Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Města podnikatelům snížila nájem, o dotace byl menší zájem, než se čekalo

  12:22
Města ve Zlínském kraji loni pomáhala drobnějším podnikatelům, kteří se potýkají s dopady koronavirové pandemie, snížením nájmů nebo dotacemi. Teď zvažují, zda budou v podpoře pokračovat i letos. Peníze určené pro provozovatele restaurací, kadeřnictví či fitness center z velké části zůstaly v městských rozpočtech.
ilustrační snímek

ilustrační snímek

Zlínská městská rada bude rozhodovat o tom, aby cestovní kanceláře, restaurace, posilovny a ostatní uzavřené provozovny v městských prostorách dostaly slevu na nájemném v rozmezí 30 až 50 procent zpětně za poslední tři měsíce loňského roku.

Město už loni za duben až červen snížilo nájmy o 30 procent, což se týkalo 46 živnostníků: od prodejny textilu, přes restaurace, kadeřnictví, fitness centrum až po sběrnu chemické čistírny či cestovní kancelář. A podobnou výpomoc zvažuje i pro letošní rok.

„Mělo by jít opět o částečné snížení nájmu za dobu tří měsíců, konkrétně však ještě není rozhodnuto,“ nastínil mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

„Reagujeme i podle dotačních titulů vlády,“ zmínil primátor Jiří Korec.

„Snažíme se živnostníkům v našich prostorách pomoct, ale objevují se i hlasy, abychom to nedělali, protože zvýhodňujeme jednu skupinu obyvatel,“ doplnil.

Ve Vsetíně nájmy zavřeným provozovnám odpouštějí

V pomoci pokračuje také Vsetín, kde radnice vypsala už třetí kolo programu na podporu podnikání pro živnostníky, kteří nesídlí v městských prostorách.

V prvních dvou loňských kolech rozdělila více než padesáti z nich přes půl milionu korun. Nejčastěji šlo o provozovatele kadeřnictví, kosmetických salonů a menších restaurací. Vyčlenila na tyto účely dva miliony korun.

I proto, že tato částka nebyla vyčerpána a nouzový stav trvá, chce v podpoře pokračovat. Živnostníci mohou žádat o dotaci na nájemné v maximální výši 20 tisíc korun zhruba do konce února.

„V programu zůstal dostatek finančních prostředků, takže nebude třeba hledat v městském rozpočtu jiné zdroje,“ řekl vsetínský starosta Jiří Růžička. K dispozici bude 1,5 milionu korun. „Smyslem programu je pomoci těm, kteří byli nuceni uzavřít provozovny,“ zmínil Růžička.

Město také odpustilo za leden měsíční nájem čtyřiceti živnostníkům, kteří museli zavřít. A třiatřiceti, kteří měli otevřeno, ale poklesly jim tržby, snížilo nájem o polovinu. V těchto případech jde o městské prostory. Už loni na jaře jim město jeden měsíční nájem odpustilo.

Hradiště překvapil menší zájem podnikatelů

Zastupitelé v Uherském Hradišti minulý rok v květnu schválili program, v němž byly určeny 4 miliony korun na pomoc všem drobným podnikatelům, bez ohledu na to, v jakých prostorách sídlí. Peníze byly určené na uhrazení 100 procent nájmu po dobu uzavření provozovny.

„Zájem mezi podnikateli byl podstatně menší, než město očekávalo. Nakonec požádalo o pomoc jen 73 živnostníků či podnikatelů, z nichž jen polovina měla trvalý pobyt či sídlo firmy v našem městě,“ přiblížil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

A proč nebyl zájem tak velký? „Na tento dotaz nemáme konkrétní odpověď, podmínky k čerpání dotace byly jednoduché a veřejnost byla o možnostech informována dobře,“ sdělil mluvčí.

