Klec na medvěda nechal kraj zavřít, dokud nebude jasné, co pak se zvířetem

  17:23aktualizováno  17:23
Odchytová klec nastražená na medvěda, který se pohybuje po Zlínském kraji, je zavřená. Není totiž jasné, jaký bude další osud chráněné šelmy. O medvěda se chce postarat táborská zoo, hejtman Čunek však zároveň žádá krajský úřad o povolení odstřelu.

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda. (17. října 2018) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Dohodli jsme se tak po schůzce se starosty obcí. Nebudeme se pokoušet o odchyt, dokud nebude zcela jasně dané, co s ním dál,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí úřadu Zlínského kraje Alan Urc.

Ještě před pár dny ale starostové společně s ochránci přírody pokládali odchytovou klec do lesa se svolením kraje. Hejtman Jiří Čunek tehdy řekl, že se může začít s odchytem v takzvaném stavu krajní nouze. Tedy dřív, než je vydáno povolení.

„Takže obce odchytávat mohly, kraj nemůže. Je v tom opravdu velký zmatek a kraj se do toho měl vložit mnohem dříve,“ poznamenal jednatel Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí Milan Orálek.

Nově se také povolení vyřizuje nejen na katastry obcí, které o ně požádaly, ale na území celého kraje. Výjimkou budou chráněné krajinné oblasti Beskydy a Bílé Karpaty.

Medvědí tulák chodí až k domům, hejtman Čunek žádá povolení k odstřelu

Po pondělním prohlášení hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka o tom, že podal žádost o povolení k odstřelu medvěda, zřejmě dosáhl svého vrcholu mimořádný zmatek v předávání informací a nulová koordinace celé akce. Po praktické stránce není nikdo na podobný případ připravený.

„Systém je úplně zoufalý. Obce nemají peníze a ani možnosti, jak odchytit medvěda. Stát, potažmo kraj jako jeho prodloužená ruka, je v tom nechal dlouhou dobu samotné,“ uvedl ředitel zoologické zahrady v Táboře Evžen Korec.

Právě on v minulých dnech informoval o tom, že existuje řešení. Společně se záchrannou stanicí, kterou provozuje zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou, nabídl pomoc. Informace se však zmiňovaly jako hypotetické, ačkoliv měly reálný základ. Oficiálně dorazily na úřad Zlínského kraje teprve v úterý ráno.

„Jsme schopní se o medvěda starat řádově několik měsíců. Za tu dobu by se však muselo najít trvalé umístění, protože u nás by neměl vhodné podmínky pro dlouhodobý pobyt,“ řekla pro MF DNES zástupkyně zoologa zahrady v Hluboké Jitka Králíčková.

Čunek: Stát na medvěda pohlíží jako na toulavého psa

Věc naráží taky na odvěkou rivalitu mezi myslivci a lesníky na jedné straně a ochranáři na druhé. Především ale chybí jasně popsaná pravidla, jak v takovém případě postupovat.

„Stát na medvěda nahlíží podobně jako na toulavého psa. Když lidi v obci ohrožuje pes, má starosta zajistit odchyt. A když medvěd, tak taky,“ potvrdil hejtman.

Fotogalerie

Úřad Zlínského kraje nyní pracuje na posouzení žádostí o odchyt a případný odstřel zvířete. Na výsledek řízení zřejmě budou mít novinky vliv.

„Státní správa by měla rozhodovat bez tlaků politických představitelů. Nejsem si jistý, zda to tak v tomto případě je,“ upozornil šéf táborské zoo Korec.

Patří k té části odborné veřejnosti, kterou Čunkovo prohlášení o plánovaném odstřelu pobouřilo. „Medvěd hnědý je ohrožený druh a zastřelit ho by bylo nejhorším možným řešením,“ řekl.

Nabídl i praktickou pomoc. Třeba převoz šelmy do záchranné stanice. Nebo služby veterinářů, kteří mají zkušenosti s narkotizací medvěda. Obojí bezplatně.

Oficiální cestou by tak technikálie kolem převozu zvířete a jeho umístění v záchranné stanici mohly být vyřízené v řádech hodin, nanejvýš dnů. Pak už by zbýval samotný odchyt.

Kromě odborníků se do věci vložila i laická veřejnost. Po pondělním prohlášení hejtmana vznikly dvě petice za záchranu zvířete. Během prvních tří dní se pod nimi sešlo zhruba 30 tisíc tisíc podpisů.

  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Kozy, želvy i lama. Valašský park plný zvířat znovu láká děti. A zdarma

Nadšenec ve Valašském Meziříčí po dvou letech nucené odstávky znovu otevřel veřejnosti Fauna park - Dětský ráj. Místo s...

Školy ve Zlínském kraji patří ke špičce, i díky rostoucímu vzdělání učitelů

Zlínský kraj má víc učitelů s patřičným vzděláním, než je v Česku obvyklé. Kromě toho jsou zdejší kantoři ochotní na...

Po guru Járovi neprošla stížnost na trest za „odháčkování“ ani pomocnici

S ústavní stížností proti pětiletému trestu za podíl na znásilnění studentek esoterické školy Poetrie neuspěla po...

Od explozí uplynulo pět let, ve Vlachovicích si na nejistotu nezvykli

Rovných pět let už trápí lidi v okolí muničního areálu ve Vlachovicích na Zlínsku nejistota i znehodnocený majetek....

Najdete na iDNES.cz