Sportovní kluby nemají peníze na provoz a opravy sportovišť, chtějí je předat městům. Ilustrační snímek

Sportovní kluby nemají peníze na provoz a opravy sportovišť, chtějí je předat městům. Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Sportovcům chybí peníze z hazardu, chtějí vrátit stadiony městům

  • 1
Tělovýchovná jednota Rožnov věnuje radnici mnohamilionový majetek rozesetý po městě, Kroměříži zase Slavia daruje sportovní halu a výhledově i fotbalový stadion. Stejný problém řeší i další města, sportovcům totiž skončila tučná léta. Příjmy, které kluby přes ČSTV dostávaly od Sazky, vyschly.

"Na nás se například obrací i majitel místního vleku, že to sám neutáhne," svěřila se Iveta Táborská, starostka Vsetína.

"Sportovní komise se aktuálně zamýšlí, jestli nějaký sportovní majetek na město převést, nebo ne," doplnil také primátor Zlína Miroslav Adámek.

Peníze z hazardu teď putují přímo do rozpočtů měst a sportovní organizace už nemají na provoz.

Pro města ovšem znamená nabytí sportovních zařízení velkou finanční zátěž. A to navíc v době, kdy kvůli společenské poptávce vytěsňují hazard z ulic, což přinese výpadek v příjmech, které jdou právě na sport.

Třeba Zlín dává na sport polovinu příjmů z hazardu, ale vyhláškou zároveň magistrát sníží počet automatů skoro o polovinu.

"Zadali jsme sportovní komisi, aby dali doporučení, jak to řešit. S čím přijdou, zatím nevím," uvedl Adámek.

Stejný problém hrozí i Kroměříži. TJ Slavia tam na Nový rok převede na město halu, která pak přijde městskou pokladnu zhruba na 1,2 milionu ročně. Další peníze spolknou předpokládané opravy.

Město přitom před časem přijalo do správy zimní stadion a krytý bazén. Podle místostarosty Miloše Malého se stejný scénář dá brzy očekávat i u fotbalového stadionu.

Hradišťská sportoviště patří městu už přes dvacet let

"Správa sportovišť je jednou z aktivit, jež by mělo město svým občanům zajistit," řekla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová. "Budeme ale potřebovat analýzu všech sportovišť, která nám řekne, co jsme schopni financovat," dodala.

Podobnou analýzu už mají ve Vsetíně, který od tamní Zbrojovky v minulosti převzal fotbalové hřiště, zimní stadion a halu, zčásti proto, že potřebovaly opravu, na kterou tehdejší majitelé neměli.

Sportovní koncepci má i Uherské Hradiště. "Už po roce 1989, kdy se ty majetky předávaly, jsme měli dost rozumu a převedli jsme to všechno na město," tvrdí starosta Květoslav Tichavský, podle kterého Hradiště vnímalo správu sportovišť jako službu občanům.

"Podle mě to ani jinak nejde, jak to není města, nemůže to fungovat," myslí si Tichavský.

Na druhou stranu však Uherské Hradiště tíží velký dluh za městské akvacentrum, zatímco Kroměříž, která svůj dluh začala razantně snižovat, žádné nové závazky tvořit nechce. A to nebude s novými sportovišti "na krku" právě snadné.

Města uvažují i o prodeji

Podle starostky Kroměříže Hebnarové dostává radnice z loterií mezi 10 až 12 miliony korun ročně, ze kterých se financuje právě sport. Od roku 2015 nicméně začne platit místní vyhláška, která hazard ve městě zakazuje.

"Hulín a Holešov tuto vyhlášku nepřijaly, a o ty peníze nepřijdou," netají se starostka názorem, že se podle ní rýsuje s financováním sportu ve městě problém a že by hazard raději jen regulovala, než zakázala. Jinak bude muset brát peníze odjinud.

Že město nemá na provoz veškerého sportovního majetku, který mu právě spadl do klína, připouští i Václav Mikušek, místostarosta Rožnova, který pečuje mimo jiné i o skokanské můstky.

"Určitě najdeme majetek, který je pro město zbytný," naznačil, že radnice může část získaného majetku prodat.

"Je to stejný příběh po celé republice," potvrzuje starostka Vsetína Iveta Táborská. "Města na tělovýchovné jednoty převáděla majetky za korunu: tady máte, podnikejte."

Podle ní však jednoty často majetek spíš užívaly, než by o něj pečovaly. Po pádu Sazky a změně financování sportu se městům vrací "podinvestovaný" majetek.