Zlínské divadlo chystá Havla, Holcmana i závěr baťovské trilogie

  14:00aktualizováno  14:00
Příští sezona Městského divadla ve Zlíně ponese podtitul Svobodná, reflektovat bude 30. výročí sametové revoluce. V plánu jsou Žebrácká opera od Václava Havla, hra satiricky mapující posledních třicet let, dramatizace románu Josefa Holcmana nebo závěrečný díl trilogie o rodině Baťů.

Zlínské divadlo po úspěšných hrách Ovčáček čtveráček (na snímku Marek Příkazký ztvárňující hlavní roli) a Ovčáček miláček chystá další satiru mapující novodobé dění. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Podsvětí ovládají dva mafiánské gangy. Vyvstává otázka, jak zlikvidovat konkurenta, když staré, poctivé zločinecké praktiky už neplatí. Hlavní zbraní je slovo, manipulace a intriky. Nastoupit musí rafinovanější zbraně, třeba spolupráce s policií. To je v kostce děj Havlovy Žebrácké opery, která otevře v září 74. sezonu Městského divadla Zlín.

„Žebrácká opera je Havlovou jedinou nepůvodní hrou. Je fantastická v tom, že Havel s nadsázkou a humorem ukázal, jak organizovaný zločin prorůstá do státních struktur,“ připomněl umělecký šéf souboru Patrik Lančarič.

To, že divadlo otevírá právě Havlovým titulem, není náhodné. Sezona, jež nese podtitul Svobodná, reflektuje 30. výročí sametové revoluce. Spojení s politikou však divadelníci odmítají.

„Chceme se na téma třiceti let svobody dívat z různých úhlů pohledu. Je to sezona složená z velkých příběhů, kvalitních her světové dramatiky, je tam ale jasné pojítko, což je vnitřní svoboda každého z nás,“ uvedl ředitel divadla Petr Michálek.

Ten do sezony zasáhne i jako autor. Divákům v listopadu představí svou hru nazvanou Jednou budem dál.

„Během dvou a půl hodiny zmapujeme posledních třicet let. Je to něco mezi Monty Pythony, Českou sodou, Čechovem a kabaretem. Zachytíme třeba Nagano i setkání Jiřího Ovčáčka, když byl dítětem, s Václavem Klausem,“ prozradil Michálek, který je rovněž autorem dvou velmi úspěšných politických satir Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček.

Regionální linku zastupuje dramatizace románu Osobní poplach, jehož autorem je zlínský spisovatel a soudce Josef Holcman.

Divadlo rovněž chystá poslední díl plánované trilogie mapující osudy rodiny Baťů, podrobnosti však zatím nechce zveřejnit.

Premiéry ve Zlíně

Velký sál

  • Václav Havel: Žebrácká opera – 21. září 2019
  • Lubomír Beneš – Vladimír Jiránek: Pat & Mat – 29. září 2019
  • Arthur Miller: Smrt obchodního cestujícího – 19. října 2019
  • Petr Michálek: Jednou budem dál – 16. listopadu 2019
  • Branden Jacobs-Jenkins: Glorie – 25. ledna 2020
  • Josef Holcman – Břetislav Rychlík: Osobní poplach – 29. února 2020
  • Carlo Goldoni: Poprask na laguně – 25. dubna 2020

Studio Z

  • Leonard Gershe: Motýli jsou volní – 28. listopadu 2019

„Bude to výjimečná věc, k níž jsme přizvali režiséra Dodo Gombára. Bude se odehrávat mimo prostory divadla a premiéra bude v červnu příštího roku,“ uvedl ředitel.

V předcházejících letech mohli diváci vidět inscenace věnované Tomáši Baťovi a jeho nevlastnímu bratrovi Janu Antonínu Baťovi.

Velká díla světové dramatiky zastoupí ve zlínském divadle například Millerovo drama Smrt obchodního cestujícího nebo Goldoniho komedie Poprask na laguně, současnou dramatiku pak černá komedie z novinářského prostředí Glorie, která pochází z pera amerického autora Brandena Jacobse-Jenkinse. Dětem je určen příběh dvou neúnavných kutilů Pata a Mata.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Ve Zlíně začíná filmový festival. Cestuj, objevuj a poznávej, vyzve děti

Egypt, rok 1947. Miroslav Zikmund filmuje východ slunce na Cheopsově pyramidě.

Zlínský filmový festival pro děti začíná. Nabídne 280 snímků z 51 zemí světa a uctí cestovatelskou dvojici Hanzelka +...

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

Policie vypátrala muže, který utekl z nemocnice. Je nakažený žloutenkou

Ilustrační snímek

Policisté ze Zlínského kraje vypátrali muži, který ve čtvrtek odpoledne odešel z urgentního příjmu zlínské krajské...

Najdete na iDNES.cz