Město nakonec rozdalo jen 1,3 milionu korun. Nevyužité peníze putovaly zpět do fondu rozvoje bydlení. „Pokud vyčleněná částka přesáhla zájem a mohli jsme uspokojit všechny, kdo si požádali a splnili podmínky, je to známka toho, že podpora byla nastavená dobře. Problém by byl, kdyby objem žádostí přesáhl tuto částku,“ podotkl starosta Stanislav Blaha.

Uherskohradišťská radnice loni od dubna do června snížila nájem o 30 procent živnostníkům, kteří sídlí v městských prostorách. A ustoupila od úroků z prodlení u těch, již se zpozdili v březnu, dubnu a květnu s nájmem. Aktuálně žádnou pomoc nechystá.

„Situaci však monitorujeme a případnou pomoc podnikatelům nevylučujeme. Prioritně by měl podnikatelům pomoci stát,“ zmínil mluvčí Pášma.

Další výraznou podporu si Kroměříž nemůže dovolit

K přímé finanční výpomoci přistoupili loni také v Kroměříži, kde zastupitelé vyčlenili pro tento účel 3 miliony korun, ale rozdělili jen něco málo přes polovinu.

Částku 1,7 milionů korun získalo 148 drobnějších podnikatelů, kteří sídlili v jiných než městských prostorách. Také mohli získat příspěvek ve výši jednoho měsíčního nájemného, maximálně pak 20 tisíc korun. Zbývajících 1,3 milionu korun zůstalo v městském rozpočtu.

Radnice loni také snížila nájem podnikatelům v městských budovách o 30 procent, a to od dubna do června. Letos ale pomoc zatím neplánuje. I kvůli tomu, že se zhoršuje celková ekonomická situace.

„Městu v důsledku epidemie koronaviru klesají příjmy a nemůže si dovolit další takto výraznou podporu podnikatelům, aniž by omezilo investiční akce či služby občanům,“ upozornil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Autor:
  • Nejčtenější

Dálnice na Slovensko se za Vizovicemi promění v silnici přes lesnaté kopce

Premium Pokračování dálnice D49 z Vizovic směrem na Slovensko začíná řešit ministerstvo životního prostředí. Komunikace v tomto...

Sparta - Zlín 2:0, góly dal Birmančevič, Kuchta šance zahazoval. Už hrál i Krejčí

Osmý zápas doma, osmé vítězství. Stoprocentní bilanci sparťanských fotbalistů na jejich stadionu v letošním ligovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Priske o Kuchtovi: Mluvil jsem s ním a reakce je na něm. Ty šance měl proměnit

Do zápasu nasadil i Jana Kuchtu, který před týdnem po flámu v olomouckém nočním klubu předčasně opustil reprezentační...

Stromy na zlínském sídlišti ochrání před suchem novinka vědců z univerzity

Desítku okrasných stromů druhu myrobalán vysadili pracovníci města Zlín v Centrálním parku na Jižních Svazích. Vůbec...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co bylo mezi Wiesnerem a Bartošákem? Sparťan po konfliktu vyvázl bez trestu

Sparťanského fotbalistu Tomáše Wiesnera musel zlínský Lukáš Bartošák něčím pořádně naštvat, že se neudržel a protivníka...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Stromy na zlínském sídlišti ochrání před suchem novinka vědců z univerzity

Desítku okrasných stromů druhu myrobalán vysadili pracovníci města Zlín v Centrálním parku na Jižních Svazích. Vůbec...

V Otrokovicích u Dřevnice vyrostou rodinné domy, zájem o ně je velký

Otrokovická radnice připravuje pozemky v lokalitě Laziště pro výstavbu rodinných domů. Přivádí tam plyn, vodu či...

Bez polévky. Kvůli stávce servírovaly učitelky dětem k obědu rohlík se šunkou

Školy a mateřinky ve Zlínském kraji přistoupily k dnešní stávce různě. Někde se na výuce nezměnilo vůbec nic, jinde...

Dálnice na Slovensko se za Vizovicemi promění v silnici přes lesnaté kopce

Premium Pokračování dálnice D49 z Vizovic směrem na Slovensko začíná řešit ministerstvo životního prostředí. Komunikace v tomto...

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...