriálu Kosmo. Premiéra Saturnina je naplánována na 30. března 2019.