Lidé ze Zlínska se otrávili ocúnem, zaměnili ho za medvědí česnek

  14:48aktualizováno  14:48
Lékaři zlínské nemocnice nabádají veřejnost k opatrnosti při stále populárnějším jarním sběru medvědího česneku. Za poslední tři týdny zde totiž zaznamenali hned pět otrav prudce jedovatým ocúnem jesenním, s nímž lidé léčivou bylinu zaměnili.

Vlevo česnek medvědí (Allium ursinum), vpravo ocún jesenní (Colchicum autumnale). | foto: koláž: Wikipedia.org a Stanislava Neradová

Tři z pěti intoxikovaných pacientů dokonce skončili na jednotce intenzivní péče interního oddělení krajské Baťovy nemocnice.

Otrava se ale obešla bez vážných následků, po odeznění příznaků mohli být všichni pacienti propuštěni do domácí péče.

„Před třemi týdny jsme přijímali manželský pár s jasnými příznaky intoxikace. Byla to žena a muž ve věku okolo pětačtyřiceti let z menší obce nedaleko Zlína, oba uváděli, že jedli medvědí česnek, který nasbírali v okolí štěrkoviště v Otrokovicích. Během několika hodin po konzumaci se u nich ale projevilo úporné zvracení, průjem, byli zesláblí a dehydrovaní,“ popsal Ilja Ryšavý, vedoucí lékař jednotky intenzivní péče zlínské interny.

Pacienti zůstali na jednotce intenzivní péče tři dny, poté se přesunuli na standardní lůžka a po dalším dni mohli být propuštěni domů.

Na urgentním příjmu zlínské nemocnice a následně v péči interního oddělení skončil v dubnu také šedesátiletý pár a také žena ve věku 73 let.

Medvědí česnek je zdrojem síly. Jen ho trhejte rozumně s citem pro přírodu

„Ani v těchto třech případech se naštěstí nejednalo o těžkou intoxikaci a všichni pacienti mohli po několika dnech nemocnici v pořádku opustit. Je to ale varování pro každého, kdo v těchto dnech vyráží do přírody za sběrem oblíbeného medvědího česneku,“ upozornil lékař.

„Následky otravy po požití ocúnu jesenního, který roste rovněž v jarním období a má velmi podobné listy, mohou být i smrtelné. Po konzumaci této jedovaté byliny totiž může selhat více orgánů najednou a následky jsou pak fatální,“ doplnil Ryšavý.

Záměnu medvědího česneku právě s listy prudce jedovatého ocúnu potvrdili odborníci z Ústavu soudního lékařství a toxikologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kam zlínští lékaři odeslali vzorky na expertizu.

„Rostliny nám pomohl identifikovat docent Jaroslav Klán, známý český toxikolog. Kromě zmíněného ocúnu mohou být listy medvědího česneku zaměněny také s konvalinkou vonnou, která je rovněž jedovatá. Lidé by si měli uvědomit, že ke sbírání bylin je třeba přistupovat se stejnou obezřetností, jako ke sběru hub. Obojí může být velmi zrádné,“ poznamenal Ilja Ryšavý.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Policie vypátrala muže, který utekl z nemocnice. Je nakažený žloutenkou

Ilustrační snímek

Policisté ze Zlínského kraje vypátrali muži, který ve čtvrtek odpoledne odešel z urgentního příjmu zlínské krajské...

Další z rubriky

Policie vypátrala muže, který utekl z nemocnice. Je nakažený žloutenkou

Ilustrační snímek

Policisté ze Zlínského kraje vypátrali muži, který ve čtvrtek odpoledne odešel z urgentního příjmu zlínské krajské...

V Rožnově museli zavřít školu, teď už velká voda na Valašsku opadá

Odstraňování škod po velké vodě v obci Ústí na Vsetínsku.

Řada míst na Valašsku se vzpamatovává ze středečních přívalů vody. V Rožnově pod Radhoštěm dokonce museli na den...

Lékař musí být pokorný, říkal oceňovaný zlínský „očař“ a tak i žil

Uznávaný zlínský lékař Karel Kuběna zemřel ve věku 91 let.

S uznávaným nestorem české oftalmologie, zlínským lékařem Karlem Kuběnou, se v úterý v kostele ve Štípě rozloučily...

Najdete na iDNES.cz