Klec na medvěda nechal kraj zavřít, dokud nebude jasné, co pak se zvířetem

  17:23aktualizováno  17:23
Odchytová klec nastražená na medvěda, který se pohybuje po Zlínském kraji, je zavřená. Není totiž jasné, jaký bude další osud chráněné šelmy. O medvěda se chce postarat táborská zoo, hejtman Čunek však zároveň žádá krajský úřad o povolení odstřelu.

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda. (17. října 2018) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Dohodli jsme se tak po schůzce se starosty obcí. Nebudeme se pokoušet o odchyt, dokud nebude zcela jasně dané, co s ním dál,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí úřadu Zlínského kraje Alan Urc.

Ještě před pár dny ale starostové společně s ochránci přírody pokládali odchytovou klec do lesa se svolením kraje. Hejtman Jiří Čunek tehdy řekl, že se může začít s odchytem v takzvaném stavu krajní nouze. Tedy dřív, než je vydáno povolení.

„Takže obce odchytávat mohly, kraj nemůže. Je v tom opravdu velký zmatek a kraj se do toho měl vložit mnohem dříve,“ poznamenal jednatel Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí Milan Orálek.

Nově se také povolení vyřizuje nejen na katastry obcí, které o ně požádaly, ale na území celého kraje. Výjimkou budou chráněné krajinné oblasti Beskydy a Bílé Karpaty.

Medvědí tulák chodí až k domům, hejtman Čunek žádá povolení k odstřelu

Po pondělním prohlášení hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka o tom, že podal žádost o povolení k odstřelu medvěda, zřejmě dosáhl svého vrcholu mimořádný zmatek v předávání informací a nulová koordinace celé akce. Po praktické stránce není nikdo na podobný případ připravený.

„Systém je úplně zoufalý. Obce nemají peníze a ani možnosti, jak odchytit medvěda. Stát, potažmo kraj jako jeho prodloužená ruka, je v tom nechal dlouhou dobu samotné,“ uvedl ředitel zoologické zahrady v Táboře Evžen Korec.

Právě on v minulých dnech informoval o tom, že existuje řešení. Společně se záchrannou stanicí, kterou provozuje zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou, nabídl pomoc. Informace se však zmiňovaly jako hypotetické, ačkoliv měly reálný základ. Oficiálně dorazily na úřad Zlínského kraje teprve v úterý ráno.

„Jsme schopní se o medvěda starat řádově několik měsíců. Za tu dobu by se však muselo najít trvalé umístění, protože u nás by neměl vhodné podmínky pro dlouhodobý pobyt,“ řekla pro MF DNES zástupkyně zoologa zahrady v Hluboké Jitka Králíčková.

Čunek: Stát na medvěda pohlíží jako na toulavého psa

Věc naráží taky na odvěkou rivalitu mezi myslivci a lesníky na jedné straně a ochranáři na druhé. Především ale chybí jasně popsaná pravidla, jak v takovém případě postupovat.

„Stát na medvěda nahlíží podobně jako na toulavého psa. Když lidi v obci ohrožuje pes, má starosta zajistit odchyt. A když medvěd, tak taky,“ potvrdil hejtman.

Fotogalerie

Úřad Zlínského kraje nyní pracuje na posouzení žádostí o odchyt a případný odstřel zvířete. Na výsledek řízení zřejmě budou mít novinky vliv.

„Státní správa by měla rozhodovat bez tlaků politických představitelů. Nejsem si jistý, zda to tak v tomto případě je,“ upozornil šéf táborské zoo Korec.

Patří k té části odborné veřejnosti, kterou Čunkovo prohlášení o plánovaném odstřelu pobouřilo. „Medvěd hnědý je ohrožený druh a zastřelit ho by bylo nejhorším možným řešením,“ řekl.

Nabídl i praktickou pomoc. Třeba převoz šelmy do záchranné stanice. Nebo služby veterinářů, kteří mají zkušenosti s narkotizací medvěda. Obojí bezplatně.

Oficiální cestou by tak technikálie kolem převozu zvířete a jeho umístění v záchranné stanici mohly být vyřízené v řádech hodin, nanejvýš dnů. Pak už by zbýval samotný odchyt.

Kromě odborníků se do věci vložila i laická veřejnost. Po pondělním prohlášení hejtmana vznikly dvě petice za záchranu zvířete. Během prvních tří dní se pod nimi sešlo zhruba 30 tisíc tisíc podpisů.

Nejčtenější

Chtěli získat jeho dům. Na podvod upozornil majitele až dopis z katastru

Ilustrační snímek

Bojovat o svůj vlastní dům musel muž ze Zlína. Stal se totiž terčem útoku podvodníků, kteří zfalšovali jeho občanku a...

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

Další z rubriky

Vsetínské lázně čeká zásadní oprava, na několik měsíců se uzavřou

Městské lázně ve Vsetíně.

Rozsáhlou rekonstrukci městských lázní chce letos provést vsetínská radnice. Bude to jeden z největších zásahů do...

VIDEO: Celorepublikový projekt vede předškoláky k technickému uvažování

První lekce Malé technické univerzity pro děti ze školky a školy v...

Přivést děti k technickému uvažování je hlavním cílem Malé technické univerzity. Série hravých setkání vedených...

Zakázka nemocnice za 25 milionů byla zmanipulovaná, zaznělo u soudu

Někdejší předsedkyně představenstva a ekonomická náměstkyně zlínské Baťovy...

Před šesti lety modernizovala zlínská Baťova nemocnice magnetickou rezonanci. Zakázka za 25 milionů korun byla...

Najdete na iDNES.cz